Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

200.000'den fazla galaksiyi kapsayan ve morötesinden kızılötesine kadar geniş bir dalga spektrumunu inceleyen bir araştırmanın sonuçlarına göre Evren'imiz, bundan 2 milyar yıl önce ürettiğinin sadece yarısı kadar enerji üretiyor ve bu enerji üretimi hızla azalıyor. NASA Ames Uzay Merkezi astronomu Mehmet Alpaslan, durumu şöyle izah ediyor:

"Yeni oluşan galaksiler, eskilere nazaran basitçe daha az enerji üretiyorlar. Yaşlı yıldızların ölme hızı, yeni yıldızların doğma hızından daha yüksek. Bu da, Evren'imizin giderek daha soğuk ve yalnız hale getirecek. Nihayetindeyse tüm madde tükenecek. Bir diğer deyişle, Evren içerisindeki ışıkların tek tek söndüğünü görüyoruz!"

Hawaii'deki 2015 Uluslararası Astronomi Birliği Konferansı'nda sunulan araştırma, 7 yılı aşkın, 200.000'den fazla galaksiyi kapsayan ve uluslararası grupların ortaklaşa bir çalışmasının ürünüdür. Araştırmaya Avrupa'nın Görünür ve Kızılötesi Astronomi İnceleme Teleskobu (VISTA), Herschel Uzay Teleskobu ile VLT İnceleme Teleskobu, NASA'nın Geniş-Alan Kızılötesi İnceleme Araştırıcısı (WISE) ve artık işlevsiz olan Galaksi Evrimi Araştırıcısı (GALEX) uzay teleskoplarının verileri dahil edildi. Batı Avustralya Üniversitesi'nden baş araştırmacı Simon Driver şöyle söylüyor:

"GAMA, çok sayıdaki galaksiyi inceleyip onların enerji çıktılarını geniş bir skalada haritalandıran ve bu enerjilerin nereden geldiğini tespit edebilen ilk araştırmadır."

Bilim insanları, Evren'in giderek solduğu gerçeğini 1990'lı yıllardan beridir biliyordu; ancak GAMA araştırması, galaksilerin yaydığı radyasyonu spektrum boyunca ölçen ilk araştırma oldu. Ölçümler morötesinden kızılötesine kadar 21 farklı dalgaboyunda yapıldı. Alpaslan şöyle devam ediyor:

"Çok sayıda farklı enerjiye baktığınızda, çok sayıda farklı fiziği inceliyorsunuz demektir. Düzgün dağılmış (homojen) bir veri setinizin olması, bir galaksi içerisindeki farklı fizik türleri dahilinde neler olup bittiğini anlamanızı kolaylaştırmaktadır."

Galaksilerin enerji çıktılarındaki azalma, Evren'in sürekli artan genişleme hızıyla da birebir örtüşmektedir. Bu genişlemenin, şu anda bilinmeyen, gizemli bir karanlık enerji dolayısıyla olduğu düşünülmektedir.

Astronomlar şimdi GAMA verilerini kullanarak farklı yıldız tiplerinin farklı ortamlarda nasıl oluşup da evrim geçirdiklerini, galaksilerin hangi hızla birbirine kaynadığını ve bu kaynaşmaların galaksi evrimini nasıl etkilediğini bulmayı istiyor. Alpaslan sözlerini şöyle tamamlıyor:

"Zaman geçtikçe bilimimiz daha da fazla veri temelli bir hale geliyor. Sadece analiz etmekle kalmıyoruz. Bu araştırmanın tüm Evren'i örneklendirebilmesi için yeterince geniş bir alandan veri topladık."


Yazan: Irene Klotz

Kaynak: Bu yazı Seeker sitesinden çevrilmiştir.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder