Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Duygularımız Müzik ile Renkler Arasında Bağlantı Kuruyor!

Duygularımız Müzik ile Renkler Arasında Bağlantı Kuruyor! onedio
Reklamı Kapat

Bu yazı, ScienceDaily isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Kaliforniya Üniversitesinde yapılan bir araştırmaya göre, müzik dinlediğimiz sırada beynimiz müziğin bize hissettiklerine bağlı olarak o müzik ile renkler arasında bir bağ kuruyor. Mozart'ın No. 1 G major Flüt Konçertosu gibi bazı besteler genel olarak sarı ve turuncuyla bağlantı kurulmasına neden olurken, yine Mozart'ın D minörde Ağıt gibi eserleri de siyah ile bağlantı kurdurabiliyor. 

Meksika ve ABD’deki insanların bazıları benzer bestelerle benzer renkler arasında bağlantı kuruyor. Kaliforniya Üniversitesindeki deneye göre de bu insanlar benzer sezgisel duyguları paylaşıyor ve bu duygular kültürel bariyerleri aşabiliyor. Makalenin yazarı Stephen Palmer şöyle anlatıyor:

Bu araştırma son derece ilginç, farklı kişilerde denendiğinde tutarlı sonuçlar vermektedir. Ayrıca duyguların insan beyninin müzikler ile renkleri haritalandırması üzerinde ne kadar güçlü bir rolü olduğunu açıkça gösteriyor.

37 palet renk kullanılarak yapılan araştırmada, hızlı müziğe eğilimli olan kişilerin aynı zamanda hafif, daha canlı ve sarının tonları olan renkleri tercih ettiği, yavaş müziğe eğilimli olan kişilerin ise koyu, gri ve mavi tonlarını tercih ettiği görüldü. Palmer bunu şöyle açıklıyor: 

“İnsanların mutlu ve ya mutsuz olma durumlarına göre hangi renkleri seçeceklerini ve hangi müzikleri dinleyeceklerini %95 oranında tahmin edebiliyoruz.

Bu bulgular, yaratıcı terapilerde, reklamlar ve hatta müzik aletleri satışlarında bile kullanılabilir. Mesela, daha duygusal ve çekici elektronik ticari müzik grafikleri çalınan müzikle birlikte senkronize, hareketli görüntüler oluşturan bilgisayar sistemleri için kullanılabilir. Ayrıca bulgular, sinestezi hastalığına da ışık tutabilir. Çünkü sinestezi hastalarının da dinledikleri müziği bir renge bağladıklarını biliyoruz (Bu hastalık ile ilgili makalemizi okumak için buraya tıklayabilirsiniz).

İlk deneyde katılımcılara dinledikleri müziği palet üzerinde bulunan bir renkle eşleştirmeleri istendi. Palet kırmızının, sarının, yeşilin, turuncunun, mavinin ve morun koyu, parlak, ve açık tonlarından oluşuyordu. Katılımcılar, neşeli müzik dinlediklerinde parlak, açık ve sıcak renkleri seçerlerken, kasvetli, ağır şarkılar dinlediklerinde ise koyu ve soğuk renkleri seçtiler. Ayrıca şarkıları, güçlü – güçsüz, mutlu-üzgün, sinirli - sakin gibi gruplara ayırdılar. 

Sonraki 2 çalışma da “Renk-müzik bağlantısı kurulmasında ortak duygular sorumludur” tezini destekler nitelikte bulgulara ulaştı, Kaliforniya Üniversitesi’nde doktora çalışmasında bulunan Karen Schloss ve ekliyor, katılımcılara hoşlarına giden müzikler dinletildiğinde yüzlerinde hemen hemen aynı ifade uyandı. Neşeli şarkılarda mutlu görünen yüzler görürken; ağır şarkılarda üzüntülü görünen yüzler gördük, mutlu şarkı dinleyenlerin parlak, hüzünlü şarkı dinleyenlerin koyu renkli renkleri seçmeleri gibi. Palmer ve ekibinin sonraki hedefi ise Türkiye. Türkiye’de dinlenilen çok daha geniş müzik çeşitleri olduğunu söyleyen Palmer, sözlerini şöyle bitiriyor:

Meksika va ABD'de verilen tepkiler arasındaki benzerlikleri biliyoruz fakat Çin veya Türkiye'de nasıl tepki verileceğini henüz bilmiyoruz.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: ScienceDaily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/11/2020 09:34:13 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1235

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Ölüm
Balık
Oyun Teorisi
Uzaylı
Yiyecek
Odontoloji
Kök Hücre
Kan Hastalıkları
Duygu
Neandertaller
Böcek Bilimi
Protein
Savunma
Devir
Kertenkele
Evrim Ağacı Duyurusu
Türkiye
Örümcek
Saç
Kamuflaj
Hominid
Sosyal
Kozmoloji
Etik
Tardigrad
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğitim, okulda öğretilen her şeyi unuttuktan sonra geriye kalandır.”
Anonim
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol