Gelecek Nasıl Görünecek? Elon Musk TED2017'de Anlatıyor!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

TED'in baş sorumlusu Chris Anderson ile seri girişimci ve gelecek-inşaatçısı Elon Musk; Los Angeles, Hyperloop, Tesla ve SpaceX'in altına tüneller kazdığı yeni projesini ve dünyanın nasıl görünebileceğiyle ilgili hayallerini konuştu.

Konuşmanın dikkat çekici unsurları aşağıda derlendi.

 

Neden Sıkıcısın? (Bu, "Sıkıcı Şirket"e ithafen bir şakadır)

Musk yeni projesi Sıkıcı Şirket'i şöyle tanımlıyor: "Trafik yoğunluğunu dindirmek amacıyla Los Angeles'ın altına bir çukur kazarak 3D bir tünel şebekesi oluşturuyoruz.”. Musk bu sistemin nasıl gözükeceğine dair gösterdiği videoda; elektrikli araba pateni eklentili asansör, sokak seviyesinden dik bir şekilde yer altındaki tünele iniyor. Tünelde hız limiti yok ve araba patenleri saatte 200 km hıza ulaşacak şekilde tasarlanmış. Musk bunu özetliyor: ''Bu, Westwood'dan LAX'a (ki arabayla 19 dakika) 5-6 dakikada ulaşılabilirsin demek.''

 

Uçan Arabalar Neden Daha İyi Bir Çözüm Değil?

''Ben roket yapıyorum yani uçan şeylerden hoşlanırım ancak uçan arabaları çetrefilli kılan bir gürültü problemi var. Eğer bir şeyler kafanın tepesinde uçuyorsa bu kaygı verici bir durumdur. ... Jant kapağına bakım yaptırdılar mı yoksa gelip giyotinle başımı mı uçuracak?" dedirtir.

 

Bu Tüneller Hyperloop'a Nasıl Bağlanacak?

"Hyperloop test şeridi büyük Hadron Çarpıştırıcısı'nından sonra dünyadaki en büyük ikinci vakum haznesi." diyor Musk. Teklif edilen ulaşım sistemi, insanları ileri götürüp kapsülümsü tekerleklerle vakum içerisinde nakleder ve tüneller vakum yaratmak için mükemmel bir ortamdır. ''İhtiyatla iyimser bir biçimde söyleyebiliriz ki dünyanın en hızlı sürat treninden daha hızlı olacak.'' dedi Musk Hyperloop'ta.

 

Tesla'da Ne Oluyor?

Tesla Model 3, Haziran 2017'de geliyor diyor Musk ve özel bir niteliği olacak: oto-pilot. Sadece pasif optik kameralar ve GPS kullanarak -LIDAR olmadan- otomatik sürüş yapabilecek. "Kameraları bir kere görüntü için çözdün mü otonomi hallediliyor, görüntüyü çözemezsen de başka bir yolu yok. Sadece kameralarla süper insan olabilirsin." 

Musk, Tesla'nın 2017'nin sonuna dek tamamen oto-pilot ile ülkeyi bir ucundan diğer ucuna (Los Angeles'tan New York'a) yolculuğunu tamamlayabilmesini hedefliyor. ''2017'nin kasım veya aralık ayında, Kaliforniya'daki bir otoparktan New York'taki bir otoparka tüm yolculuk boyunca araca hiç dokunmadan gidebiliyor olmalıyız. " diyor Musk.

Tesla'da yenilikler devam ediyor: Musk'ın muzip bir fotoğrafla ortaya çıkardığı bir tır. Ağır iş için elverişli, uzun menzilli tır ağır yük kamyonculuğunu hafifletmek anlamına geliyor. “Tesla Tır ile elektrikli kamyonun dönme momentumunun tüm yarı dizel motorlardan daha fazla olduğunu göstermek istiyoruz. Halat çekme yarışı yapsaydınız; Tesla Tırı, yarı dizel motoru yokuş yukarı çekerdi. Ayrıca Tesla Tırı çevik, etrafta bir spor arabası gibi sürülebilir." diyor Musk.

 

Elektrikte Başka Neler Oluyor?

Musk gelecekteki ev tasarımıyla ilgili konuşurken, garaj yolunda Tesla ile bir evin konsept fotoğrafını gösteriyor; evin bir tarafında Powerwall (Güç duvarı) ve tepesinde Güneş Cam Çatısı... Musk, ABD'deki çoğu evin çatısının evin tüm ihtiyaçlarını gidermek için yeterli güneş paneli alanına sahip olduğunu söylüyor. "Nihayetinde neredeyse tüm evlerde güneş paneli olacak. Bundan hemen 15 yıl sonra güneş paneli olmayan bir ev olağandışı kalacak." diyor.

Evlerimiz ve arabalarımız için gerekli tüm enerjiyi depolayabilmek için Musk, lityum-iyon akü üzerine büyük bir bahis oynadı.  Sparks, Nevada'daki Gigafactory ile ilgili bir tartışmada Musk, iri elmas şeklinde lityum-iyon akü fabrikasından ve gelecekte enerjinin nasıl depolanacağından bahsediyor.

