Ekdisozoa (Ecdysozoa)

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Tanım ve Genel Bilgiler

Ekdisozoa, bir grup protostom, yani embriyolojik gelişim sırasında ağzı anüsünden önce oluşan hayvan grubudur. Grubun adı, ekdisiz yoluyla, yani kabuk değiştirme yoluyla gelişen canlıları barındırmasından gelmektedir. Ekdisozoaların ayırt edici özelliklerinden birisi, üç katmanlı kütikula barındırmalarıdır (tek istisnası, dört katmanlı kütikulaya sahip olan Tardigrada'dır). Bu kütikula, organik malzemeden üretilir ve organizma büyüdükçe dökülerek değiştirilir. Ayrıca grubun ayırt edici özelliklerinden bazı diğerleri; hareket sağlayan sillerden yoksun olmaları ve amoeboid, yani sürünme tarzı hareket ile hareket eden spermler üretiyor olmalarıdır. Ayrıca bu gruptaki canlıların embriyoları erken gelişim döneminde spiral yarılma evresinden geçmez; bu da onları diğer proteostomlardan ayırır.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Bu grup içinde Eklembacaklılar (Arthropoda) ve diğer birkaç ufak şube (Onychophora, Tardigrada, Kinorhyncha, Priapulida, Loricifera, Nematoda ve Nematomorpha) bulunur. İlk olarak 1997 yılında Aguinaldo tarafından tespit edilen bu grup, genellikle 18S tipi ribozomal RNA genleriyle ayırt edilir. Türün atalarının birçoğunun sindirim kanalının başlangıcında dişler ve ağız açıklığının etrafında bir halka bulunsa da, ekdisozoalarda bu özellikler büyük oranda körelmiştir.

Etimoloji

Taksonun adını aldığı ekdisis sözcüğü, Antik Yunan'daki ἐκδύω (ekduo), yani "çıkarma" veya "sıyırma" sözcüklerinden gelmektedir. Bu, vücut değişimine işaret etmekte kullanılır.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Ana Görsel Kaynağı: Pedram Türkoğlu
  • Wikipedia. Ecdysozoa. (2018, Haziran 23). Alındığı Tarih: 15 Temmuz 2018. Alındığı Yer: Wikipedia

Bir yazının daha sonuna geldik. Ancak yeni bir şeyler öğrenmeye devam etmek isterseniz, sizin için seçtiğimiz şu videomuza göz atabilirsiniz:

En Çok İzlenen Son Videomuz Abone Ol Rastgele

Karatavuk (Turdus merula)

İkincil Ağızlılar (Deuterostomia)

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder