Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Makaleni Açıkla - Akademisyenlere Çağrı: Bilime Nasıl Katkılar Sunduğunuzu Evrim Ağacı ile 7'den 77'ye Anlatın!

Makaleni Açıkla - Akademisyenlere Çağrı: Bilime Nasıl Katkılar Sunduğunuzu Evrim Ağacı ile 7'den 77'ye Anlatın!
9 dakika
1,183

Halihazırda akademisyen olan ve akademisyen adayı olan okurlarımıza, akademik makalelerini halk ile buluşturmak için yaptığımız çağrımızdır!

Türkiye'de veya Dünya'nın herhangi bir yerinde belki canınızı dişinize takarak bilime katkı sağlamaya çalışıyorsunuz ve bin bir zorlukla bilime katkılar sunuyor, insanlığın gerek bilgi birikimine gerekse de doğrudan doğruya var oluşuna katkı sağladığına inandığınız bir şeyler keşfediyor veya geliştiriyor, makaleler yayınlıyor, bir sonraki araştırmaya atılıyorsunuz. "Yayın yapmayacak olursanız yok olacağınızın" telkin edildiği bu vahşi akademi ortamında, özenerek ortaya koyduğunuz çalışmalar kendi aile ve akademik çevreniz içerisinde ya duyulmuyor ya duyulsa da doğru kitlelere erişmiyor. Bu, halk ile bilim arasındaki uçurumun giderek artmasına neden oluyor; ama siz, onca işiniz arasında bunu düzeltemeyeceğinizi biliyorsunuz. Dolayısıyla bu kısır döngü, bir sonraki makalede, bir sonraki makalede, bir sonraki makalede yeniden yaşanıyor. Bu da bir sonraki neslin, bir sonraki neslin, bir sonraki neslin bilimsel gelişmelerden daha uzak büyümesine neden oluyor.

Tüm Reklamları Kapat

Siz, bir bilim insanı olarak gökten zembille inmediniz. Halkın içinden çıktınız. Dolayısıyla halkın bilime ilgi duymasına, gelecek neslin bilime heyecan duymasına aracı olamazsak, geleceğin bilim insanları kaynağını kurutmuş olacağız. Bu, bizim için kabul edilemez!

Her ne kadar akademik çalışmalarınız bilime ve insanlığa mühim katkılar sağlıyor olsa da bir sonraki bilim insanı neslini heyecanlandıran, akademisyenlere yönelik hazırlanmış teknik metinler ("akademik makaleler") olamaz. Bunu çok iyi bildiğinizi biliyoruz. Bu durumda, özellikle de Türkiye gibi bilim müzesi, bilim iletişimi, bilim haberciliği gibi kültürlerin (henüz) yeşermediği bir ülkede, geriye sadece resmi eğitim kalıyor. Eğer resmi eğitim müfredatının gelecek nesli bilime heyecanlandırmak, onlara bilimin özünü anlatmak, neden büyüyünce bir bilim insanı olmak isteyebilecekleri konusunda onları heyecanlandırmak için yeterli donanıma ve vizyona sahip olduğunu (ve yeterli olduğunu) düşünüyorsanız, bu noktada bu yazıyı okumayı sonlandırabilirsiniz. Eğer böyle düşünmüyorsanız, size bir teklifimiz var.

Tüm Reklamları Kapat

2010'dan beri Türkiye'de bilim iletişimi konusunda hemen her yöntemi devreye sokmuş, bilim platformları açısından belki de ülke tarihinde görülmemiş bir erişim düzeyine ulaşmış, en küçüğünden en yaşlısına insanları bilim konusunda (yeniden) heyecanlandırmayı başarmış ve bu çalışmalarına hızlanarak devam eden bir ekip olan Evrim Ağacı ile güçlerinizi birleştirmeniz hâlinde, ülkemizdeki bilim iletişimi problemi konusundaki büyük eksiklikleri kapatabileceğimizi ve kıymetli çalışmalarınızın halk ile buluşmasını sağlayabileceğimizi, gelecek nesli heyecanlandırabileceğimizi, Türkiye'de bizlerin de bir şeyler başarmak konusunda sanıldığı kadar kötü olmadığımızı kanıtlarıyla gösterebileceğimizi düşünüyoruz.

Bunun için, Makaleni Anlat isimli yeni bir projeye imza atıyoruz; ancak bu proje, siz de bir parçası olmazsanız hiçbir yere gidemez. Bunu ancak beraber başarabiliriz!

