Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Kitap

Şiir Nasıl Yazılır?

Yazar: Vladimir Mayakovski
Tüm Reklamları Kapat

Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi

Sayfa Sayısı 72
ISBN-13 9789754187014
Cilt Ciltsiz
Yazar Hakkında
Vladimir Vladimiroviç Mayakovski; bir orman bekçisinin oğlu olarak doğdu, Ekim Devrimi'ni destekleyerek Bolşeviklere katıldı; ekonomik yapıyla birlikte eski sanat anlayışının da yıkılmasını savundu. Bu düşüncelerini "sokaklar fırçamız, alanlar paletimizdir" şeklinde özetledi ve bu düşünce Mayakovski’nin başının çektiği Rus fütüristlerinin en belirgin özelliği oldu. Bir arkadaşının intihar etmesini eleştirdiyse de bundan çok etkilenerek 37 yaşında kendisi de intihar ederek öldü.
Şiirinin şekli aynı Nazım Hikmet'inki gibi dalga dalgadır, (Nazım Hikmet bu dalgalanmaların aynı zamanda düşüncelerdeki dalgalanmalar ve kabarmalar olduğunu söyler), konusu ise yine Nazım'ınki gibidir. Nazım Hikmet, Mayakovski'nin şiirini kendisine örnek aldığını açık açık belirtir.
Vladimir Vladimiroviç Mayakovski; bir orman bekçisinin oğlu olarak doğdu, Ekim Devrimi'ni destekleyerek Bolşeviklere katıldı; ekonomik yapıyla birlikte eski sanat anlayışının da yıkılmasını savundu. Bu düşüncelerini "sokaklar fırçamız, alanlar paletimizdir" şeklinde özetledi ve bu düşünce Mayakovski’nin başının çektiği Rus fütüristlerinin ... Daha fazla göster
Özet
20. yüzyılın en büyük öncü şairlerinden biri olan Vladimir Mayakovski, ilk kez 1926'da yayımlanan “Şiir Nasıl Yazılır?” adlı kitabında, pek az görülen bir işe girişerek şiirin nasıl yazıldığını anlatmayı deniyor. İki bölümden oluşan kitabın birinci bölümünde şiir yazmanın genel kuralları üzerinde duruluyor. Toplumsal beklentilerin kavranması, sözcük kullanımı, imge yöntemleri, ritim, şiire hazırlık, şiiri üretme araç gereçleri vb konularda kuralcılıktan uzak; eğlenceli, neşeli ve doğrudan deneyime dayanan açıklamaları önemli ve ilginç. İkinci bölümde ise şair, bu kez somut bir örnek üzerinde kendi şiirini hangi itkilerle ve nasıl yazdığını dize dize örnekler vererek açıklamaya girişiyor.
20. yüzyılın en büyük öncü şairlerinden biri olan Vladimir Mayakovski, ilk kez 1926'da yayımlanan “Şiir Nasıl Yazılır?” adlı kitabında, pek az görülen bir işe girişerek şiirin nasıl yazıldığını anlatmayı deniyor. İki bölümden oluşan kitabın birinci bölümünde şiir yazmanın genel kuralları üzerinde duruluyor. Toplumsal beklentilerin kavranması, sözcü ... Daha fazla göster
Bu Eseri Raporla
esat kudret Eseri Ekleyen
2
Tavsiye Yaz
Tavsiyeler (1)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Tavsiye
esat kudret
esat kudret
104K UP
Tavsiye Eden
0
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Tavsiye Göster
Şiir Nasıl Yazılır?
2
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close