Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Kitap
2020

Şecere-i Türk (Çağatayca: شجرهٔ تراکمه ''Türkmenlerin Soyağacı")

Türk'ün Soyağacı
Yazar: Ebu'l-Gazi Bahadır Han
Tüm Reklamları Kapat

Eser Hakkında Daha Fazla Bilgi

Sayfa Sayısı 240
ISBN-10 6054944398
ISBN-13 9786054944392
Cilt Ciltli
Yazar Hakkında
Ebu'l-Gazi Bahadır Han
Devlet adamı ve tarihçi (D. 1603, Urgenç - Ö. 1663, Hive). Yadigâr Han olarak da bilinir. Cengiz Han soyunun Seybani hanedanındandır. Arap Muhammet Han ile Mihr Banu Hatun’un oğludur. 1643-63 yılları arasında Hive Hanlığı yapan bir devlet başkanı ve tarih yazarıdır. Han olmadan önce İran’da on yıl çok iyi bir öğrenim gördü. Onun hükmü altında Hive altın çağını yaşadı. Önemli bir kaynak olan ve Ana Asya’nın tarihini anlatan, aynı zamanda Türklerin kökenine dair kitapları Kıpçak Türkçesi ile yazmıştır. Babası Arap Muhammed Han’ın sağlığında genç yaşta Kat’a vali olarak atanarak (1619) devlet yönetiminde görev aldı. Kardeşleri İlbars ile Hubeş’in ayaklanmaları sırasında babasının yanında yer aldı. Babası yenilerek kardeşleri tarafından öldürülünce Buhara Hanı İmam Kuli Han’a sığındı (1620).
Ebu'l-Gazi Bahadır Han Devlet adamı ve tarihçi (D. 1603, Urgenç - Ö. 1663, Hive). Yadigâr Han olarak da bilinir. Cengiz Han soyunun Seybani hanedanındandır. Arap Muhammet Han ile Mihr Banu Hatun’un oğludur. 1643-63 yılları arasında Hive Hanlığı yapan bir devlet başkanı ve tarih yazarıdır. Han olmadan önce İran’da on yıl çok iyi bir öğrenim g ... Daha fazla göster
Özet
Türklerin soy kütüğü, menşeine dair bir eser olan Şecere-i Türki, 17. yüzyılda Ebu'l Gazi Bahadır Han tarafından Anadolu sahası dışında yazılmış bir eserdir.
Şecere-i Türki'de Türk tarihi konu edinilmiş ve bu tarih dokuz bölüm şeklinde anlatılmıştır.
Eser, destan, anı tarih karışımı bir eserdir.
Çağatay Türkçesinden Türkiye Türkçesine aktarılmıştır.
Eser, 1864'te Tasvir-i Efkâr gazetesinde tefrika edilmiştir.
Ebu'l Gazi Bahadır Han, bu eseriyle milli tarihimizin Osmanlı Türklüğü bilgisinden uzak kalmış bir sahasını tanıtmak istemiştir.
Şecere-i Türk'ün yazarı olan Ebu'l Gazi Bahadır Han, şairlik dışında âlim ve tabiplikle de bilinen bir şahsiyettir.
Şair, eserde kendisini diğer milletlerin şahsiyetleriyle karşılaştırırken "askerlik" yönünün üstünlüğünü ön plana çıkarmıştır.
Türklerin soy kütüğü, menşeine dair bir eser olan Şecere-i Türki, 17. yüzyılda Ebu'l Gazi Bahadır Han tarafından Anadolu sahası dışında yazılmış bir eserdir. Şecere-i Türki'de Türk tarihi konu edinilmiş ve bu tarih dokuz bölüm şeklinde anlatılmıştır. Eser, destan, anı tarih karışımı bir eserdir. Çağatay Türkçesinden Türkiye Tür ... Daha fazla göster

Kişiler

Bu Eseri Raporla
ALİ SERT Eseri Ekleyen
9
Tavsiye Yaz
Tavsiyeler (1)
Alıntılar (0)
Gönderiler (0)
Tavsiye
Rüzgar Rüzgar
Tavsiye Eden
Eski Türk Edebiyat'ı dersinde araştırma ödevimdi. Araştırmayı seven arkadaşlara tavsiye ederim.
7
0
  • Paylaş
  • Alıntıla
  • Alıntıları Göster
  • Dış Sitelerde Paylaş
  • Raporla
  • Mantık Hatası Bildir
Daha Fazla Tavsiye Göster
Şecere-i Türk
9
100.00% olumlu
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close