Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Marmara Bölgesi'nin Erdek yarımadasında yaptığımız keşif dalışları esnasında, yaklaşık 25 metrelerde karşımıza çıkan Lebetus guilleti türü. Kendisi Marmara'nın bilinen en küçük balığı ünvanına sahiptir.

Tanım ve Genel Bilgiler

Lebetus guilleti kaya balığıgiller (Gobiidae) ailesine aittir ve çoğu kaya balığı gibi yarıklarda, boş deniz kabuklarında ve saklanabileceği buna benzer kovuklarda yaşamayı sever. Bu yüzden bugüne kadar gözlem ve kaydı çok az yerden bildirilebilmiştir. Ortalama 12.1 mm boyutundadır. Gobiidae üyelerinin boyutları genelde 10 cm altında olsa da 30 cm ulaşan istisnalar da vardır.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

İlk kez Le Danois tarafından 1913 yılında tanımlanmıştır. Gobiidae ailesi, 2000'den fazla balık türünü barındıran en geniş balık ailelerinden biridir. Hatta ailenin içerisinde Trimmatom nanus (<</mo>1<1</annotation> cm) ve Pandaka pygmaea (~9 mm) gibi Dünya'nın en küçük omurgalıları sınıflandırılır! Lebetus cinsi sadece Atlantik Okyanus'unun doğu kesimlerinin bir kısmında yaşar. Bu cins içerisinde minik gobi (Lebetus scorpioides) ve Guillet gobi (Lebetus guilleti) olmak üzere iki tür bulunur.

Marmara'nın Erdek yarımadasında gözlemlediğimiz Lebetus guilleti türü.
Marmara'nın Erdek yarımadasında gözlemlediğimiz Lebetus guilleti türü.
Arif Can Keskin

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Atlantik Okyanus'unun doğusuna endemik bir türdür. Su sıcaklığı olarak nispeten kuzey sularını sevdikleri için ekolojik olarak belirli yerlerde bulunurlar (Kapıdağ yarımadasında ve Saroz körfezinde birkaç nokta gibi).

Davranış ve Etoloji

Kaya balığıgiller ailesindeki birçok tür, diğer birçok balığa benzer şekilde, yuva oluşturan ve paylaşan erkek-dişi çiftlerinden oluşur. Ağızlarını deniz dibine doğru kazmak için kullanırlar. Ölü mercan parçalarını, molozları ve bentik alglerini çıkarırlar. Ayrıca yuvaları içindeki kumu uzaklaştırarak yuvalarını korurlar. Oyuk girişini engellemek için mercan molozu kullanırlar. Oyuk oluşturma her iki cinsiyet tarafından işbirliğine dayalı bir davranış olsa da, erkekler genellikle oyuk bakımında kadınlardan daha fazla çaba gösterir. Bunun yerine dişiler daha fazla beslenir, çünkü dişiler üreme için hazırlanır.

Ayrıca İngilizce kleptogamy adı verilen sinsi üreme davranışı sergilerler. Bildiğiniz gibi üremek için dişi kaya balıkları daha iri erkekleri tercih eder. Fakat bütün erkekler iri değildir. Dolayısıyla sinsi bireyler yuvaların yanında pusarak dişinin yumurtalamasını beklerler. Ardından hızlıca spermlerini yumurtaların üzerine saçarak orada ayrılırlar. Avantajlı bir davranış olsa da iri erkekler tarafından yakalanınca canlarından olabilirler.

Diyet ve Metabolizma

Çoğu tür küçük omurgasızlarla beslenir, ancak daha büyük türlerin bazıları diğer balıkları yerken, birkaçı algler ile beslenebiliyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Semih Engin, et al. First Record Of Lebetus Guilleti (Actinopterygii: Perciformes: Gobiidae) From The Sea Of Marmara.. (2018, Eylül 17). Alındığı Tarih: 17 Eylül 2018. Alındığı Yer: ACTA ICHTHYOLOGICA | Arşiv Bağlantısı
 • Wikipedia. Gobiidae. (2019, Mart 20). Alındığı Tarih: 20 Mart 2019. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 • Wikipedia. Lebetus. (2019, Mart 20). Alındığı Tarih: 20 Mart 2019. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/03/2020 12:50:41 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7400

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bu, bir insan için küçük, insanlık için büyük bir adım.”
Neil Armstrong
Geri Bildirim Gönder