Evrim Ağacı

Evrim, Her Zaman Daha Karmaşığa Gitmez: Hayvanlar Aleminde Gen Kaybı, Sanıldığından Daha Önemli!

Evrim, Her Zaman Daha Karmaşığa Gitmez: Hayvanlar Aleminde Gen Kaybı, Sanıldığından Daha Önemli!
Tavsiye Makale

Bu yazı, Science Daily isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bilim insanları, hayvan evriminin, insanlara veya böceklere evrimleşme gibi bazı kilit noktalarının, genomdaki büyük gen kaybı ile ilişkili olduğunu gösterdi. Nature Ecology & Evolution dergisinde yayınlanan araştırma, hayvanların kökenlerinden sonra, evrimleri sırasında gen seviyesinde neler olduğunu incelemek için 100'den fazla genomu karşılaştırdı.

Organizmalar, evrim sürecinde, yeni fonksiyonlar yerine getirmesi için yeni genler kazanabilir, artık kullanılmayan genlerini kaybedebilir ve eski genlerini yeni işlevlerle yeniden devreye sokabilirler. Önceki araştırmalar, yeni genlere sahip olmanın, hayvanlar aleminin kökeninde önemli bir rol oynadığını gösteriyor. Aynı zamanda, çoğu organizmanın yeni genler kazanarak daha karmaşık bir yapıya sahip olduğu varsayılıyor.

Bristol Üniversitesi'nde bir doktora öğrencisiyle birlikte Dr. Jordi Paps, Essex Üniversitesi'nden Cristina Guijarro-Clarke ve Oxford Üniversitesi'nden Profesör Peter Holland, hayvanlar aleminin evrimi sırasında gerçekleşen gen kaybının, sanıldığından çok daha önemli olduğunu keşfetti.

Hayvanlar, büyük evrimsel soylara ayrılabilirler. Bunlardan biri, insanlar ve diğer omurgalıların yanı sıra deniz yıldızları veya deniz kestanelerini de içeren ikincil ağızlılar. Diğeri, en büyük hayvan gruplarını; eklembacaklıları (böcekler, ıstakozlar, örümcekler, kırkayaklar) ve yuvarlak solucanlar gibi diğer deri değiştiren hayvanları kapsayan ekdisozoa (Lat: "Ecdysozoa"). Bu iki soy, daha karmaşık sayılan hayvanlardan bazılarını içerir.

Hayvanlar Alemi'ndeki atasal genlerin kazanım ve yitimlerinin grafiği
Hayvanlar Alemi'ndeki atasal genlerin kazanım ve yitimlerinin grafiği
Nature Ecology & Evolution

Ancak, araştırma ekibinin yaptığı analizler, bu iki soyun ortak atalarının daha önce görülmemiş seviyede gen kaybı yaşamış olduğunu, ve türlerin karmaşıklığında veya çeşitliliğindeki artışın her zaman yeni gen sayısıyla ilgisi olmadığını gösteriyor. Bristol Biyolojik Bilimler Fakültesi'nde ders veren ve makalenin baş yazarı olan Dr. Jordi Paps, araştırmayı şöyle açıkladı:

Bu araştırmadan çıkarılan sonuç, hayvanlar aleminin evriminin, gen sayısındaki artıştan kaynaklanmadığı ve evrimin her zaman ''daha çok karmaşıklık'' anlamına gelmediğidir. Taenia veya yuvarlak kurtlar gibi parazitik hayvanların genomlarının nasıl gen kazanıp kaybettiğini incelemek için de aynı yaklaşımı kullanmayı planlıyoruz; böylece bu parazitlerin neden olduğu hastalıklarla mücadele etmek için terapötik hedefler bulabileceğiz.

Araştırmanın bir sonraki adımı, bu durumun yaşam ağacındaki diğer büyük soylarda da görülüp görülmediğine bakmak.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 6
 • Tebrikler! 8
 • Bilim Budur! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 2
 • İnanılmaz 4
 • Umut Verici! 2
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/06/2020 08:01:46 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8730

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Abiyogenez
Covıd-19
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
Mühendislik
Beslenme Bilimi
Mutasyon
Kanıt
Küresel Salgın
Saç
Ara Geçiş Türleri
Araştırma
Uçuş
Ortak Ata
Kedi
Mitler
Aşı
Anne
Ölüm
Devir
Bağışıklık
Epigenetik
Nöron
Evrim
Ay Görevleri
Besin
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Belli bir zaman ve mekandaki ahlak nedir? Çoğunluğun o zamanda ve mekanda sevdiği neyse odur.”
Alfred North Whitehead
Geri Bildirim Gönder