Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Düşünce gücüyle kontrol edilebilen ve hatta kullanıcısına dokunma hissi sağlayabilen biyonik uzuvlar yaygınlaşırken akıllara “Vücudumuzun parçası olmayan bir yapıyı düşünce gücüyle nasıl kontrol ederiz?” sorusunu getiriyor.

Bunun için öncelikle ‘biyonik’ kelimesinin anlamını irdelemeliyiz. Biyonik, mühendisliğin karşılaştığı sorunlara biyolojik yapıları inceleyerek çözüm arayışıdır, bir başka deyişle doğadaki sistemlerin mühendislik sistemlerine uyarlanışıdır. Biyonik bir koldan bahsettiğimizde, normal bir kolun işlevlerini, mimiklerini yerine getirebilecek mekanik bir koldan bahsediyor oluruz.

Peki, nasıl oluyor da vücudumuz ona ait olmayan bir parçayı kontrol etmeyi başarıyor? Bunu gerçekleştirilebilir kılan ilk şey, bir insan bir uzvunu yitirse bile beynin motor korteksinden (beynin istemli kas hareketini sağlayan bölümü) hala bu uzva hareket sinyali gidiyor oluşu. Yani kasılacak kaslar orada olmasa bile beyin yine de sinirler yoluyla o noktadaki kasları uyarmaya çalışıyor. Biyonik alanında çalışanların yaptığı şey ise beynin gönderdiği bu sinyalleri mekanik kolun anlayabileceği sinyallere çevirmek oluyor. Bu noktada devreye giren çevirmenimiz ise elektrotlar. 

Kayıp uzva giden sinirler, artık olmayan kaslara ulaşmayacakları için elektrotlara bağlanıyorlar. Elektrotlar beyinden sinirler yoluyla gelen sinyalleri algılayıp bunu biyonik eli harekete geçirecek sinyallere dönüştürüyorlar. Örneğin birey elini açmak istediğinde beyin ilgili sinirler yoluyla elini aç sinyalleri yolluyor, bu sinyali alan elektrot çevirmen görevi üstlenerek biyonik elin motor kontrolüne bu sinyali aktarıyor ve biyonik el açılıyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 18/02/2020 11:36:39 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4475

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyoloji, bir çeşit mühendisliktir.”
Daniel Dennett
Geri Bildirim Gönder