 • Bugüne dek bu çağrımıza cevap veren akademisyenlerin Evrim Ağacı'nda yayınlanan yazılarını buradan görebilirsiniz.

Makaleni Anlat: Nasıl Yaparım?

Evrim Ağacı Üyeliğiniz Yoksa...

 1. Bu formu doldurup doğrudan yazarlık talep edebilirsiniz.
 2. Evrim Ağacı üyeliğiniz olmadığı için, form içerisinde vereceğimiz .edu uzantılı e-posta adresinize özel bir yazarlık daveti göndereceğiz. Bu e-postadaki tuşa tıklayarak Evrim Ağacı üyeliği oluşturmanız gerekmektedir (sonrasında e-postanızı değiştirebilirsiniz).
 3. E-posta içerisinde size gerekli yönlendirme yapılacaktır; ancak basitçe, hesabınızı oluşturduktan sonra:
 4. Evrim Ağacı Yönetim Paneli'ne gidin.
 5. İçerik Ekle tuşuna basın.
 6. İçerik Özgünlüğü/Tipi kısmından "Makaleni Açıkla (Bilim Haberciliği)" seçeneğini seçin.
 7. Sistemimiz, bu projeye özel bir şablonu metin editörüne ekleyecek. Paneli ve şablonu takip ederek ilk yazınızı kolayca girebilirsiniz.

Bu şablonu istediğiniz gibi düzenleyip değiştirerek, yayınladığınız akademik bir makaleyi halka anlatabilirsiniz. Bu türden bir iletişimi daha önceden yapmadıysanız, şablonumuz size yol gösterecek; ancak zaten akademik metinler yazan biri için bunu çözmek hiç zor olmayacaktır, hiç merak etmeyin!

Reklam
NordPass Ücretsiz şifre yöneticisi ile eksiksiz dijital güvenlik
 • Şifrelerinizi, kredi kartlarınızı ve kişisel bilgilerinizi güvenle depolayın.
 • İnternet sitelerine giriş bilgilerinizi tek tıkla yükleyin ve yeni şifreleri kolayca kaydedin.
 • Şifreniz çalınırsa, anlık bildirimler alın.
Fırsatı Yakalayın
30 günlük para iadesi garantisi

Eğer Evrim Ağacı Üyeliğiniz Varsa ama Yazar Değilseniz...

 1. Bu formu doldurup doğrudan yazarlık talep edebilirsiniz.
 2. Biz yazarlığınızı verene kadar buraya tıklayıp profilinizi en azından temel düzeyde (profil fotoğrafı, hakkımda bilgileri, sosyal medya hesaplarınız, vs.) doldurmayı unutmayın.
 3. Yazarlığınız verildiğinde, size bir e-posta bildirimi göndereceğiz. E-posta içerisinde size gerekli yönlendirme yapılacaktır; ancak basitçe, hesabınızı oluşturduktan sonra:
 4. Evrim Ağacı Yönetim Paneli'ne gidin.
 5. İçerik Ekle tuşuna basın.
 6. İçerik Özgünlüğü/Tipi kısmından "Makaleni Açıkla (Bilim Haberciliği)" seçeneğini seçin.
 7. Sistemimiz, bu projeye özel bir şablonu metin editörüne ekleyecek. Paneli ve şablonu takip ederek ilk yazınızı kolayca girebilirsiniz.

Bu şablonu istediğiniz gibi düzenleyip değiştirerek, yayınladığınız akademik bir makaleyi halka anlatabilirsiniz. Bu türden bir iletişimi daha önceden yapmadıysanız, şablonumuz size yol gösterecek; ancak zaten akademik metinler yazan biri için bunu çözmek hiç zor olmayacaktır, hiç merak etmeyin!

Eğer Evrim Ağacı Üyeliğiniz Varsa ve Halihazırda Yazarsanız...

 1. Evrim Ağacı Yönetim Paneli'ne gidin.
 2. İçerik Ekle tuşuna basın.
 3. İçerik Özgünlüğü/Tipi kısmından "Makaleni Açıkla (Bilim Haberciliği)" seçeneğini seçin.
 4. Sistemimiz, bu projeye özel bir şablonu metin editörüne ekleyecek. Paneli ve şablonu takip ederek ilk yazınızı kolayca girebilirsiniz.

