Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Genetik ile Değiştirilmiş organizma (GDO) neden önemlidir?

Genetik ile Değiştirilmiş organizma (GDO) neden önemlidir?
2 dakika
198
 • Biyoloji
 • Moleküler Biyoloji ve Genetik

Çünkü GD teknolojisi sayesinde ilaçtan arı, ekonomik ve çevre dostu besinler üretilir.

Türkiye’de gıda güvenliğine yönelik tehditlerin başında pestisit (tarım ilacı) kalıntısı gelir. Pestisit, uygulama talimatına göre kullanıldığında kalıntı bırakmaz, ancak bilinçsiz kullanıldığında -aşırı miktarda veya hasat zamanına fazla yakın- bozunacak yeterli zaman bulamaz. Bu kalıntı kusma ve ishale neden olabilir (Bakirci, Yaman Acay, Bakirci, & Ötleş, 2014). İhraç edilen ürünlerin geri gönderilmesindeki önemli sebeplerden biri de pestisit kalıntısıdır (Anonim, 2019). Pestisiti doğru şekild kullanmak için üreticiye dönük eğitimler düzenlenmekte, yasaklar uygulanmakta ve ilaçlama faaliyetleri takip edilmektedir; buna rağmen geleneksel yöntemlere bağlı üreticiyi dönüştürmede sınırlı başarı sağlanmıştır. Yanlış pestisit kullanımının bir diğer nedeni de ekonomik fırsatçılıktır. Daha fazla ilaç kullanmak başta ek maliyet getirir; fakat ürünün miktar ve görünüşünün iyileşmesiyle yakalanacak kar bunu fazlasıyla amorti eder. Pestisit sorununu GD teknolojisi çözer. Genetik yöntemle, bitkiler o bitki ile beslenen böcekleri hasta eden bakterilerin proteinini üretir ve böylece bitki ilaç sıkmaya gerek kalmadan hasata gider. GD teknolojisi üreticinin cahillik veya fırsatçılıktan ötürü ürünü zehirlemesinin önüne geçerek tüketiciyi korur.

Bu Reklamı Kapat

GD teknolojisi üretim maliyetini azaltarak gıda fiyatlarının üzerindeki baskıyı azaltır. Örneğin pestisitten tasarruf edilir. Yine yabancı otlara karşı toprağı sürmek için harcanacak mazottan tasarruf edilir, GD teknolojisi yabancı ot sorununu daha etkili ve daha ucuza çözer. Tarımsal sorunların daha etkili çözülmesi ürün kaybını da azaltır. GD teknolojisinin maliyeti düşürüp verimi arttırdığı bilimsel çalışmalarla kanıtlamıştır. 1996-2011 yılları arasında GD teknolojisi pestisiti %37 azaltmış, verimi %22 arttırmıştır (Klümper & Qaim, 2014). Çalışmada söz konusu etkinin gelişmekte olan ülkelerde daha fazla olduğu tespit edilmiştir. GD teknolojisi kullanmaya yeni başlayan Bangladeş, Pakistan ve Nijerya’da yapılan çalışmalar bu tespiti desteklemektedir (Ahmed et al., 2019; Conrow, 2019; Kouser & Qaim, 2013; Pan-Montojo et al., 2010). GD teknolojisi dışa bağımlı tarım girdilerini azaltarak tüketicinin gıdaya daha ekonomik şekilde ulaşmasının önünü açacaktır.

Son yıllarda çevre bilinci artan tüketici, gıdanın güvenli ve ucuz olması kadar çevreye duyarlı bir şekilde üretilmesini de önemsemektedir. Böceklere karşı kullanılan GD teknolojisi, 1996 – 2018 yılları arasında, pestisit tüketimini 775 milyon kg azaltmış ve buna bağlı olarak pestisitlerin çevresel etkilerini (toprağa ve su kaynaklarına karışma, hedef olmayan canlılara etki) %18,5 oranında düşürmüştür (Brookes & Barfoot, 2020). Yabancı ota karşı kullanılan GD teknolojisi, toprağı sürmeye ihtiyaç bırakmayarak hem erozyonu engeller hem de mazot kullanılmayacağı için havayı korur. Mazottan tasarruf sera gazı salınımı açısından, trafikten 15 milyon aracın çekilmesine eş değer bir etki yaratmıştır (Brookes & Barfoot, 2020). GD teknolojisi ve çevre ilişkilerini ayrı bir başlık altında daha detaylı olarak inceleyeceğiz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • G. T. Bakırcı, et al. (2014). Pesticide Residues In Fruits And Vegetables From The Aegean Region, Turkey. Food Chemistry, sf: 379-392. doi: 10.1016/j.foodchem.2014.02.051. | Arşiv Bağlantısı
 • G. . Brookes, et al. (2020). Environmental Impacts Of Genetically Modified (Gm) Crop Use 1996–2018: Impacts On Pesticide Use And Carbon Emissions. GM Crops & Food, sf: 215-241. doi: 10.1080/21645698.2020.1773198. | Arşiv Bağlantısı
 • W. Klümper, et al. (2014). A Meta-Analysis Of The Impacts Of Genetically Modified Crops. PLOS ONE, sf: e111629. doi: 10.1371/journal.pone.0111629. | Arşiv Bağlantısı
 • S. Kouser, et al. (2013). Valuing Financial, Health, And Environmental Benefits Of Bt Cotton In Pakistan. Agricultural Economics, sf: 323-335. doi: 10.1111/agec.12014. | Arşiv Bağlantısı
 • F. Pan-Montojo, et al. (2010). Progression Of Parkinson's Disease Pathology Is Reproduced By Intragastric Administration Of Rotenone In Mice. PLOS ONE, sf: e8762. doi: 10.1371/journal.pone.0008762. | Arşiv Bağlantısı
 • Alliance for Science. Nigeria Clears Bt Cowpea For Farmers' Use - Alliance For Science. Alındığı Tarih: 28 Kasım 2020. Alındığı Yer: Alliance for Science | Arşiv Bağlantısı
 • odatv. Tarım Ürünlerinde Pestisit Skandalı. Alındığı Tarih: 28 Kasım 2020. Alındığı Yer: odatv | Arşiv Bağlantısı
 • pdf.usaid.gov. (2019). Impacts Of Bt Brinjal (Eggplant) In Bangladesh. pdf.usaid.gov. | Arşiv Bağlantısı
Sıkça Sorulan Sorular

Çünkü GD teknolojisi sayesinde ilaçtan arı, ekonomik ve çevre dostu besinler üretilir.

Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/05/2022 19:56:11 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9615

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Albert Einstein
Ahlak
Nörobiyoloji
Evrim Ağacı Duyurusu
Besin Değeri
Yüzey
Onkoloji
Felsefe
Türlerin Kökeni
Sıvı
Ağız
Dinozorlar
Kertenkele
Ergen
Sinir Sistemi
Hastalık Yayılımı
Transkripsiyon
Yemek
Oyun
Hayvanlar Alemi
Evrimsel Psikoloji
Ölüm
Alan
Besin
Kadın Doğum
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et