Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Ev Büyüklüğünde Göktaşı Dünya'yı ''Sıyırıyor''!

Ev Büyüklüğünde Göktaşı Dünya'yı ''Sıyırıyor''!
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Sakin olun Dünyalılar! 20 metrelik bir gök taşı Dünya'ya doğru geliyor; ancak astronomlar endişelenecek bir durum olmadığını belirtiyorlar.

2014 RC olarak isimlendirilen gök taşı Dünya'nın sadece 40.200 kilometre ötesinden geçecek. Bu, Dünya ile Ay arasındaki mesafenin 10'da birinden biraz fazla! En yakın mesafeye ise 7 Eylül 2014'te Türkiye Saati İle (TSİ) 21:18'de ulaşacak. NASA'dan yapılan açıklamada şöyle söylendi:

Her ne kadar bu gök taşı Dünya'ya veya uydularımıza hiçbir tehdit unsuru oluşturmasa da, bu kadar yakından geçişi araştırmacılara asteoridler hakkında çok daha fazla şey öğrenmemizi sağlayacak bir araştırma imkanı sunacaktır.

Astronomlar, 2014 RC'nin, 2013 yılında Rusya'nın Chelyabinsk kenti üzerinde patlayarak birçok kişinin yaralanmasına ve hasara neden olan meteorla kabaca aynı boyutlarda olduğunu belirtiyorlar.

Gök taşı ne yazık ki çıplak gözle görülemeyecek; ancak ufak bir teleskopla bile takip etmek mümkün olabilecek.

2014 RC, tek "Dünya civarındaki gök cismi" değil. Bu gök cisimleri, Dünya'ya 28.000.000 kilometreden daha yakın olan cisimlerdir. 2 Eylül 2014 itibariyle Dünya'ya "yakın" kabul edilen 11.408 asteroid veya kuyruklu yıldız tanımlanmıştır. Tabii bu sayıya, henüz keşfedemediğimiz yakın cisimler dahil değildir. NASA, bugüne kadar Dünya'ya yakın mesafedeki tüm büyük cisimlerin yüzde 30'unu, tüm küçük cisimlerinse yüzde 1'inden azını keşfettiğimizi açıklıyor.

Ev büyüklüğündeki meteorlar Dünya'ya istatistiki olarak her birkaç yılda bir çarpıyorlar. 2010 yılında yapılan bir analize göre 4 metre çapındaki gök cisimleri her 1.3 yılda bir, 7 metre olanlar 4.6 yılda bir, 10 metre olanlar 10.4 yılda bir, 15 metre olanlar 27 yılda bir, 85 metre olanlar 3300 yılda bir çarpıyor. Bu cisimler genelde gökyüzünde patlayarak enerjiye dönüşüyorlar. Ancak bu çaptan daha büyük gök taşları yere kadar ulaşarak kraterler oluşturuyorlar. Örneğin 100 metrelik bir gök taşı her 5200 yılda bir Dünya'da bir krater oluşturuyor. 1 kilometrelik bir gök taşının çarpma sıklığı ise her 440.000 yılda bir. Dinozorları 65 milyon yıl kadar önce yok eden gök taşı 10-40 kilometre arasında bir çapa sahipti ve tüm gezegenin altını üstüne getirmiş, var olan türlerin yüzde 75'ini yok etmişti. Bu büyüklükteki gök taşlarının ise 60-70 milyon yılda bir çarptığı biliniyor. Dolayısıyla "risk bölgesinde" olduğumuz düşünülebilir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 2
 • İnanılmaz 2
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/09/2020 13:05:28 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2652

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Ecza
Sürüngen
Hematoloji
İnsanın Evrimi
Ara Tür
Virüsler
Dil
Entropi
Türleşme
Viral Enfeksiyon
Makroevrim
Aslan
Jeoloji
Gen
Doğa Olayları
Molekül
Canlılık Ve Cansızlık Arasındaki Farklar
Antropoloji
Bilim Felsefesi
Acı
Köpekgil
Covıd-19
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
Evrimsel Süreç
Sağlık Bakanlığı
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Makina mühendisliği bilimsel bir teoridir. Ancak gerçek mühendislik, uygulama olmaksızın var olamaz.”
Paul Tillich
Geri Bildirim Gönder