***

Anlatımınız bittiğinde, yazınızı editöre gönderebilirsiniz. Editörlerimiz, yazınızı okuyup, kendi editöryal düzenlemelerini yaptıktan sonra ya size düzeltmeler için bilgi verecekler ya da köklü bir düzeltme gerekmiyorsa, kendi ufak müdahalelerini yaptıktan sonra doğrudan yayına alacaklar. Evrim Ağacı üyeliğinizi koruduğunuz müddetçe, yazınızı her zaman düzenleme hakkınızı saklı tutacaksınız. Ayrıca ilk önce Evrim Ağacı'nda yayınlamak kaydıyla, sonrasında bu metni başka yerlerde de yayınlayabilirsiniz.

Neden Makalemi Evrim Ağacı'nda Anlatayım?

Böyle bir projede akla gelebilecek bir soru, "Neden Evrim Ağacı?" sorusu olabilir. Birkaç açıdan yanıtlayalım.

Erişim Gücü

Bunun en bariz nedeni, Evrim Ağacı'nın şu anda Türkiye'de en çok ziyaret edilen, en çok okunan, en güvenilen bilim iletişimi platformlarından biri olması olabilir. Evrim Ağacı, sadece Türkiye'de her yıl 30 milyondan fazla kişiye ulaşarak, bilimi en etkili şekilde halka ulaştıran araçlardan biri.

Tüm Reklamları Kapat

Sosyal medya erişimimiz ve ziyaretçi bakımından trafiğimiz, herhangi bir tekil kişinin kendi şahsî sosyal medya profili üzerinden bilim iletişimi yapma çabasına kıyasla potansiyel olarak milyonlarca, muhtemelen on binlerce kat fazla kişiye ulaşma fırsatı sunacaktır.

Eğer kendi çevrenize bilim iletişimi yapmak istiyorsanız ve genel bilimsever kitleye veya Türkiye halkına ulaşma gibi bir gayeniz yoksa (veya kendi platformunuzu oluşturmaya çalışıyorsanız), bunu elbette anlayışla karşılarız. Ancak bu çağrımız, daha ziyade, bilim iletişimi yapmakla uğraşamayacak kadar yoğun olan (veya ilgisi bu konuda olmayan) akademisyenlerimize bir platform sunabilmek ve onların seslerine güç katmak. Eğer bilim iletişimi yapmaya vakit bulamıyorsanız ama yaptıklarınızın daha fazla kişi tarafından okunmasını, bilinmesini ve anlaşılmasını istiyorsanız, Evrim Ağacı doğru adres!

Evrim Ağacı üzerinden yayın yapmak, tanınırlığınıza büyük katkılar sağlayacaktır. Ayrıca eğer profilinize Twitter hesabınızı ekleyecek olursanız, makale tanıtımınızla birlikte profilinizi de etiketleyebiliriz ve insanların size ulaşmasını sağlayabiliriz.

Sizinle Birebir Çalışan Editörler

Kimi zaman akademik metinlerle boğuşmaya alışmış kişiler, halka yönelik içerik üretmekte zorlanabilmekteler. Bu çok normal! Akademik metin yazmak öğrenilen bir yetenek olduğu gibi, halka yönelik içerik üretmek de öğrenilen bir yetenek. Evrim Ağacı'nda bizim uzmanlığımız tam da bu konuda!

Tüm Reklamları Kapat

Editörlerimiz sizinle birebir ilgilenerek, eksik gördükleri kısımları giderecek, yazınızın daha anlaşılır olduğunu garanti etmek için size yardımcı olacaklar (hatta doğrudan geliştirmeler yapacaklar). Böylece bilim iletişimi konusunda deneyimli olmasanız bile, akademik çalışmanızın herkesin anlayabileceği bir dile kavuşturulduğundan emin olacaksınız.

Hem kim bilir? Belki burada edindiğiniz deneyimle, sonradan kendiniz de bilim iletişimi yapmayı seçersiniz. Her türlü, kazanan Türkiye'de bilim okuryazarlığı olacak!

Güvenilirlik ve Saygınlık

Bu sayısal gerçeklerin ötesinde, Evrim Ağacı 2010 yılından beri Türkiye'de bilim iletişimini en aktif yapan platform konumunda olduğu için, gerek genel halk arasında gerekse de akademik çevrelerde çok daha yakından tanınmaktadır. Bu sayede Evrim Ağacı, bilimseverlerin veya genel halkın kolaylıkla erişebileceği ve güvenebileceği bir kaynak konumundadır. Bu, Evrim Ağacı'nı yayın yapmak için iyi bir araç haline getirmektedir.

