Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Farklı Kültürleri Öğrenebilen, Yapay Zekaya Sahip İnsansı Robot, Yaşlı Bakımevlerinde Görev Alıyor!

Farklı Kültürleri Öğrenebilen, Yapay Zekaya Sahip İnsansı Robot, Yaşlı Bakımevlerinde Görev Alıyor!
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Avrupa Birliği ve Japonya Hükümeti tarafından fonlanan ve Bedfordshire Üniversitesi, Middlesex Üniversitesi ve Advinia Health firması tarafından yapay zeka yazılımı geliştirilen CARESSES isimli robotun, yaşlı bakım evlerindeki kullanımına başlandı ve robotun yaşlılarla etkileşiminden gelen ilk veriler, bilim insanları tarafından değerlendirmeye başlandı. Adı "okşamak, dokunmak" gibi anlamlara da gelen CARESSES robotu, kültürel farklardan haberdar olup, buna göre iletişim biçimini şekillendirebilen ilk yapay zekaya sahip robot olmayı hedefliyor.

Robotun 2 hafta boyunca günde 18 saate kadar yaşlılarla iletişim kurduğu araştırmanın sonuçlarına göre, bakımevlerindeki yaşlı bireylerin zihinsel sağlığında dikkate değer miktarda pozitif gelişme yaşandı. Sistemi 2 hafta boyunca kullanan yaşlıların yalnızlık hissinde az da olsa azalma yaşandı ve robot dolayısıyla yalnızlığının arttığını raporlayan hiç kimse olmadı. Ayrıca deneme boyunca, yaşlıların robotlara olan bakışı pozitif yönde değişti. Bedfordshire Üniversitesi'nden Dr. Chris Papadopoulos şöyle diyor:

Bu araştırma, otonom sosyal robotların bakımevi ortamında yaşlılara yönelik kullanımı açısından bugüne kadar yapılan en kapsamlı araştırma olması bakımından çığır açıcı bir öneme sahip. Sonuçlarımız, Pepper gibi robotlarımızdaki CARESSES yapay zeka yazılımının dünya ve yaşlılar üzerinde olumlu bir etkiye olacağını gösteriyor. Robotlarımız sayesinde, daha az sayıda bakıcıya ihtiyaç duyarak, daha fazla kişinin daha uzun yaşamasını sağlayabiliriz. Zihinsel sağlık sorunları ve yalnızlık, çok ciddi sağlık endişeleridir ve robotlarımızın bu sorunlara yardımcı olabileceğini göstermiş olduk.

Sağlık sistemlerimiz geliştikçe, insanların ortalama ömrü de artmaktadır. Bu durum, 100 yaş ve üzeri bireylerin sayısının hızla artmasına neden olmaktadır. Örneğin sadece İngiltere'de, 100 yaşın üzerinde 15.000'den fazla insan bulunmaktadır. Uzmanlar, bu sayının zamanla daha da artmasını bekliyorlar. Kültürlerarası Sağlık ve Hemşirelik alanında profesör olan Irena Papadopoulos, şöyle diyor:

Yaşlılara yönelik olarak geliştirilen, sosyal anlamda yardımcı olan, zeki robotlar, hastaneler ve bakımevleri üzerindeki yükü bir miktar azaltabilir. Kimsenin amacı robotların tamamen insanların yerini alması değil; zaten bizim sonuçlarımız da bundan çok ama çok uzak olduğumuzu gösteriyor. Ama bu sonuçlar, aynı zamanda robotların var olan sağlık sistemlerini destekleyebileceğini de gösteriyor.

Sonuçlar tabii ki tamamen pozitif değil. Robotlar, kültürel farklılıkları öğrenmek konusunda halen yeterince iyi değiller. Uzmanlar, özellikle de konuşma algılama algoritmaları konusunda gitmeleri gereken çok yol olduğunu vurguluyorlar; bu alandaki kısıtlamalar, kültürel adaptasyonları kısıtlandırıyor.

Araştırmanın parçası olan Advinia Sağlık Merkezi'nde cerrah, kurucu ve başkan olan Dr. Sanjeev Kanoria, bu robotun hassas bireyler ile açık uçlu iletişim kurabilen tek yapay zeka olduğunu iddia ediyor. Şöyle diyor:

Bu robotların, yaşlı ve hassas bireylerin rutin bakım süreçlerine dahil olmasını istiyoruz. Bu sayede telaşlılığı ve yalnızlığı azaltabilir, bakımın kalitesini yükseltebiliriz. Robot, Advinia'nın İngiltere'deki bakımevlerinde denendi. Şimdi bu robotların rutin hale getirmeye çalışıyoruz ve böylece diğer yaşlılara ve ailelere de yardımcı olabilmelerini umuyoruz.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 2
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • University of Bedfordshire. Culturally Competent Robots Could Improve Mental Health And Loneliness In Older People | University Of Bedfordshire. Alındığı Tarih: 08 Eylül 2020. Alındığı Yer: University of Bedfordshire | Arşiv Bağlantısı
 • L. Kolirin. Talking Robots Could Be Used To Combat Loneliness And Boost Mental Health In Care Homes. (08 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 08 Eylül 2020. Alındığı Yer: CNN | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/09/2020 05:02:01 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9311

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Homeostasis
Anatomi
Cinsellik
Hayvan Davranışları
Hastalık Dağılımı
Türkiye
İlaç
Yumurtalık
Sosyal
Abd
Halk Sağlığı
Kedi
Evrim Teorisi
Kafatası
Canlılık
Yeme
Hamilelik
Mitler Ve Gerçekler
Tarih
Erkek
Cinsiyet Araştırmaları
Amerika
Popülasyon
Hastalıkların Tedavisi
Botanik
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Karakteriniz, kaderinizdir.”
Heraclitus
Geri Bildirim Gönder