Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Makaleni Açıkla - Akademisyenlere Çağrı: Bilime Nasıl Katkılar Sunduğunuzu Evrim Ağacı ile 7'den 77'ye Anlatın!

Makaleni Açıkla - Akademisyenlere Çağrı: Bilime Nasıl Katkılar Sunduğunuzu Evrim Ağacı ile 7'den 77'ye Anlatın!
9 dakika
987

Halihazırda akademisyen olan ve akademisyen adayı olan okurlarımıza, akademik makalelerini halk ile buluşturmak için yaptığımız çağrımızdır!

Türkiye'de veya Dünya'nın herhangi bir yerinde belki canınızı dişinize takarak bilime katkı sağlamaya çalışıyorsunuz ve bin bir zorlukla bilime katkılar sunuyor, insanlığın gerek bilgi birikimine gerekse de doğrudan doğruya var oluşuna katkı sağladığına inandığınız bir şeyler keşfediyor veya geliştiriyor, makaleler yayınlıyor, bir sonraki araştırmaya atılıyorsunuz. "Yayın yapmayacak olursanız yok olacağınızın" telkin edildiği bu vahşi akademi ortamında, özenerek ortaya koyduğunuz çalışmalar kendi aile ve akademik çevreniz içerisinde ya duyulmuyor ya duyulsa da doğru kitlelere erişmiyor. Bu, halk ile bilim arasındaki uçurumun giderek artmasına neden oluyor; ama siz, onca işiniz arasında bunu düzeltemeyeceğinizi biliyorsunuz. Dolayısıyla bu kısır döngü, bir sonraki makalede, bir sonraki makalede, bir sonraki makalede yeniden yaşanıyor. Bu da bir sonraki neslin, bir sonraki neslin, bir sonraki neslin bilimsel gelişmelerden daha uzak büyümesine neden oluyor.

Bu Reklamı Kapat

Siz, bir bilim insanı olarak gökten zembille inmediniz. Halkın içinden çıktınız. Dolayısıyla halkın bilime ilgi duymasına, gelecek neslin bilime heyecan duymasına aracı olamazsak, geleceğin bilim insanları kaynağını kurutmuş olacağız. Bu, bizim için kabul edilemez!

Her ne kadar akademik çalışmalarınız bilime ve insanlığa mühim katkılar sağlıyor olsa da bir sonraki bilim insanı neslini heyecanlandıran, akademisyenlere yönelik hazırlanmış teknik metinler ("akademik makaleler") olamaz. Bunu çok iyi bildiğinizi biliyoruz. Bu durumda, özellikle de Türkiye gibi bilim müzesi, bilim iletişimi, bilim haberciliği gibi kültürlerin (henüz) yeşermediği bir ülkede, geriye sadece resmi eğitim kalıyor. Eğer resmi eğitim müfredatının gelecek nesli bilime heyecanlandırmak, onlara bilimin özünü anlatmak, neden büyüyünce bir bilim insanı olmak isteyebilecekleri konusunda onları heyecanlandırmak için yeterli donanıma ve vizyona sahip olduğunu (ve yeterli olduğunu) düşünüyorsanız, bu noktada bu yazıyı okumayı sonlandırabilirsiniz. Eğer böyle düşünmüyorsanız, size bir teklifimiz var.

Bu Reklamı Kapat

2010'dan beri Türkiye'de bilim iletişimi konusunda hemen her yöntemi devreye sokmuş, bilim platformları açısından belki de ülke tarihinde görülmemiş bir erişim düzeyine ulaşmış, en küçüğünden en yaşlısına insanları bilim konusunda (yeniden) heyecanlandırmayı başarmış ve bu çalışmalarına hızlanarak devam eden bir ekip olan Evrim Ağacı ile güçlerinizi birleştirmeniz hâlinde, ülkemizdeki bilim iletişimi problemi konusundaki büyük eksiklikleri kapatabileceğimizi ve kıymetli çalışmalarınızın halk ile buluşmasını sağlayabileceğimizi, gelecek nesli heyecanlandırabileceğimizi, Türkiye'de bizlerin de bir şeyler başarmak konusunda sanıldığı kadar kötü olmadığımızı kanıtlarıyla gösterebileceğimizi düşünüyoruz.

Bunun için, Makaleni Anlat isimli yeni bir projeye imza atıyoruz; ancak bu proje, siz de bir parçası olmazsanız hiçbir yere gidemez. Bunu ancak beraber başarabiliriz!

Makaleni Anlat: Nasıl Yaparım?

Evrim Ağacı Üyeliğiniz Yoksa...

 1. Bu formu doldurup doğrudan yazarlık talep edebilirsiniz.
 2. Evrim Ağacı üyeliğiniz olmadığı için, form içerisinde vereceğimiz .edu uzantılı e-posta adresinize özel bir yazarlık daveti göndereceğiz. Bu e-postadaki tuşa tıklayarak Evrim Ağacı üyeliği oluşturmanız gerekmektedir (sonrasında e-postanızı değiştirebilirsiniz).
 3. E-posta içerisinde size gerekli yönlendirme yapılacaktır; ancak basitçe, hesabınızı oluşturduktan sonra:
 4. Evrim Ağacı Yönetim Paneli'ne gidin.
 5. İçerik Ekle tuşuna basın.
 6. İçerik Özgünlüğü/Tipi kısmından "Makaleni Açıkla (Bilim Haberciliği)" seçeneğini seçin.
 7. Sistemimiz, bu projeye özel bir şablonu metin editörüne ekleyecek. Paneli ve şablonu takip ederek ilk yazınızı kolayca girebilirsiniz.

Bu şablonu istediğiniz gibi düzenleyip değiştirerek, yayınladığınız akademik bir makaleyi halka anlatabilirsiniz. Bu türden bir iletişimi daha önceden yapmadıysanız, şablonumuz size yol gösterecek; ancak zaten akademik metinler yazan biri için bunu çözmek hiç zor olmayacaktır, hiç merak etmeyin!

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Eğer Evrim Ağacı Üyeliğiniz Varsa ama Yazar Değilseniz...

 1. Bu formu doldurup doğrudan yazarlık talep edebilirsiniz.
 2. Biz yazarlığınızı verene kadar buraya tıklayıp profilinizi en azından temel düzeyde (profil fotoğrafı, hakkımda bilgileri, sosyal medya hesaplarınız, vs.) doldurmayı unutmayın.
 3. Yazarlığınız verildiğinde, size bir e-posta bildirimi göndereceğiz. E-posta içerisinde size gerekli yönlendirme yapılacaktır; ancak basitçe, hesabınızı oluşturduktan sonra:
 4. Evrim Ağacı Yönetim Paneli'ne gidin.
 5. İçerik Ekle tuşuna basın.
 6. İçerik Özgünlüğü/Tipi kısmından "Makaleni Açıkla (Bilim Haberciliği)" seçeneğini seçin.
 7. Sistemimiz, bu projeye özel bir şablonu metin editörüne ekleyecek. Paneli ve şablonu takip ederek ilk yazınızı kolayca girebilirsiniz.

Bu şablonu istediğiniz gibi düzenleyip değiştirerek, yayınladığınız akademik bir makaleyi halka anlatabilirsiniz. Bu türden bir iletişimi daha önceden yapmadıysanız, şablonumuz size yol gösterecek; ancak zaten akademik metinler yazan biri için bunu çözmek hiç zor olmayacaktır, hiç merak etmeyin!

Eğer Evrim Ağacı Üyeliğiniz Varsa ve Halihazırda Yazarsanız...

 1. Evrim Ağacı Yönetim Paneli'ne gidin.
 2. İçerik Ekle tuşuna basın.
 3. İçerik Özgünlüğü/Tipi kısmından "Makaleni Açıkla (Bilim Haberciliği)" seçeneğini seçin.
 4. Sistemimiz, bu projeye özel bir şablonu metin editörüne ekleyecek. Paneli ve şablonu takip ederek ilk yazınızı kolayca girebilirsiniz.

***

Anlatımınız bittiğinde, yazınızı editöre gönderebilirsiniz. Editörlerimiz, yazınızı okuyup, kendi editöryal düzenlemelerini yaptıktan sonra ya size düzeltmeler için bilgi verecekler ya da köklü bir düzeltme gerekmiyorsa, kendi ufak müdahalelerini yaptıktan sonra doğrudan yayına alacaklar. Evrim Ağacı üyeliğinizi koruduğunuz müddetçe, yazınızı her zaman düzenleme hakkınızı saklı tutacaksınız. Ayrıca ilk önce Evrim Ağacı'nda yayınlamak kaydıyla, sonrasında bu metni başka yerlerde de yayınlayabilirsiniz.

Neden Makalemi Evrim Ağacı'nda Anlatayım?

Böyle bir projede akla gelebilecek bir soru, "Neden Evrim Ağacı?" sorusu olabilir. Birkaç açıdan yanıtlayalım.

Erişim Gücü

Bunun en bariz nedeni, Evrim Ağacı'nın şu anda Türkiye'de en çok ziyaret edilen, en çok okunan, en güvenilen bilim iletişimi platformlarından biri olması olabilir. Evrim Ağacı, sadece Türkiye'de her yıl 30 milyondan fazla kişiye ulaşarak, bilimi en etkili şekilde halka ulaştıran araçlardan biri.

Bu Reklamı Kapat

Sosyal medya erişimimiz ve ziyaretçi bakımından trafiğimiz, herhangi bir tekil kişinin kendi şahsî sosyal medya profili üzerinden bilim iletişimi yapma çabasına kıyasla potansiyel olarak milyonlarca, muhtemelen on binlerce kat fazla kişiye ulaşma fırsatı sunacaktır.

Eğer kendi çevrenize bilim iletişimi yapmak istiyorsanız ve genel bilimsever kitleye veya Türkiye halkına ulaşma gibi bir gayeniz yoksa (veya kendi platformunuzu oluşturmaya çalışıyorsanız), bunu elbette anlayışla karşılarız. Ancak bu çağrımız, daha ziyade, bilim iletişimi yapmakla uğraşamayacak kadar yoğun olan (veya ilgisi bu konuda olmayan) akademisyenlerimize bir platform sunabilmek ve onların seslerine güç katmak. Eğer bilim iletişimi yapmaya vakit bulamıyorsanız ama yaptıklarınızın daha fazla kişi tarafından okunmasını, bilinmesini ve anlaşılmasını istiyorsanız, Evrim Ağacı doğru adres!

Evrim Ağacı üzerinden yayın yapmak, tanınırlığınıza büyük katkılar sağlayacaktır. Ayrıca eğer profilinize Twitter hesabınızı ekleyecek olursanız, makale tanıtımınızla birlikte profilinizi de etiketleyebiliriz ve insanların size ulaşmasını sağlayabiliriz.

Sizinle Birebir Çalışan Editörler

Kimi zaman akademik metinlerle boğuşmaya alışmış kişiler, halka yönelik içerik üretmekte zorlanabilmekteler. Bu çok normal! Akademik metin yazmak öğrenilen bir yetenek olduğu gibi, halka yönelik içerik üretmek de öğrenilen bir yetenek. Evrim Ağacı'nda bizim uzmanlığımız tam da bu konuda!

Bu Reklamı Kapat

Editörlerimiz sizinle birebir ilgilenerek, eksik gördükleri kısımları giderecek, yazınızın daha anlaşılır olduğunu garanti etmek için size yardımcı olacaklar (hatta doğrudan geliştirmeler yapacaklar). Böylece bilim iletişimi konusunda deneyimli olmasanız bile, akademik çalışmanızın herkesin anlayabileceği bir dile kavuşturulduğundan emin olacaksınız.

Hem kim bilir? Belki burada edindiğiniz deneyimle, sonradan kendiniz de bilim iletişimi yapmayı seçersiniz. Her türlü, kazanan Türkiye'de bilim okuryazarlığı olacak!

Güvenilirlik ve Saygınlık

Bu sayısal gerçeklerin ötesinde, Evrim Ağacı 2010 yılından beri Türkiye'de bilim iletişimini en aktif yapan platform konumunda olduğu için, gerek genel halk arasında gerekse de akademik çevrelerde çok daha yakından tanınmaktadır. Bu sayede Evrim Ağacı, bilimseverlerin veya genel halkın kolaylıkla erişebileceği ve güvenebileceği bir kaynak konumundadır. Bu, Evrim Ağacı'nı yayın yapmak için iyi bir araç haline getirmektedir.

DOI Numarası ve Akademik Atıflar

Bunlara ek olarak, Evrim Ağacı bir CrossRef üyesidir ve dolayısıyla içeriklerine DOI numarası alarak akademik atıf ağına katılma hakkına sahiptir. İçerik ekleme panelimizde çıkan şablonda göreceğiniz gibi, sadece "abstract" kısmını anlatmanız bile yayın yapmanız için aslında yeterli. Ama Makaleni Anlat şablonumuzdaki daha uzun anlatımı yaparsanız, bu anlatımınız için DOI numarası alabiliriz ve böylece çeşitli akademik çalışmalarda bu metninizden faydalanılacak olursa (ki Evrim Ağacı yayınları yüksek lisans ve doktora tezleri başta olmak üzere birçok akademik çalışmada kullanılmaktadır), bu emeğiniz akademik atıflarınıza dahil edilecektir.

