Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Doğrudan Plasenta İçine İlaç Vermenin Güvenli Bir Yolu Bulundu Artık Riskli Prematüre Doğumlara Gerek Kalmayabilir!

Doğrudan Plasenta İçine İlaç Vermenin Güvenli Bir Yolu Bulundu Artık Riskli Prematüre Doğumlara Gerek Kalmayabilir!
Reklamı Kapat

Bu yazı, Science Alert isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Tahminlere göre hamileliklerin yüzde onluk bir kısmında prematüre doğumlara ve annede yüksek tansiyon ve ödem gibi bebeğin gelişimine ciddi zarar verebilecek olaylara sebep olabilen ciddi komplikasyonlar görülüyor. Hamilelikte oluşan çoğu komplikasyon çeşitli sebeplerden ötürü fetüse yeteri kadar besin ulaştıramama ya da fetüs için uygun ortamı sağlayamama gibi plasenta aksaklıklarından kaynaklanıyor. Ve bu oldukça hassas ortam yüzünden, rahim içine çok fazla müdahale edilemiyordu, tabii şimdiye kadar. Uluslararası bir araştırma ekibinin açıklamalarına göre ilk kez, plasentaya, işlevlerini desteklemesi için ilaç vermenin yolunu buldular. Garip bir şekilde, ne kadar tüyler ürpertici gözükse de ekip bunu plasentaya bir çeşit tümörmüş gibi davranarak başardı. Birleşik Krallık’taki Manchester Üniversitesinden baş araştırmacı Lynda Harris şöyle açıklıyor:

Plasentalar kontrol edilebilen tümörler gibi davranıyorlar. Hızla büyüyor, büyüme hormonu üretiyor ve bağışıklık sistemine yakalanmıyorlar. Birçok kanser araştırması vücudun geri kalanını etkilemeden tümörü öldürecek ilaçlar vermenin yollarını bulmaya odaklanır. Bizim de aklımıza eğer biz de aynı metodu kullanıp plasentayı hedef alırsak, plasentanın işlevini düzeltecek ve böylece hamilelik komplikasyonlarını tedavi edecek ilaçları verebileceğimiz düşüncesi geldi.

Bunu göz önünde bulundurarak, Harris ve ekibi, minik ilaç kapsüllerine dönüştürülebilen aminoasit zincirleri CGKRK ve iRGD adlı tümör hedefleyen iki peptite plasentanın ne tepki vereceğini görmeye karar verdiler. Hamile farelerde yapılan deneylerde, peptitlerin tümörleri saptayıp kanser ilacını ilgili alana bıraktıkları gibi plasenta dokusunu da saptayıp organın işlevini düzelten büyüme hormonlarını da ulaştırmayı başardığı keşfedildi.

Normal boyutlardaki fare fetüsünde büyüme hormonunun herhangi bir etkisi gözlemlenmezken, plasenta aksaklıklarından dolayı anormal şekilde küçük kalmış fetüsler, hormonlara cevap vererek büyüme gösterdiler. Araştırmacılar, Science Advances dergisinde şöyle yazıyorlar:

Gebelik alanındaki ilaç yetersizliği dikkate alındığında, ideal gelişenlerde aşırı büyüme göstermeksizin en küçük bebeklerin büyümesini sağlayabilen, hedefe yönelik bir tedavi, şu ana kadar karşılanmamış önemli bir klinik ihtiyaca cevap veriyor.

Peptitler, insan plasenta hücrelerinde test edildiğinde, hücrelere bağlanıp hücre zarından girdikleri görüldü. Bu, gelecekteki insan deneylerinde de aynı sonuçların alınabileceği anlamına gelebilir. Ekip, ilacın tesir süresi geçtikten sonra ne annenin organlarında ne de fetüslerin kendilerinde ilaç izlerine rastlanılmadığını belirtiyor. Ancak tedavinin teşhis konulmamış kanserli anneler için risk taşıdığı uyarısını yapmak gereklidir, çünkü peptitler plasentayı mı, tümörü mü hedef alacaklarını bilemezler fakat ekip bunun doğru tarama ile üstesinden gelinebileceğini söylüyor.

Şu anda, yetersiz çalışan plasentayı tedavi edecek herhangi bir ilaç yok, yani eğer doktorlar olması gerektiği gibi büyümeyen bir bebek tespit ederlerse, yapılabilecek tek şey doğumu başlatıp her şeyin yolunda gitmesini ümit etmek. Fakat prematüre doğumun, erken yaşlarda beyin felci ve enfeksiyonlara, ileriki dönemlerde diyabet ve kalp hastalığına yatkınlıkları da içeren önemli riskleri var. Harris şöyle diyor:

Son yirmi yıldır gebelikte kullanımına izin verilen sadece bir ilaç var. Bu tasarıyı geliştirerek, çok sayıda yeni ilacın uyarlanıp yaygın ve ciddi hamilelik komplikasyonlarının tedavisinde güvenli bir şekilde kullanılma ihtimali yolunu açmış olduk.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Alert | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/11/2020 08:42:15 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4402

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Ölüm
Balık
Oyun Teorisi
Uzaylı
Yiyecek
Odontoloji
Kök Hücre
Kan Hastalıkları
Duygu
Neandertaller
Böcek Bilimi
Protein
Savunma
Devir
Kertenkele
Evrim Ağacı Duyurusu
Türkiye
Örümcek
Saç
Kamuflaj
Hominid
Sosyal
Kozmoloji
Etik
Tardigrad
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıtlar gerektirir.”
Marcello Truzzi
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol