Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı ile Tanışın: Fugaku!

Dünyanın En Hızlı Bilgisayarı ile Tanışın: Fugaku! CNN
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Süper hızlı bilgisayarlar ile ilgili küresel rekabette, zirvedeki isim sürekli değişiyor. Dünyanın en hızlı bilgisayarına sahip olmak için ABD, Çin, Rusya, Japonya gibi dünya devlerinin girdiği kıyasıya mücadelede, bu yarışın son galibi Fugaku oldu.

Japon teknoloji şirketi Fujitsu ve Riken Enstitüsü tarafından Kobe kentinde 6 yılda ve en az 1 milyar dolar harcanarak geliştirilen, bir oda büyüklüğündeki Fugaku, ismini Fuji Dağı’ndan alıyor. Fugaku, yılda iki kez güncellenen Top500 adlı listede, liderlik yarışında yıllardır hâkimiyeti elinde tutan Çinli ve Amerikalı rakiplerini geride bırakarak 415,53 petaflop puanı aldı.

En yakın rakibi, IBM tarafından Tennessee'de Oak Ridge Ulusal Laboratuvarı'nda geliştirilen Summit, 2019 yılı Kasım ayında yapılan son yarışmada 148,6 petaflop işlem kapasitesiyle Top500 Listesi'nin zirvesindeydi.

Süper bilgisayar Fugaku
Süper bilgisayar Fugaku
RIKEN

Petaflop, bir bilgisayarın saniyede bir katrilyon (1015) kayan nokta işlemi (İng: "floating-point operations per second") yapabilmesi olarak tanımlanıyor. Hatırlatmamız gerekirse, günlük hayatta kullandığımız diz üstü bilgisayarlarımız saniyede ortalama 21 milyar (21∗10921*10^9) işlem hızına sahip.

Indiana Üniversitesi’ne göre, 1 petaflop işlem gücüne sahip bilgisayar sisteminin sadece bir saniyede yapabileceklerine yetişmek için yaklaşık 31,7 milyon yıl boyunca her saniye bir hesaplama yapmamız gerekiyor. Fugaku’nun bir saniyede yaptığı işlemlerin hepsini yapmamız için ise yaklaşık 13,2 milyar yıl boyunca her saniye bir hesaplama yapmamız gerekiyor.

Normal bir bilgisayardan 1000 kat daha hızlı olan süper bilgisayarlar günümüzde, nükleer patlamaları simüle etmek, sanal ortamda ilaç tasarımları yapmak, çevre kirliliği ve iklim sistemlerini modellemek için kullanılıyor.

Gelecek yıl tam kapasite faaliyete geçmesi beklenen süper bilgisayar Fugaku, şimdiye kadar COVID-19 vakalarını teşhis etme, SARS-CoV-2 virüsünün yayılımını simüle etme amacıyla deneysel olarak kullanıldı.

Gelecekte ise sismik açıdan oldukça aktif olan Japonya’da olası bir depremin veya tsunaminin etkilerini modellemek amacıyla kullanılması planlanıyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 37
 • Umut Verici! 13
 • Muhteşem! 12
 • İnanılmaz 12
 • Bilim Budur! 8
 • Merak Uyandırıcı! 7
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • Güldürdü 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • Top500. Japan Captures Top500 Crown With Arm-Powered Supercomputer. (22 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2020.
 • Indiana University. Understand Measures Of Supercomputer Performance And Storage System Capacity. (01 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2020.
 • RIKEN. Japan’s Fugaku Gains Title As World’s Fastest Supercomputer. (23 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2020.
 • E. C. Joseph, et al. Real-World Examples Of Supercomputers Used For Economic And Societal Benefits: A Prelude To What The Exascale Era Can Provide. (19 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2020.
 • C. Linder. Meet Fugaku, The New Fastest Computer In The World. (24 Haziran 2020). Alındığı Tarih: 19 Temmuz 2020.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/10/2020 17:15:42 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9016

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Matematik
Güneş Sistemi
Zehir
Albert Einstein
Sinaps
Dişler
İnsanın Evrimi
Çocuk
Göğüs
Göz
Deniz
İhtiyoloji
Doktor
Devir
Sağlık Örgütü
Böcek
Evrim
Bilim
Botanik
Homeostasis
Balina
Kozmik Mikrodalga Arkaplan Işıması (Cmb)
Yüz
Evrimsel Biyoloji
Kemik
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Ne üzerine çalıştığınız önemli değildir; çünkü bütün bilgiler bağlantılıdır. Herhangi bir konuda çalışan, devam ederse, bilgeliğe ulaşacaktır.”
Hypatia
Geri Bildirim Gönder