DOI Numarası ve Akademik Atıflar

Bunlara ek olarak, Evrim Ağacı bir CrossRef üyesidir ve dolayısıyla içeriklerine DOI numarası alarak akademik atıf ağına katılma hakkına sahiptir. İçerik ekleme panelimizde çıkan şablonda göreceğiniz gibi, sadece "abstract" kısmını anlatmanız bile yayın yapmanız için aslında yeterli. Ama Makaleni Anlat şablonumuzdaki daha uzun anlatımı yaparsanız, bu anlatımınız için DOI numarası alabiliriz ve böylece çeşitli akademik çalışmalarda bu metninizden faydalanılacak olursa (ki Evrim Ağacı yayınları yüksek lisans ve doktora tezleri başta olmak üzere birçok akademik çalışmada kullanılmaktadır), bu emeğiniz akademik atıflarınıza dahil edilecektir.

Tüm Reklamları Kapat

Agora Bilim Pazarı
Yaratık Öğretmen

SINIFTA KONTROLDEN ÇIKAN BİR ŞEY VAR…

VE BU KEZ ÖĞRENCİLER DEĞİL

Jake’in sınıfına dünyanın en iyi öğretmeni geliyor: Bay Hyde.
Sadece ufacık, minicik, KOSKOCAMAAAAN bir sorun var. Bay Hyde ne zaman üzülse yaramaz bir yaratığa dönüşüyor. Bu yaratığın müthiş bazı yetenekleri var ama uslu durabilmek onlardan biri değil.

Jake ve arkadaşları, öğretmenlerini kaybetmemek için ekip halinde çalışarak yaratığı saklamak zorundalar.

Ama okul müdiresi sürekli enselerinde . . .

İngiltere’de Oxford tarafından basılan ve yayın hakları pek çok ülkeye satılan Yaratık Öğretmen, çocuklara “devasa eğlence” vaat eden yepyeni bir seri.

Devamını Göster
₺62.00
Yaratık Öğretmen

Kolay Arayüz

Evrim Ağacı, halihazırda akademik yayın araçlarından aşina olabileceğiniz türden bir metin düzenleme ve yayınlama aracına sahip. Ayrıca yayınlanacak yazılar konusunda editöryal süreçlerimiz de akademik dergilerinkine çok benzer bir şekilde işliyor. Dolayısıyla Evrim Ağacı Yönetim Paneli'nde pek yabancılık çekeceğinizi düşünmüyoruz. Ancak yine de işiniz normalden bile kolay olsun diye, içerik ekleme panelimizde, sizler için en minimum arayüzü oluşturduk. Böylece hızlıca üretim yapabilecek, gereksiz bulabileceğiniz dikkat dağıtıcılarla uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

Bilimin Her Alanına Kapımız Açık!

Bazen ismimizden ötürü Evrim Ağacı'nın sadece evrimsel biyoloji ile ilgili olduğu düşünülebiliyor. Bu doğru değil! Evrim Ağacı altında sürdürdüğümüz Bilim Ağacı projemiz, insanın entelektüel birikimine dair her alanı kapsamaktadır. Sizden tek isteğimiz, anlatacağınız makalenizin hakemli bir dergide yayınlanmış olmasıdır. Hangi bilim sahasında olduğu önemli değil!

Negatif Sonuçlarınızı da Yayınlıyoruz!

Akademinin en berbat taraflarından biri, olumsuz sonuçlanan veya hipotezi desteklemeyen sonuçların yayınlanmıyor oluşu. Evrim Ağacı'nda biz, bu tür bir sonuca ulaşan araştırmalara da diğerleri kadar değer veriyoruz. Eğer sonuçlarınız negatif ise ve jurnaller bu yüzden reddediyorsa, direkt akademik makalenizi Evrim Ağacı üzerinden, DOI numarası ile yayınlayabilirsiniz. Benzer şekilde, eğer baskı öncesi ("pre-print") makalelerinizi Evrim Ağacı üzerinden yayınlamak isterseniz, versiyon takibi de dahil bütün pre-print yayınlarınızı Evrim Ağacı üzerinden yapabilirsiniz!

Sizin Yerinize Makalenizi Yazıp, Anlatabiliriz!

Eğer Evrim Ağacı yazar veya editörlerinin sizin makalenizi sizin yerinize anlatarak, halka duyurmasını isterseniz, bütçenize zarar vermeyeceğini düşündüğümüz, adil bir ücret karşılığında bunu sizin yerinize yapabiliriz. Bununla ilgili danışmak için buraya tıklayarak bize bir e-posta gönderebilirsiniz. E-postanıza makalenizin linkini, PDF'ini veya DOI numarasını eklemeyi unutmayınız (makale, tarafımızdan erişilebilir olmalıdır).

