Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

İlk kez bir araştırma raporu, tip 2 diyabet hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçların belirgin bir biçimde kalp yetmezliğinden kaynaklı ölümlerin ve hastaneye kaldırılan hasta sayısının azalmasını sağladığını ortaya koydu.

EMPA-REG OUTCOME olarak bilinen büyük bir klinik deneyde, aşağıda verilecek olan bilgiler, Yale Üniversitesi tıp ve endokrinoloji laboratuvarının başında bulunan Dr. Silvio E. Inzucchi tarafından Amerikan Kalp Vakfı’nın Florida’da 9 Kasım 2015’te düzenlediği “bilim toplantısı”nda dile getirilmiştir.

Tip 2 diyabet hastalığından muzdarip olan birçok kişi aynı zamanda kalp yetmezliğinden de muzdariptir. Kalp yetmezliği kalbin düzenli olarak kan pompalamayı bıraktığı bir durum olarak tanımlanabilir. Kalp yetmezliği için var olan tedaviler günümüzde oldukça sınırlı ve bu hastaları tip 2 diyabet ilaçlarıyla tedavi etmek de daha önce herhangi bir fayda sağlamamıştı. Fakat kan şekerini, onun idrarda bulunan salgısını artırma yoluyla azaltan yeni tip 2 diyabet ilaç türü (SGLT2 inhibitörü) üzerinde henüz çalışmalar yapılmamıştı.

EMPA-REG deneyinde, tip 2 diyabet hastalığından muzdarip olan ve kalp yetmezliği riski taşıyan hastalar rastgele seçilerek onlara günde bir kere kan şekerini düşüren bir ilaç olan empagliflozin (10 mg veya 25 mg’lık dozlarda), diğer hastalara da hiçbir etkisi bulunmayan yalancı ilaç (plasebo) uygulandı. İlaç da, yalancı ilaç da normal tedaviye ek olarak verildi.

Bu deneme sürecinin sonunda, araştırmacılar yalancı ilaç verilen hastalara kıyasla gerçek ilacı kullanan hastaların kan şekerlerinde ve kan basınçlarında bir azalma gözlemlediler. Bununla birlikte kiloları da azalmıştı. Ayrıca araştırmacılar kalp yetmezliği sebebiyle hastaneye kaldırılma vakalarında (%35), kalp yetmezliği sebebiyle hastaneye kaldırılma veya kalp hastalıkları kaynaklı ölümlerin toplam görülme sıklığında (%34) ve genel olarak hastaneye kaldırılma veya kalp yetmezliğinden ölüm vakalarında (%39) büyük oranda azalmalar gözlemlediler.

Ek olarak, Inzucchi ve meslektaşları deneyden önce kalp yetmezliğinden muzdarip olan ve olmayan iki alt grubun sonuçlarını incelediler. Inzucchi şunları söyledi:

“İki grubun da hastaneye kaldırılma oranlarındaki azalmanın aşağı yukarı aynı olduğunu gördük. Sonuç olarak, bu ilacın daha önceden kalp yetmezliği yaşayan hastaların durumlarının kötüye gitmelerini engellemekle birlikte bu sorunu daha önce hiç yaşamamış olanları da bu durumdan koruduğunu keşfettik.”


Kaynak: Bu yazı ScienceDaily adresinden çevrilmiştir.

Düzenleyen: Şule Ölez

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/03/2020 20:11:56 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4218

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Evrimin ışığındaki biyoloji, belki de entelektüel olarak en tatmin edici ve ilham verici bilimdir.”
Theodosius Dobzhansky
Geri Bildirim Gönder