Arkasında Lityum-iyon aküleri pompalayan fabrika videosu oynarken Musk diyor ki: "Maksimum hızda çalışıyorken hızla tekrarlanan elektronik bir flaş olmaksızın hücreleri göremezsiniz. ''. Enerji üretmek ve kullanmaktan pişmanlık duymayacağımız bir gelecek için dünyaya enerji verecek böyle 100 civarı fabrikaya ihtiyacımız olacak. "Tesla 2017'nin sonuna doğru kuracağı diğer dört fabrikanın konumlarını açıklamayı planlıyor. … Küresel bir pazar adresine ihtiyacımız var" diyen Musk yeni fabrikaların dünyaya yayılacağına dair ipucu veriyor.

 

Hadi SpaceX'ten Bahsedelim

TED2013'te Musk, yeniden kullanılabilir roketler inşa etme hayalinden bahsetti. Bu hayalini dokuz başarılı kalkış ve iniş yapan Falcon 9'un başarısıyla fark ettiğini belirtti. 2017 yılının başlangıcında, kullanılmış bir roket ikinci görevini de başarıyla tamamlayarak tarihte bir ilki gerçekleştirdi. Musk görüşlerini şöyle ifade etti: "Bu yeniden uçurmanın zaten söz konusu olduğu bir ortamda, ilk defa eski bir güçlendiricinin tekrar uçurulması. Yeniden kullanılabilirlik eğer bir uçak ya da araba gibi süratli ve tamamlanmışsa yararlıdır. Hava aracını uçuşlar arasında Boeing'e götürmezsin."

 

Peki Ya Mars?

Musk, büyük roketin 40 katlı bir bina boyutunda olacağı yönündeki planları göstererek Mars'a gitmenin neleri gerektirdiğini anlatıyor. "Bu yapı için sıkıştırılma oranı Satürn V Ay roketininkinden dört kat daha fazla" yani insanlığın şimdiye dek yarattığı en büyük roket diyor. "747'lerin birimiyle bu sıkışma tüm motorları çalışan 120 tane Boeing 747'ye eşit. Roket o kadar büyük ki tamamen dolu bir 747'yi kargo olarak alabilir. Şu anda geniş gözükse de gelecekteki uzay teknolojisi bunu sandal gibi gösterecek." diyor Musk.

Ve ne zaman bunu görmeyi umabiliriz? Musk Gezegenlerarası Ulaşım Sistemi Spacex'in inşa edilmesinin 8-10 sene alacağını açıkladı. "İç hedeflerimiz daha hırçın." dedi Musk.

"Sabah kalkıp yaşamak için sebepleriniz olmak zorundadır. Neden yaşamak istiyorsun? Anlamı ne? Sana ne ilham veriyor? Gelecekle ilgili neyi seviyorsun? Eğer gelecek orada yıldızların arasında multi-gezegen bir tür olmayı dahil etmiyorsa ben bunu inanılmaz derecede üzücü buluyorum." diyor Musk.

 

Ama Neden Dünya'da Bu Kadar Sorun Varken Mars'a Gitmekle Alakalı Projelerle Çalışıyorsunuz?

Sürdürülebilir enerji gereklilikten ötürü ne olursa olsun yapılacak. "Eğer sürdürülebilir enerjiniz yoksa, bu sürdürülemez enerjiniz olduğu anlamına gelir... Tesla gibi bir şirketin temel değeri sürdürülebilir enerjinin geliştirilmesinde onun yokluğunda olacağından daha büyük bir ivme derecesiyle ilerlemektir.

Ama multi-gezegen bir tür olmaya başlamamız kaçınılmaz. Uzay alanındaki gelişmeye bakarsanız 1969'da aya birini gönderebildik. Sonrasında sadece, insanları alçak yörünge götürebilen uzay mekiğini yaptık. Şimdi hiç kimseyi yörüngeye göndermiyoruz. Trend bu, olduğu yerde sayıyor. Teknolojinin otomatikman geliştiğini düşündüğümüzde yanılıyoruz. Bilim ancak birçok insan daha iyisini yapmak için çok çalıştığında gelişiyor."

 

Motivasyonunuz Nedir?

"Güzellik ve ilhama kuşkusuz yeterince değer verilmiyor ancak açık olmak isterim ki hiç kimsenin kurtarıcısı olmaya çalışmıyorum. Sadece gelecekle ilgili düşününce üzülmemeye uğraşıyorum." diyerek noktalıyor Musk.


Yazan: Brian Greene

Kaynak: Bu yazı TEDBlog sitesinden çevrilmiştir.

Ribozomlar Çeşitlilik Gösteriyor!

Hayvanların Evrimi Hızlı Başladı, Sonra Yavaşladı!

Yazar

Selenay Elmacıoğlu

Selenay Elmacıoğlu

Yazar

SAT etüt merkezi asistanı TÜBİTAK Kriptoloji Yaz Okulu mezunu Ted Talks çevirmeni Yakamoz dergi yazarı

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder