Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Sakin olun Dünyalılar! 20 metrelik bir göktaşı Dünya'ya doğru geliyor; ancak astronomlar endişelenecek bir durum olmadığını belirtiyorlar.

2014 RC olarak isimlendirilen göktaşı Dünya'nın sadece 40.200 kilometre ötesinden geçecek. Bu, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin 10'da birinden biraz fazla! En yakın mesafeye ise 7 Eylül 2014'te Türkiye Saati İle (TSİ) 21:18'de ulaşacak. NASA'dan yapılan açıklamada şöyle söylendi:

"Her ne kadar bu göktaşı Dünya'ya veya uydularımıza hiçbir tehdit unsuru oluşturmasa da, bu kadar yakından geçişi araştırmacılara asteoridler hakkında çok daha fazla şey öğrenmemizi sağlayacak bir araştırma imkanı sunacaktır."

Astronomlar, 2014 RC'nin, 2013 yılında Rusya'nın Chelyabinsk kenti üzerinde patlayarak birçok kişinin yaralanmasına ve hasara neden olan meteorla kabaca aynı boyutlarda olduğunu belirtiyorlar.

Göktaşı ne yazık ki çıplak gözle görülemeyecek; ancak ufak bir teleskopla bile takip etmek mümkün olabilecek.

2014 RC, tek "Dünya civarındaki gök cismi" değil. Bu gök cisimleri, Dünya'ya 28.000.000 kilometreden daha yakın olan cisimlerdir. 2 Eylül 2014 itibariyle Dünya'ya "yakın" kabul edilen 11.408 asteroid veya kuyruklu yıldız tanımlanmıştır. Tabii bu sayıya, henüz keşfedemediğimiz yakın cisimler dahil değildir. NASA, bugüne kadar Dünya'ya yakın mesafedeki tüm büyük cisimlerin yüzde 30'unu, tüm küçük cisimlerinse yüzde 1'inden azını keşfettiğimizi açıklıyor.

Ev büyüklüğündeki meteorlar Dünya'ya istatistiki olarak her birkaç yılda bir çarpıyorlar. 2010 yılında yapılan bir analize göre 4 metre çapındaki gök cisimleri her 1.3 yılda bir, 7 metre olanlar 4.6 yılda bir, 10 metre olanlar 10.4 yılda bir, 15 metre olanlar 27 yılda bir, 85 metre olanlar 3300 yılda bir çarpıyor. Bu cisimler genelde gökyüzünde patlayarak enerjiye dönüşüyorlar. Ancak bu çaptan daha büyük göktaşları yere kadar ulaşarak kraterler oluşturuyorlar. Örneğin 100 metrelik bir göktaşı her 5200 yılda bir Dünya'da bir krater oluşturuyor. 1 kilometrelik bir göktaşının çarpma sıklığı ise her 440.000 yılda bir. Dinozorları 65 milyon yıl kadar önce yok eden göktaşı 10-40 kilometre arasında bir çapa sahipti ve tüm gezegenin altını üstüne getirmiş, var olan türlerin yüzde 75'ini yok etmişti. Bu büyüklükteki göktaşlarının ise 60-70 milyon yılda bir çarptığı biliniyor. Dolayısıyla "risk bölgesinde" olduğumuz düşünülebilir.

 

Kaynaklar ve İleri Okuma: 

 1. HuffPost
 2. Imperial College London
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 2
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/04/2020 20:17:04 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2652

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bilim ve fen nerede ise oradan alacağız ve her ulus kişisinin kafasına koyacağız. Bilim ve fen için kayıt ve şart yoktur.”
Mustafa Kemal Atatürk
İnsan Zekasının Evrimi: Neden Sadece İnsanın Beyni Bu Kadar Evrimleşmiştir?
Geri Bildirim Gönder