Sonuç

Evrim Ağacı olarak Türkiye'de bilim iletişimi konusunda çok yol kat ettik, gidecek çok yolumuz var. Bu yolda birçok kıymetli akademisyenle yan yana geldik, birçoğundan destek aldık ve almaya devam ediyoruz. Onlardan aldığımız en önemli geri bildirim, bilim insanları için bu yönde bir iletişim kanalı oluşturabilmemizdi ve artık böyle bir aracımız var.

Eğer siz veya lisansüstü öğrencilerinizden biri, laboratuvarınızda yapılan araştırmaları halka da anlatmak isterseniz, Evrim Ağacı bunu yapabileceğiniz en iyi araçlardan biri. Kapımız sonuna kadar açık ve elimizden geleni ardımıza koymadan size yardım etmeye hazırız.

Geriye tek bir şey kalıyor: Makalenizi anlatmak...

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
17
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Bilim Budur! 9
 • Tebrikler! 6
 • Muhteşem! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/01/2023 21:30:57 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10558

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Savunma
Biyocoğrafya
Bitki
Yüzey
Uzay Aracı
Bitkiler
Yok Oluş
Virüs
Deniz
Covıd-19
Kanat
Eşeyli Üreme
Algı
Seçilim
Astrofotoğrafçılık
Mavi
Beyaz
Küresel
Karbonhidrat
Manyetik Alan
Bilgi Felsefesi
Diş Hekimi
Element
Genel Halk
Plastik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
E. Ağacı. Makaleni Açıkla - Akademisyenlere Çağrı: Bilime Nasıl Katkılar Sunduğunuzu Evrim Ağacı ile 7'den 77'ye Anlatın!. (7 Haziran 2021). Alındığı Tarih: 29 Ocak 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10558
Ağacı, E. (2021, June 07). Makaleni Açıkla - Akademisyenlere Çağrı: Bilime Nasıl Katkılar Sunduğunuzu Evrim Ağacı ile 7'den 77'ye Anlatın!. Evrim Ağacı. Retrieved January 29, 2023. from https://evrimagaci.org/s/10558
E. Ağacı. “Makaleni Açıkla - Akademisyenlere Çağrı: Bilime Nasıl Katkılar Sunduğunuzu Evrim Ağacı ile 7'den 77'ye Anlatın!.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, 07 Jun. 2021, https://evrimagaci.org/s/10558.
Ağacı, Evrim. “Makaleni Açıkla - Akademisyenlere Çağrı: Bilime Nasıl Katkılar Sunduğunuzu Evrim Ağacı ile 7'den 77'ye Anlatın!.” Edited by Evrim Ağacı. Evrim Ağacı, June 07, 2021. https://evrimagaci.org/s/10558.

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'ndaki reklamları, bütçenize uygun bir şekilde, kendi seçtiğiniz bir süre boyunca kapatabilirsiniz. Tek yapmanız gereken, kaç ay boyunca kapatmak istediğinizi aşağıdaki kutuya girip tek seferlik ödemenizi tamamlamak:

10₺/ay
x
ay
= 30
3 Aylık Reklamsız Deneyimi Başlat
Evrim Ağacı'nda ücretsiz üyelik oluşturan ve sitemizi üye girişi yaparak kullanan kullanıcılarımızdaki reklamların %50 daha az olduğunu, Kreosus/Patreon/YouTube destekçilerimizinse sitemizi tamamen reklamsız kullanabildiğini biliyor muydunuz? Size uygun seçeneği aşağıdan seçebilirsiniz:
Evrim Ağacı Destekçilerine Katıl
Zaten Kreosus/Patreon/Youtube Destekçisiyim
Reklamsız Deneyim
Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Moderatöre Bildir

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya size sunulan (oylama gibi) diğer araçlar ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Öncül Ekle
Sonuç Ekle
Mantık Hatası Seç
Soru Sor
Aşağıdaki "Soru" kutusunu sadece soru sormak için kullanınız. Bu kutuya soru formatında olmayan hiçbir cümle girmeyiniz. Sorunuzla ilgili ek bilgiler vermek isterseniz, "Açıklama" kısmına girebilirsiniz. Soru kısmının soru cümlesi haricindeki kullanımları sorunuzun silinmesine ve UP kaybetmenize neden olabilir.
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.