Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Dokuzuncu Gezegen Hipotezi Nedir?

Bu Gezegen Dünya'yı Kurtarmış Olabilir mi?

Dokuzuncu Gezegen Hipotezi Nedir? PxHere
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, How the Universe Works - Uranus & Neptune: Rise of the Ice Giants isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

2016 yılında astronomlar Konstantin Batygin ve Michael E. Brown tarafından Dokuzuncu Gezegen'in ''muhtemel varlığı'' dünyaya ilan edildi; fakat bu gezegen bizler için hala sırlarla dolu. Baytgin ve Brown, Kuiper Kuşağı'nda bulunan gök cisimlerinin kümelenme hareketlerinin görünmez bir gezegenin çekim kuvvetine maruz kaldığının keşfedilmesi üzerine Dokuzuncu Gezegen Hipotezi'ni ortaya koymuşlardı. Dokuzuncu Gezegen'in, Dünya'nın 10 katı büyüklüğünde ve Güneş çevresindeki turunu 20.000 yılda tamamlayan bir gaz devi olduğu düşünülüyor. Peki bu gezegen, Dünya'nın kaderini etkileyen bir olayda yer almış olabilir mi?

Dokuzuncu Gezegen'in olası yörüngesi (sarı renkli yörünge).
Dokuzuncu Gezegen'in olası yörüngesi (sarı renkli yörünge).
Caltech

Dört Milyar Yıl Önce Neler Olmuş Olabilir?

Bundan 4 milyar yıl önce, genç Dünya Jüpiter'in gezegensel göçünün kurbanı olabilirdi. Jüpiter, Güneş'ten uzaklaşırken yanında Dünya ve Venüs'ü de sürükleyebilirdi. Bunun sonucunda Venüs ve Dünya çarpışabilirdi ancak bu çarpışma gerçekleşmedi. Astronomlar, bunun sebebinin Jüpiter'in ''bir şey'' tarafından farklı bir yörüngeye çekilmesinin sebep olduğunu düşünüyor. Bilim insanları, Jüpiter'in gezegensel göçünü anlamak için hazırladıkları simülasyonlara bakarak, Jüpiter'i farklı yörüngeye çeken şeyin bu olay sonucunda Güneş Sistemi dışına itilmiş olabileceği sonucuna ulaştılar. Jüpiter'i etkileyebilecek bu şeyin en az Neptün kadar büyük olması gerekirdi ve bu büyüklükteki bir cismi itmenin elbette Jüpiter üzerinde de etkileri olacaktı. Hipoteze göre, bu etkileşim sonucunda Jüpiter yeni bir yörünge kazandı ve Dünya da kurtulmuş oldu.

Simülasyon Sonuçları

Astronom Phil Plait ve çalışma arkadaşları, Jüpiter'in bu davranışını bilgisayar modelleriyle yaptıkları testlerde incelediklerinde şu sonuca ulaştılar: Jüpiter, Neptün, Uranüs ve Satürn aynı simülasyonda yer alamazdı, bu yüzden Uranüs ya da Neptün'ün simülasyondan çıkarılması gerekiyordu. Ancak bildiğimiz üzere hem Uranüs, hem de Neptün hala Güneş Sistemi'nde yer almakta. Bunun üzerine astronomlar simülasyona beşinci bir dev gezegen eklediler. Simülasyonun sonucunda hem Dünya kurtuldu, hem de tüm gezegenler şu anki yörüngelerine oturdular. Elbette, simülasyona sonradan eklenen bu dev gezegen yani Dokuzuncu Gezegen haricinde çünkü o Güneş Sistemi'nin dışına itildi.

Dokuzuncu Gezegen'e Ne Olmuş Olabilir?

2016'da duyurulan Dokuzuncu Gezegen ile ilgili incelemeler yapılmaya devam ediyor ve bu dev gezegenin akıbetiyle ilgili farklı fikirler ortaya çıkıyor. Güneş'in Samanyolu Galaksisi'ndeki turu esnasında onu çoktan kaybetmiş olabiliriz ya da Güneş Sistemi'nin dışına itilmemiş, yalnızca uzaklaşmış ve saklanıyor olabilir. Bu noktada, Dokuzuncu Gezegen'in hesaplanan boyut ve pozisyonu nedeniyle, Dünya'nın kurtarıcısı olan dev gezegen olabileceği düşünülüyor. Bu gezegenin yerinin tam tespitinin gerçekleşmesi ve gözlemlenmesiyle, Güneş Sistemi'ne ve hatta evrene dair birçok sorunun da cevap bulacağı düşünülüyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 12
 • Bilim Budur! 8
 • Tebrikler! 7
 • Merak Uyandırıcı! 7
 • İnanılmaz 4
 • Umut Verici! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Türev İçerik Kaynağı: How the Universe Works - Uranus & Neptune: Rise of the Ice Giants | Arşiv Bağlantısı
 • R. Perkins. More Support For Planet Nine. (27 Şubat 2019). Alındığı Tarih: 15 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Caltech | Arşiv Bağlantısı
 • K. Fesenmaier. Caltech Researchers Find Evidence Of A Real Ninth Planet. (20 Ocak 2016). Alındığı Tarih: 15 Temmuz 2019. Alındığı Yer: Caltech | Arşiv Bağlantısı
 • How The Universe Works. (Belgesel, 2018). Uranus & Neptune:Riseof the Ice Giants. Not: 6. Sezon, 5. Bölüm.
 • NASA. Formation Of The Solar System: Birth Of Worlds. (15 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 15 Temmuz 2019. Alındığı Yer: NASA | Arşiv Bağlantısı
 • NASA. Hypothetical Planet X. (15 Temmuz 2019). Alındığı Tarih: 15 Temmuz 2019. Alındığı Yer: NASA Science | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/09/2020 03:12:01 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7865

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Viral Enfeksiyon
Evrim Ağacı Duyurusu
Bağışıklık
Çocuk
Diş
Hayvan Davranışları
Ses Kaydı
Beslenme Davranışı
Çocuklar İçin Bilim
Balıklar
Dilbilim
Kütle
Makroevrim
Atom
Genom
Elektron
Koaservat
Halk Sağlığı
Vegan
Kanser
Kedi
Işık
Evrimsel Tarih
Kan
Böcek Bilimi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Her şeye kuşku duyun.”
Rene Descartes
Geri Bildirim Gönder