Genetik ile Değiştirilmiş organizma (GDO) neden önemlidir?

Genetik ile Değiştirilmiş organizma (GDO) neden önemlidir?
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
46 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Çünkü GD teknolojisi sayesinde ilaçtan arı, ekonomik ve çevre dostu besinler üretilir.

Türkiye’de gıda güvenliğine yönelik tehditlerin başında pestisit (tarım ilacı) kalıntısı gelir. Pestisit, uygulama talimatına göre kullanıldığında kalıntı bırakmaz, ancak bilinçsiz kullanıldığında -aşırı miktarda veya hasat zamanına fazla yakın- bozunacak yeterli zaman bulamaz. Bu kalıntı kusma ve ishale neden olabilir (Bakirci, Yaman Acay, Bakirci, & Ötleş, 2014). İhraç edilen ürünlerin geri gönderilmesindeki önemli sebeplerden biri de pestisit kalıntısıdır (Anonim, 2019). Pestisiti doğru şekild kullanmak için üreticiye dönük eğitimler düzenlenmekte, yasaklar uygulanmakta ve ilaçlama faaliyetleri takip edilmektedir; buna rağmen geleneksel yöntemlere bağlı üreticiyi dönüştürmede sınırlı başarı sağlanmıştır. Yanlış pestisit kullanımının bir diğer nedeni de ekonomik fırsatçılıktır. Daha fazla ilaç kullanmak başta ek maliyet getirir; fakat ürünün miktar ve görünüşünün iyileşmesiyle yakalanacak kar bunu fazlasıyla amorti eder. Pestisit sorununu GD teknolojisi çözer. Genetik yöntemle, bitkiler o bitki ile beslenen böcekleri hasta eden bakterilerin proteinini üretir ve böylece bitki ilaç sıkmaya gerek kalmadan hasata gider. GD teknolojisi üreticinin cahillik veya fırsatçılıktan ötürü ürünü zehirlemesinin önüne geçerek tüketiciyi korur.

GD teknolojisi üretim maliyetini azaltarak gıda fiyatlarının üzerindeki baskıyı azaltır. Örneğin pestisitten tasarruf edilir. Yine yabancı otlara karşı toprağı sürmek için harcanacak mazottan tasarruf edilir, GD teknolojisi yabancı ot sorununu daha etkili ve daha ucuza çözer. Tarımsal sorunların daha etkili çözülmesi ürün kaybını da azaltır. GD teknolojisinin maliyeti düşürüp verimi arttırdığı bilimsel çalışmalarla kanıtlamıştır. 1996-2011 yılları arasında GD teknolojisi pestisiti %37 azaltmış, verimi %22 arttırmıştır (Klümper & Qaim, 2014). Çalışmada söz konusu etkinin gelişmekte olan ülkelerde daha fazla olduğu tespit edilmiştir. GD teknolojisi kullanmaya yeni başlayan Bangladeş, Pakistan ve Nijerya’da yapılan çalışmalar bu tespiti desteklemektedir (Ahmed et al., 2019; Conrow, 2019; Kouser & Qaim, 2013; Pan-Montojo et al., 2010). GD teknolojisi dışa bağımlı tarım girdilerini azaltarak tüketicinin gıdaya daha ekonomik şekilde ulaşmasının önünü açacaktır.

Son yıllarda çevre bilinci artan tüketici, gıdanın güvenli ve ucuz olması kadar çevreye duyarlı bir şekilde üretilmesini de önemsemektedir. Böceklere karşı kullanılan GD teknolojisi, 1996 – 2018 yılları arasında, pestisit tüketimini 775 milyon kg azaltmış ve buna bağlı olarak pestisitlerin çevresel etkilerini (toprağa ve su kaynaklarına karışma, hedef olmayan canlılara etki) %18,5 oranında düşürmüştür (Brookes & Barfoot, 2020). Yabancı ota karşı kullanılan GD teknolojisi, toprağı sürmeye ihtiyaç bırakmayarak hem erozyonu engeller hem de mazot kullanılmayacağı için havayı korur. Mazottan tasarruf sera gazı salınımı açısından, trafikten 15 milyon aracın çekilmesine eş değer bir etki yaratmıştır (Brookes & Barfoot, 2020). GD teknolojisi ve çevre ilişkilerini ayrı bir başlık altında daha detaylı olarak inceleyeceğiz.

Reklamı Kapat

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • G. T. Bakırcı, et al. (2014). Pesticide Residues In Fruits And Vegetables From The Aegean Region, Turkey. Food Chemistry, sf: 379-392. doi: 10.1016/j.foodchem.2014.02.051. | Arşiv Bağlantısı
 • G. . Brookes, et al. (2020). Environmental Impacts Of Genetically Modified (Gm) Crop Use 1996–2018: Impacts On Pesticide Use And Carbon Emissions. GM Crops & Food, sf: 215-241. doi: 10.1080/21645698.2020.1773198. | Arşiv Bağlantısı
 • W. Klümper, et al. (2014). A Meta-Analysis Of The Impacts Of Genetically Modified Crops. PLOS ONE, sf: e111629. doi: 10.1371/journal.pone.0111629. | Arşiv Bağlantısı
 • S. Kouser, et al. (2013). Valuing Financial, Health, And Environmental Benefits Of Bt Cotton In Pakistan. Agricultural Economics, sf: 323-335. doi: 10.1111/agec.12014. | Arşiv Bağlantısı
 • F. Pan-Montojo, et al. (2010). Progression Of Parkinson's Disease Pathology Is Reproduced By Intragastric Administration Of Rotenone In Mice. PLOS ONE, sf: e8762. doi: 10.1371/journal.pone.0008762. | Arşiv Bağlantısı
 • Alliance for Science. Nigeria Clears Bt Cowpea For Farmers' Use - Alliance For Science. Alındığı Tarih: 28 Kasım 2020. Alındığı Yer: Alliance for Science | Arşiv Bağlantısı
 • odatv. Tarım Ürünlerinde Pestisit Skandalı. Alındığı Tarih: 28 Kasım 2020. Alındığı Yer: odatv | Arşiv Bağlantısı
 • pdf.usaid.gov. (2019). Impacts Of Bt Brinjal (Eggplant) In Bangladesh. pdf.usaid.gov. | Arşiv Bağlantısı
Sıkça Sorulan Sorular

Çünkü GD teknolojisi sayesinde ilaçtan arı, ekonomik ve çevre dostu besinler üretilir.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/04/2021 00:55:12 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9615

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Ağız
Devir
Dünya
Santigrat Derece
Canlı
Elektrokimya
Video
Genetik Mühendisliği
Acı
Uçuş
Yapay
Kanser Tedavisi
Kadın
Nükleotit
Cinsiyet Araştırmaları
Haber
Mühendislik
Taksonomi
Değişim
Sinir
Uzaylı
Işık Hızı
Hayvanlar
Oyun Teorisi
Coronavirus
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku