Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

İlk kez bir araştırma raporu, tip 2 diyabet hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçların belirgin bir biçimde kalp yetmezliğinden kaynaklı ölümlerin ve hastaneye kaldırılan hasta sayısının azalmasını sağladığını ortaya koydu.

EMPA-REG OUTCOME olarak bilinen büyük bir klinik deneyde, aşağıda verilecek olan bilgiler, Yale Üniversitesi tıp ve endokrinoloji laboratuvarının başında bulunan Dr. Silvio E. Inzucchi tarafından Amerikan Kalp Vakfı’nın Florida’da 9 Kasım 2015’te düzenlediği “bilim toplantısı”nda dile getirilmiştir.

Tip 2 diyabet hastalığından muzdarip olan birçok kişi aynı zamanda kalp yetmezliğinden de muzdariptir. Kalp yetmezliği kalbin düzenli olarak kan pompalamayı bıraktığı bir durum olarak tanımlanabilir. Kalp yetmezliği için var olan tedaviler günümüzde oldukça sınırlı ve bu hastaları tip 2 diyabet ilaçlarıyla tedavi etmek de daha önce herhangi bir fayda sağlamamıştı. Fakat kan şekerini, onun idrarda bulunan salgısını artırma yoluyla azaltan yeni tip 2 diyabet ilaç türü (SGLT2 inhibitörü) üzerinde henüz çalışmalar yapılmamıştı.

EMPA-REG deneyinde, tip 2 diyabet hastalığından muzdarip olan ve kalp yetmezliği riski taşıyan hastalar rastgele seçilerek onlara günde bir kere kan şekerini düşüren bir ilaç olan empagliflozin (10 mg veya 25 mg’lık dozlarda), diğer hastalara da hiçbir etkisi bulunmayan yalancı ilaç (plasebo) uygulandı. İlaç da, yalancı ilaç da normal tedaviye ek olarak verildi.

Bu deneme sürecinin sonunda, araştırmacılar yalancı ilaç verilen hastalara kıyasla gerçek ilacı kullanan hastaların kan şekerlerinde ve kan basınçlarında bir azalma gözlemlediler. Bununla birlikte kiloları da azalmıştı. Ayrıca araştırmacılar kalp yetmezliği sebebiyle hastaneye kaldırılma vakalarında (%35), kalp yetmezliği sebebiyle hastaneye kaldırılma veya kalp hastalıkları kaynaklı ölümlerin toplam görülme sıklığında (%34) ve genel olarak hastaneye kaldırılma veya kalp yetmezliğinden ölüm vakalarında (%39) büyük oranda azalmalar gözlemlediler.

Ek olarak, Inzucchi ve meslektaşları deneyden önce kalp yetmezliğinden muzdarip olan ve olmayan iki alt grubun sonuçlarını incelediler. Inzucchi şunları söyledi:

“İki grubun da hastaneye kaldırılma oranlarındaki azalmanın aşağı yukarı aynı olduğunu gördük. Sonuç olarak, bu ilacın daha önceden kalp yetmezliği yaşayan hastaların durumlarının kötüye gitmelerini engellemekle birlikte bu sorunu daha önce hiç yaşamamış olanları da bu durumdan koruduğunu keşfettik.”


Kaynak: Bu yazı ScienceDaily adresinden çevrilmiştir.

Düzenleyen: Şule Ölez

Öğrenmeye Devam Edin!
Tavsiyelerimiz

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder