Erguvani balıkçıl (Ardea purpurea)

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Havalanırken sazlıklara takılan bir yetişkin.
Havalanırken sazlıklara takılan bir yetişkin.
Pedram Türkoğlu

Gözlem Bilgileri

Zonguldak'ın Filyos Çayı'nda bizden kaçmaya çalışırken sazlığa takılan bu uzun ve zarif kuş bir erguvani balıkçıl (Ardea purpurea). Gözlem sırasında yürürken, bizden korkup uçmaya başladı. Fakat boyutundan dolayı sazlıklara takılırken, bu pozu verdi.

Tanım ve Genel Bilgiler

Kendisine çok benzeyen gri balıkçıl (Ardea cinerea) ile karıştırılır çoğu kez. Erguvani balıkçılın renk tonu daha koyudur ve boynunda koyu çizgilenme mevcuttur. Yetişkinlerin (ad.) kanat üstü daha mor renkte iken; yavrularda (juv.) genelde kahverengidir. Boynu ve gagası da daha incedir. Çoğunlukla ayak parmakları açık uçar. Gözlerindeki iris kısmı sarı renklidir. Boyları 70-94 cm civarında, kanat açıklıkları ise 120-152 cm civarındadır. İri cüsselerine rağmen ağırlıkları yalnızca 0.5 ile 1.3 kg arasında değişir. 

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

İlk izleri yaklaşık 50 milyon yıl önce Eosen Devri'ne kadar giden balıkçılgiller (Ardeidae) familyasına üye olan bu türler, uçarken leylekgillerden (Ciconiidae), boyunlarını geriye çekerek (retraksiyon) uçtukları için ayrılırlar. Altıncı ve yedinci boyun eklemlerinin özelleşmiş şekli (morfolojisi) nedeniyle boyunlarını "S" yapabilecek şekilde evrimleşmişlerdir. Boyun geri çekilip toplanabilmekte ve ileriye doğru uzatılabilmektedir. Tabii tüm balıkçılların boynu uzun değildir, gece balıkçılları ve balabanların boyunları daha kısadır.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Sazlık, sığ sulardaki küçük omurgalılarla beslenirler. Genelde sazlıkların arasında saklanırlar. Ses yaptığınız anda, oradan uçmaya başlıyorlar.

Davranış ve Etoloji

Çeşitli avlanma stratejileri vardır. Örneğin küçük ak balıkçıl (Egretta garzetta) ve gri balıkçıl (Ardea cinerea) gibi bazı balıkçıl türlerinin avlarını yakına çekmek için yem kullandıkları kaydedilmiştir. Genelde sığ suda avlarının yaklaşmasını beklerler veya ayakları ile yosunları hareket ettirerek, içlerindeki canlıları kaçırarak avlanırlar. İnce gagalarını zıpkın gibi hızla salarak küçük omurgalıları yakalarlar. Hatta bazen yaklaşık yarım metrelik balıkları bile tutabilirler. Sığır balıkçılları ise daha basit, kommensal bir yöntemle avlanırlar. Adından da anlaşılacağı gibi otlanan sığırların peşinden giderek, ortaya çıkardıkları böcekleri yakalarlar. 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Mustafa Sözen, Mustafa Erturhan, Kerem Ali Boyla, Tuncer Tozsin, Murat Soydaş, et al. (2020). Zonguldak Kuşları. ISBN: 978-605-4610-77-8. Yayın Evi: T.C. Orman ve Su İşleri Bakanlığı.
  • Lars Svensson & Peter J. Grant. (2020). Collins Bird Guide. ISBN: 0-00-219728-6. Yayın Evi: HarperCollins.
  • Wikipedia. Heron. (2020, Mart 05). Alındığı Tarih: 05 Mart 2020. Alındığı Yer: Wikipedia
  • Wikipedia. Purple Heron. (2020, Mart 05). Alındığı Tarih: 05 Mart 2020. Alındığı Yer: Wikipedia

Yalıçapkını (Alcedo atthis)

Kukumav (Athene noctua)

Biyoloji Genel Editörü

Pedram Türkoğlu

Pedram Türkoğlu

Biyoloji Genel Editörü

Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde eğitim görüyor. İlgilendiği bilim dalları paleobiyoloji, zooloji, anatomi, immünoloji, mikrobiyoloji, tıp ve evrimsel biyolojidir.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim