Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Havalanırken sazlıklara takılan bir yetişkin.
Havalanırken sazlıklara takılan bir yetişkin.
Pedram Türkoğlu

Gözlem Bilgileri

Zonguldak'ın Filyos Çayı'nda bizden kaçmaya çalışırken sazlığa takılan bu uzun ve zarif kuş bir erguvani balıkçıl (Ardea purpurea). Gözlem sırasında yürürken, bizden korkup uçmaya başladı. Fakat boyutundan dolayı sazlıklara takılırken, bu pozu verdi.

Tanım ve Genel Bilgiler

Kendisine çok benzeyen gri balıkçıl (Ardea cinerea) ile karıştırılır çoğu kez. Erguvani balıkçılın renk tonu daha koyudur ve boynunda koyu çizgilenme mevcuttur. Yetişkinlerin (ad.) kanat üstü daha mor renkte iken; yavrularda (juv.) genelde kahverengidir. Boynu ve gagası da daha incedir. Çoğunlukla ayak parmakları açık uçar. Gözlerindeki iris kısmı sarı renklidir. Boyları 70-94 cm civarında, kanat açıklıkları ise 120-152 cm civarındadır. İri cüsselerine rağmen ağırlıkları yalnızca 0.5 ile 1.3 kg arasında değişir. 

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

İlk izleri yaklaşık 50 milyon yıl önce Eosen Devri'ne kadar giden balıkçılgiller (Ardeidae) familyasına üye olan bu türler, uçarken leylekgillerden (Ciconiidae), boyunlarını geriye çekerek (retraksiyon) uçtukları için ayrılırlar. Altıncı ve yedinci boyun eklemlerinin özelleşmiş şekli (morfolojisi) nedeniyle boyunlarını "S" yapabilecek şekilde evrimleşmişlerdir. Boyun geri çekilip toplanabilmekte ve ileriye doğru uzatılabilmektedir. Tabii tüm balıkçılların boynu uzun değildir, gece balıkçılları ve balabanların boyunları daha kısadır.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Sazlık, sığ sulardaki küçük omurgalılarla beslenirler. Genelde sazlıkların arasında saklanırlar. Ses yaptığınız anda, oradan uçmaya başlıyorlar.

Davranış ve Etoloji

Çeşitli avlanma stratejileri vardır. Örneğin küçük ak balıkçıl (Egretta garzetta) ve gri balıkçıl (Ardea cinerea) gibi bazı balıkçıl türlerinin avlarını yakına çekmek için yem kullandıkları kaydedilmiştir. Genelde sığ suda avlarının yaklaşmasını beklerler veya ayakları ile yosunları hareket ettirerek, içlerindeki canlıları kaçırarak avlanırlar. İnce gagalarını zıpkın gibi hızla salarak küçük omurgalıları yakalarlar. Hatta bazen yaklaşık yarım metrelik balıkları bile tutabilirler. Sığır balıkçılları ise daha basit, kommensal bir yöntemle avlanırlar. Adından da anlaşılacağı gibi otlanan sığırların peşinden giderek, ortaya çıkardıkları böcekleri yakalarlar. 

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Mustafa Sözen, Mustafa Erturhan, Kerem Ali Boyla, Tuncer Tozsin, Murat Soydaş, et al. (2020). Zonguldak Kuşları. ISBN: 978-605-4610-77-8. Yayınevi: T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı.
 • Lars Svensson & Peter J. Grant. (2020). Collins Bird Guide. ISBN: 0-00-219728-6. Yayınevi: HarperCollins.
 • Wikipedia. Heron. (2020, Mart 05). Alındığı Tarih: 05 Mart 2020. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı
 • Wikipedia. Purple Heron. (2020, Mart 05). Alındığı Tarih: 05 Mart 2020. Alındığı Yer: Wikipedia | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/02/2020 20:56:09 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5379

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrimin ışığı olmaksızın biyoloji bir veriler yığınıdır. Bunların bazıları ilginç veya merak uyandırıcı olabilir; ancak hiçbir bütüncül anlamı yoktur.”
Theodosius Dobzhansky
Geri Bildirim Gönder