Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Dünya'dan Ne Kadar Petrol Çıkarabiliriz?

Dünya'dan Ne Kadar Petrol Çıkarabiliriz?
2 dakika
6,579
Tüm Reklamları Kapat

Kimi zaman haberlerde bir firmanın 500 mvp (milyon varil petrol) keşfettiğini duyarsınız. Bu, sanki keşfedilen petrolü son damlasına kadar çıkarabileceğimiz izlenimi uyandırır. Ancak az sonra göstereceğimiz gibi, gerçek bundan çok farklıdır.

Diyelim ki 1 milyar varil petrolle başlayacağız. Bunun sadece 600-700 milyon varili (%60-70 arası), petrolü barındıran kayadan ayrılabilir vaziyettedir. Bu hidrokarbonları üreten kayaya "kaynak kaya" adı verilir. Yani keşfedilen petrolün %30-40 arası, kayanın içerisindeki deliklere hapsolmuş vaziyette kalır. İşte tam olarak bu sebeple, bir bölgedeki petrol büyük oranda çıkarılacak olsa bile, arta kalan kaya bir "petrol kaynağı" olarak hedefte tutulur. Son birkaç yıldır kayaları parçalayarak petrol ve gaz çıkarma işinin bu kadar meşhur ve revaçta olma nedeni de budur. Petrol kaynakları kurudukça, "taşı sıkıp petrolünü çıkarmak" önemli bir iş haline gelmiştir.

Her ne kadar petrolün büyük bir kısmı kaya içerisinde hapsolup kalsa da, tüm petrolün 3'te 2'sini çıkarma potansiyelimiz olması hiç de fena değildir, öyle değil mi? Maalesef öyle değil. Kaynakta var olan petrolün sadece %10-20 arası yüzeye kadar ulaşabilmektedir. Geri kalan kısım, sızma sonucu yitirilmekte veya rezervuar içerisindeki bakteriler tarafından ayrıştırılmaktadır. 1 milyar varille başladığımızda, yüzeye çıkarılabilir halde 120-140 milyon varil elde var demektir!

Tüm Reklamları Kapat

1 milyar varil, ufak bir petrol sahasına karşılık gelmektedir. Buna rağmen, çoğu zaman bu kaynaktan bile petrol çıkarmak yeterince karlı bir iştir. Fakat kuyudan çıkarılan ürünlerin hepsi ne yazık ki petrol değildir, bu nedenle çıkardığınız şeyi olduğu gibi satamazsınız. Petrolü ayıklamak gerekir. Hatta çoğu zaman sadece %40'ı kullanılabilirdir. Bu durumda, yerden çıkarmayı başardığınız petrolün 48-56 milyon varili işlevsel demektir. Bu, birçok standarda göre oldukça düşük bir miktardır. 

Bu demek oluyor ki 500 milyar varilden fazla petrolü barındıran devasa petrol bölgelerinde (100-200 milyar varil kullanılabilir petrole sahip, Suudi Arabistan'daki Ghawar yatakları gibi), aslında petrolü barındıran kaynak kaya içerisindeki hidrokarbonlar bundan kat kat fazladır. Örneğin sadece Ghawar kaynaklarındaki aslen var olan petrol miktarının 40.000-80.000 milyar varil (40-80 trilyon varil) olduğu hesaplanmaktadır. Bu sayının ne kadar büyük olduğu, günümüzdeki toplam olarak, tüm Dünya'da var olan kullanılabilir petrol miktarının 1687.9 milyar varil (1.68 trilyon varil) olduğu düşünülürse daha iyi anlaşılabilir.

Uzun lafın kısası, var olan en temel yöntemlerle, Dünya içerisindeki kaynak kayalarda var olan tüm petrolün sadece %4-10 civarı kullanılabilir ve çıkarılabilir haldedir. İşte bu nedenle sayısız şirket, rezervuarlardan çok daha yüksek miktarda hidrokarbon çıkarmalarını sağlayacak teknolojiler peşindedir. Örneğin BP, LoSal adını verdiği bir geliştirilmiş petrol çıkarma ürünü sayesinde kayaların yüzeyindeki petrolü de sıyırarak toplayabilmeyi hedeflemektedir. Normalde petrol, killi minerallere Kalsiyum gibi çift değerlikli katyonlar aracılığıyla bağlanmaktadır. Yüksek tuz oranına sahip su püskürtüldüğünde, bu petrol killi yüzeye biraz daha yaklaştırılabilmektedir. Sonrasında suyun tuzluluğu düşürülerek, petrol ile kil arasındaki kimyasal bağlar açığa çıkarılmaktadır. Bu noktada, Sodyum gibi tek bağlı moleküller, çift bağlı moleküllerin yerini alabilmektedir ve petrol serbest bırakılabilmektedir.

Gün geçtikçe daha az sayıda dev petrol kaynakları tespit edilebildiği için, günümüzdeki tüm teknolojiler var olan rezervuarlardan daha fazla petrol çıkarabilmeyi hedeflemektedir.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
23
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 14
 • Merak Uyandırıcı! 6
 • İnanılmaz 5
 • Bilim Budur! 3
 • Korkutucu! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Umut Verici! 1
 • İğrenç! 1
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • BP. Bp Technology Boosts Oil Recovery Adding To Potential Energy Supplies. (5 Eylül 2012). Alındığı Tarih: 12 Ağustos 2019. Alındığı Yer: BP | Arşiv Bağlantısı
 • RigZone. What Is Eor, And How Does It Work?. (12 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 12 Ağustos 2019. Alındığı Yer: RigZone | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/05/2024 01:31:06 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/3117

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Uçma
Halk Sağlığı
Fotosentez
Şehir Hastanesi
Genel Görelilik Teorisi
Nükleotit
Evrimleşme
Taklit
Sağlık
Moleküler Biyoloji Ve Genetik
Vaka
Arı
Hematoloji
Çalışma
Dinozor
İnsan Türü
Güneş Sistemi
Biyoloji
Oksijen
Cinsel Yönelim
Sağlık Bilimleri
Fare
Mantık Hatası
Biliş
Dinozorlar
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Dünya'dan Ne Kadar Petrol Çıkarabiliriz?. (8 Aralık 2014). Alındığı Tarih: 19 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/3117
Bakırcı, Ç. M. (2014, December 08). Dünya'dan Ne Kadar Petrol Çıkarabiliriz?. Evrim Ağacı. Retrieved May 19, 2024. from https://evrimagaci.org/s/3117
Ç. M. Bakırcı. “Dünya'dan Ne Kadar Petrol Çıkarabiliriz?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 08 Dec. 2014, https://evrimagaci.org/s/3117.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Dünya'dan Ne Kadar Petrol Çıkarabiliriz?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, December 08, 2014. https://evrimagaci.org/s/3117.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close