Evrim, Her Zaman Daha Karmaşığa Gitmez: Hayvanlar Aleminde Gen Kaybı, Sanıldığından Daha Önemli!

Evrim, Her Zaman Daha Karmaşığa Gitmez: Hayvanlar Aleminde Gen Kaybı, Sanıldığından Daha Önemli!
Yazar University of Bristol Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
2 dakika
2,046 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Bu haber 10 ay öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Bilim insanları, hayvan evriminin, insanlara veya böceklere evrimleşme gibi bazı kilit noktalarının, genomdaki büyük gen kaybı ile ilişkili olduğunu gösterdi. Nature Ecology & Evolution dergisinde yayınlanan araştırma, hayvanların kökenlerinden sonra, evrimleri sırasında gen seviyesinde neler olduğunu incelemek için 100'den fazla genomu karşılaştırdı.

Organizmalar, evrim sürecinde, yeni fonksiyonlar yerine getirmesi için yeni genler kazanabilir, artık kullanılmayan genlerini kaybedebilir ve eski genlerini yeni işlevlerle yeniden devreye sokabilirler. Önceki araştırmalar, yeni genlere sahip olmanın, hayvanlar aleminin kökeninde önemli bir rol oynadığını gösteriyor. Aynı zamanda, çoğu organizmanın yeni genler kazanarak daha karmaşık bir yapıya sahip olduğu varsayılıyor.

Bristol Üniversitesi'nde bir doktora öğrencisiyle birlikte Dr. Jordi Paps, Essex Üniversitesi'nden Cristina Guijarro-Clarke ve Oxford Üniversitesi'nden Profesör Peter Holland, hayvanlar aleminin evrimi sırasında gerçekleşen gen kaybının, sanıldığından çok daha önemli olduğunu keşfetti.

Hayvanlar, büyük evrimsel soylara ayrılabilirler. Bunlardan biri, insanlar ve diğer omurgalıların yanı sıra deniz yıldızları veya deniz kestanelerini de içeren ikincil ağızlılar. Diğeri, en büyük hayvan gruplarını; eklembacaklıları (böcekler, ıstakozlar, örümcekler, kırkayaklar) ve yuvarlak solucanlar gibi diğer deri değiştiren hayvanları kapsayan ekdisozoa (Lat: "Ecdysozoa"). Bu iki soy, daha karmaşık sayılan hayvanlardan bazılarını içerir.

Reklamı Kapat

Hayvanlar Alemi'ndeki atasal genlerin kazanım ve yitimlerinin grafiği
Hayvanlar Alemi'ndeki atasal genlerin kazanım ve yitimlerinin grafiği
Nature Ecology & Evolution

Ancak, araştırma ekibinin yaptığı analizler, bu iki soyun ortak atalarının daha önce görülmemiş seviyede gen kaybı yaşamış olduğunu, ve türlerin karmaşıklığında veya çeşitliliğindeki artışın her zaman yeni gen sayısıyla ilgisi olmadığını gösteriyor. Bristol Biyolojik Bilimler Fakültesi'nde ders veren ve makalenin baş yazarı olan Dr. Jordi Paps, araştırmayı şöyle açıkladı:

Bu araştırmadan çıkarılan sonuç, hayvanlar aleminin evriminin, gen sayısındaki artıştan kaynaklanmadığı ve evrimin her zaman ''daha çok karmaşıklık'' anlamına gelmediğidir. Taenia veya yuvarlak kurtlar gibi parazitik hayvanların genomlarının nasıl gen kazanıp kaybettiğini incelemek için de aynı yaklaşımı kullanmayı planlıyoruz; böylece bu parazitlerin neden olduğu hastalıklarla mücadele etmek için terapötik hedefler bulabileceğiz.

Araştırmanın bir sonraki adımı, bu durumun yaşam ağacındaki diğer büyük soylarda da görülüp görülmediğine bakmak.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 11
 • Merak Uyandırıcı! 8
 • Muhteşem! 7
 • İnanılmaz 6
 • Bilim Budur! 4
 • Umut Verici! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 2
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/04/2021 23:43:01 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8730

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Kimyasal Evrim
Genetik
Cinsiyet Araştırmaları
Parazit
Eşeyli Üreme
Cansız
Bilgisayar
Covıd-19
Fosil
Oksijen
Galaksi
Deizm
Fare
Gen İfadesi
Hastalık Kontrolü
Amerika Birleşik Devletleri
Mikoloji
Nükleer
Editör Seçkisi
Oyun
Yapay Zeka
Vücut
Adaptasyon
Türkiye
Köpek
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku