Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Evrim, Her Zaman Daha Karmaşığa Gitmez: Hayvanlar Aleminde Gen Kaybı, Sanıldığından Daha Önemli!

Evrim, Her Zaman Daha Karmaşığa Gitmez: Hayvanlar Aleminde Gen Kaybı, Sanıldığından Daha Önemli!
2 dakika
2,337
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 4 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Bilim insanları, hayvan evriminin, insanlara veya böceklere evrimleşme gibi bazı kilit noktalarının, genomdaki büyük gen kaybı ile ilişkili olduğunu gösterdi. Nature Ecology & Evolution dergisinde yayınlanan araştırma, hayvanların kökenlerinden sonra, evrimleri sırasında gen seviyesinde neler olduğunu incelemek için 100'den fazla genomu karşılaştırdı.

Organizmalar, evrim sürecinde, yeni fonksiyonlar yerine getirmesi için yeni genler kazanabilir, artık kullanılmayan genlerini kaybedebilir ve eski genlerini yeni işlevlerle yeniden devreye sokabilirler. Önceki araştırmalar, yeni genlere sahip olmanın, hayvanlar aleminin kökeninde önemli bir rol oynadığını gösteriyor. Aynı zamanda, çoğu organizmanın yeni genler kazanarak daha karmaşık bir yapıya sahip olduğu varsayılıyor.

Bristol Üniversitesi'nde bir doktora öğrencisiyle birlikte Dr. Jordi Paps, Essex Üniversitesi'nden Cristina Guijarro-Clarke ve Oxford Üniversitesi'nden Profesör Peter Holland, hayvanlar aleminin evrimi sırasında gerçekleşen gen kaybının, sanıldığından çok daha önemli olduğunu keşfetti.

Tüm Reklamları Kapat

Hayvanlar, büyük evrimsel soylara ayrılabilirler. Bunlardan biri, insanlar ve diğer omurgalıların yanı sıra deniz yıldızları veya deniz kestanelerini de içeren ikincil ağızlılar. Diğeri, en büyük hayvan gruplarını; eklembacaklıları (böcekler, ıstakozlar, örümcekler, kırkayaklar) ve yuvarlak solucanlar gibi diğer deri değiştiren hayvanları kapsayan ekdisozoa (Lat: "Ecdysozoa"). Bu iki soy, daha karmaşık sayılan hayvanlardan bazılarını içerir.

Hayvanlar Alemi'ndeki atasal genlerin kazanım ve yitimlerinin grafiği
Hayvanlar Alemi'ndeki atasal genlerin kazanım ve yitimlerinin grafiği
Nature Ecology & Evolution

Ancak, araştırma ekibinin yaptığı analizler, bu iki soyun ortak atalarının daha önce görülmemiş seviyede gen kaybı yaşamış olduğunu, ve türlerin karmaşıklığında veya çeşitliliğindeki artışın her zaman yeni gen sayısıyla ilgisi olmadığını gösteriyor. Bristol Biyolojik Bilimler Fakültesi'nde ders veren ve makalenin baş yazarı olan Dr. Jordi Paps, araştırmayı şöyle açıkladı:

Bu araştırmadan çıkarılan sonuç, hayvanlar aleminin evriminin, gen sayısındaki artıştan kaynaklanmadığı ve evrimin her zaman ''daha çok karmaşıklık'' anlamına gelmediğidir. Taenia veya yuvarlak kurtlar gibi parazitik hayvanların genomlarının nasıl gen kazanıp kaybettiğini incelemek için de aynı yaklaşımı kullanmayı planlıyoruz; böylece bu parazitlerin neden olduğu hastalıklarla mücadele etmek için terapötik hedefler bulabileceğiz.

Araştırmanın bir sonraki adımı, bu durumun yaşam ağacındaki diğer büyük soylarda da görülüp görülmediğine bakmak.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
29
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 15
 • Merak Uyandırıcı! 11
 • Muhteşem! 7
 • İnanılmaz 7
 • Bilim Budur! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Umut Verici! 3
 • Güldürdü 2
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/06/2024 05:25:21 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/8730

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Homo Sapiens
Dişler
İfade
Protein
Ateş
Video
Genom
Kan
Balık Çeşitliliği
Algoritma
Doğa Gözlemleri
Uzay
Dinozorlar
Sağlık Personeli
Tehlike
Canlılık
Biyografi
Ağız Sağlığı
Deprem
Evrimsel Biyoloji
Çocuklar İçin Bilim
Komplo Teorisi
Matematik
Coğrafya
Freud
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. o. Bristol, et al. Evrim, Her Zaman Daha Karmaşığa Gitmez: Hayvanlar Aleminde Gen Kaybı, Sanıldığından Daha Önemli!. (21 Mayıs 2020). Alındığı Tarih: 22 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/8730
Bristol, U. o., Recep, A., Bakırcı, Ç. M. (2020, May 21). Evrim, Her Zaman Daha Karmaşığa Gitmez: Hayvanlar Aleminde Gen Kaybı, Sanıldığından Daha Önemli!. Evrim Ağacı. Retrieved June 22, 2024. from https://evrimagaci.org/s/8730
U. o. Bristol, et al. “Evrim, Her Zaman Daha Karmaşığa Gitmez: Hayvanlar Aleminde Gen Kaybı, Sanıldığından Daha Önemli!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Arzu Recep, Evrim Ağacı, 21 May. 2020, https://evrimagaci.org/s/8730.
Bristol, University of. Recep, Arzu. Bakırcı, Çağrı Mert. “Evrim, Her Zaman Daha Karmaşığa Gitmez: Hayvanlar Aleminde Gen Kaybı, Sanıldığından Daha Önemli!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Arzu Recep. Evrim Ağacı, May 21, 2020. https://evrimagaci.org/s/8730.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close