Gece Modu

Bu yazı, Phys.org isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Almanya ve ESRF’den (Avrupa Senkrotron Radyasyon Kuruluşu, Grenoble, Fransa) bilim insanlarının Scientific Reports'ta yayınladığı bir araştırmaya göre; dövmelerdeki mürekkebi oluşturan elementler mikro ve nanoparçacık formlarda vücutta dolaşıyor ve lenf düğümlerine ulaşıyor. Araştırmacılar ilk defa organik ve inorganik pigmentlerin ve yabancı toksik elementlerin taşındığını, bunun yanı sıra pigmentlerin ayrıntılı niteliklerini ex vivo dövme dokularında analitik olarak kanıtladılar. Çalışmanın yazarlarından ve ESRF'deki bilim insanlarından biri olan Hiram Castillo şöyle açıklıyor:

İnsanlar dövme yaptırmak istediğinde daha önce kullanılmamış steril iğneler kullanılan bir dövmeci seçmeye özen gösteriyorlar fakat kimse boyaların kimyasal bileşimini kontrol etmiyor; belki çalışmamız onlara bunu yapmaları gerektiğini gösterir.

Gerçek şu ki, cilde uygulanan renk karışımında bulunması muhtemel yabancı maddeler hakkında çok az şey bilinmektedir. Çoğu dövme mürekkebi organik pigment içerir ama ayrıca nikel, krom, manganez veya kobalt gibi koruyucu ve kirletici maddeler de ihtiva eder. Dövme mürekkeplerinde kullanılan karbon karasının yanı sıra ikinci en yaygın bileşen titanyum dioksittir (TiO2), bu malzeme renklendiricilerle karıştırıldığında belirli tonları oluşturmak için uygulanan beyaz bir pigmenttir. TiO2 ayrıca gıda katkı maddeleri, güneş kremi ve boyalarda yaygın olarak kullanılır. İyileşme halinin gecikmesi, derinin kabarması ve kaşıntılar genellikle beyaz dövmelerin, yani TiO2 kullanımı sonucunda oluşur.

Dövmelerden kaynaklanabilecek tehlikeler önceden sadece mürekkep ve onların in vitro bozunma ürünlerinin kimyasal analizi ile bilinebiliyordu. Araştırmanın ilk iki yazarından biri olan ve ESRF misafir bilim insanı Bernhard Hesse şöyle diyor:

Dövme pigmentlerinin lenf düğümlerine gittiğini görsel kanıtlar sayesinde zaten biliyorduk. Lenf düğümleri dövme rengiyle hafifçe boyanıyor. Bu, vücudun dövme girişi bölgesini temizleme tepkisidir. Biz bunun nano formunda olduğunu bilmiyorduk; bu onların mikro düzeydeki partiküllerle aynı davranışa sahip olmadıklarını gösterir. Esas sorun budur; nanoparçacıkların nasıl bir etkileşimde bulunduğunu bilmiyoruz.

ID21 üzerindeki X-ışını floresans ölçümleri, ekibin deri ve lenfatik ortamdaki titanyum dioksidi mikro ve nano aralıkta tespit etmesini sağladı. İnsan cildinde birkaç mikrometreye kadar çeşitli boyutlarda parçacıklar bulundu fakat lenf düğümlerine daha küçük (nano) parçacıklar taşınmıştı. Bu, lenf düğümlerinin kronik büyümesine ve ömür boyu maruz kalmasına yol açabilir. Bilim insanları dövme parçacıklarının civarında bulunan dokulardaki biyomoleküler değişiklikleri değerlendirmek için Fourier dönüşümlü kızılötesi spektrometresi tekniğini de kullandılar.

Bilim insanları toksik elementlerin ve dövme pigmentlerinin hem göçleri ve hem de uzun süre depolanmasının yanı sıra bazen deri iltihaplarına ve dövme yapıldıktan sonra oluşan diğer olumsuzluklara bağlı biyomolekül şekil değişiklikleriyle ilgili güçlü kanıtlar sunmaktadırlar. Ekibin bir sonraki adımı, dövmeden olumsuz etkilenen daha fazla sayıda örneği inceleyerek bu işlemde kullanılan pigmentlerin kimyasal ve yapısal özellikleriyle bağlantılarını bulmaktır.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 1
 • Korkutucu! 2
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/02/2020 18:25:19 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/5231

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Teorik olarak mümkün olan her şey, teknik zorlukları ne olursa olsun, eğer yeterince arzulanırsa, pratik olarak elde edilecektir.”
Arthur C. Clarke
Geri Bildirim Gönder