Bu Reklamı Kapat

Agora Bilim Pazarı
Kas Sistemi Anatomisi: Kabartma, 35x50 cm

3 boyutlu olarak görüp inceleyebileceğiniz bu ürünümüz pratik kullanımı ve şik yapısıyla özgün bir eğitim materyalidir

Devamını Göster
₺34.00
Kas Sistemi Anatomisi: Kabartma, 35x50 cm

Kolay Arayüz

Evrim Ağacı, halihazırda akademik yayın araçlarından aşina olabileceğiniz türden bir metin düzenleme ve yayınlama aracına sahip. Ayrıca yayınlanacak yazılar konusunda editöryal süreçlerimiz de akademik dergilerinkine çok benzer bir şekilde işliyor. Dolayısıyla Evrim Ağacı Yönetim Paneli'nde pek yabancılık çekeceğinizi düşünmüyoruz. Ancak yine de işiniz normalden bile kolay olsun diye, içerik ekleme panelimizde, sizler için en minimum arayüzü oluşturduk. Böylece hızlıca üretim yapabilecek, gereksiz bulabileceğiniz dikkat dağıtıcılarla uğraşmak zorunda kalmayacaksınız.

Bilimin Her Alanına Kapımız Açık!

Bazen ismimizden ötürü Evrim Ağacı'nın sadece evrimsel biyoloji ile ilgili olduğu düşünülebiliyor. Bu doğru değil! Evrim Ağacı altında sürdürdüğümüz Bilim Ağacı projemiz, insanın entelektüel birikimine dair her alanı kapsamaktadır. Sizden tek isteğimiz, anlatacağınız makalenizin hakemli bir dergide yayınlanmış olmasıdır. Hangi bilim sahasında olduğu önemli değil!

Negatif Sonuçlarınızı da Yayınlıyoruz!

Akademinin en berbat taraflarından biri, olumsuz sonuçlanan veya hipotezi desteklemeyen sonuçların yayınlanmıyor oluşu. Evrim Ağacı'nda biz, bu tür bir sonuca ulaşan araştırmalara da diğerleri kadar değer veriyoruz. Eğer sonuçlarınız negatif ise ve jurnaller bu yüzden reddediyorsa, direkt akademik makalenizi Evrim Ağacı üzerinden, DOI numarası ile yayınlayabilirsiniz. Benzer şekilde, eğer baskı öncesi ("pre-print") makalelerinizi Evrim Ağacı üzerinden yayınlamak isterseniz, versiyon takibi de dahil bütün pre-print yayınlarınızı Evrim Ağacı üzerinden yapabilirsiniz!

Sizin Yerinize Makalenizi Yazıp, Anlatabiliriz!

Eğer Evrim Ağacı yazar veya editörlerinin sizin makalenizi sizin yerinize anlatarak, halka duyurmasını isterseniz, bütçenize zarar vermeyeceğini düşündüğümüz, adil bir ücret karşılığında bunu sizin yerinize yapabiliriz. Bununla ilgili danışmak için buraya tıklayarak bize bir e-posta gönderebilirsiniz. E-postanıza makalenizin linkini, PDF'ini veya DOI numarasını eklemeyi unutmayınız (makale, tarafımızdan erişilebilir olmalıdır).

Sonuç

Evrim Ağacı olarak Türkiye'de bilim iletişimi konusunda çok yol kat ettik, gidecek çok yolumuz var. Bu yolda birçok kıymetli akademisyenle yan yana geldik, birçoğundan destek aldık ve almaya devam ediyoruz. Onlardan aldığımız en önemli geri bildirim, bilim insanları için bu yönde bir iletişim kanalı oluşturabilmemizdi ve artık böyle bir aracımız var.

Eğer siz veya lisansüstü öğrencilerinizden biri, laboratuvarınızda yapılan araştırmaları halka da anlatmak isterseniz, Evrim Ağacı bunu yapabileceğiniz en iyi araçlardan biri. Kapımız sonuna kadar açık ve elimizden geleni ardımıza koymadan size yardım etmeye hazırız.

Geriye tek bir şey kalıyor: Makalenizi anlatmak...

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Bilim Budur! 8
 • Tebrikler! 4
 • Muhteşem! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/05/2022 16:04:25 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10558

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Karar Verme
Diş Hastalıkları
Oksijen
Enfeksiyon
Evrim Ağacı Duyurusu
Sağlık Örgütü
Karanlık Madde
Biyokimya
İnsan Sağlığı
Mucize
Ağız Sağlığı
Veri Bilimi
Uluslararası Uzay İstasyonu
Çin
Depresyon
Zihin
Tarih
Transkripsiyon
Gözlem
Antikor
Köpek
Kuantum
Kuşlar
Entomoloji
Evrenin Genişlemesi
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Alıntı Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et