Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Diyabet İlaçları, Kalp Yetmezliği Riskini Azaltıyor Olabilir!

Diyabet İlaçları, Kalp Yetmezliği Riskini Azaltıyor Olabilir!
Reklamı Kapat

Bu yazı, ScienceDaily isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

İlk kez bir araştırma raporu, tip 2 diyabet hastalığının tedavisinde kullanılan ilaçların belirgin bir biçimde kalp yetmezliğinden kaynaklı ölümlerin ve hastaneye kaldırılan hasta sayısının azalmasını sağladığını ortaya koydu.

EMPA-REG OUTCOME olarak bilinen büyük bir klinik deneyde, aşağıda verilecek olan bilgiler, Yale Üniversitesi tıp ve endokrinoloji laboratuvarının başında bulunan Dr. Silvio E. Inzucchi tarafından Amerikan Kalp Vakfı’nın Florida’da 9 Kasım 2015’te düzenlediği “bilim toplantısı”nda dile getirilmiştir.

Tip 2 diyabet hastalığından muzdarip olan birçok kişi aynı zamanda kalp yetmezliğinden de muzdariptir. Kalp yetmezliği kalbin düzenli olarak kan pompalamayı bıraktığı bir durum olarak tanımlanabilir. Kalp yetmezliği için var olan tedaviler günümüzde oldukça sınırlı ve bu hastaları tip 2 diyabet ilaçlarıyla tedavi etmek de daha önce herhangi bir fayda sağlamamıştı. Fakat kan şekerini, onun idrarda bulunan salgısını artırma yoluyla azaltan yeni tip 2 diyabet ilaç türü (SGLT2 inhibitörü) üzerinde henüz çalışmalar yapılmamıştı.

EMPA-REG deneyinde, tip 2 diyabet hastalığından muzdarip olan ve kalp yetmezliği riski taşıyan hastalar rastgele seçilerek onlara günde bir kere kan şekerini düşüren bir ilaç olan empagliflozin (10 mg veya 25 mg’lık dozlarda), diğer hastalara da hiçbir etkisi bulunmayan yalancı ilaç (plasebo) uygulandı. İlaç da, yalancı ilaç da normal tedaviye ek olarak verildi.

Bu deneme sürecinin sonunda, araştırmacılar yalancı ilaç verilen hastalara kıyasla gerçek ilacı kullanan hastaların kan şekerlerinde ve kan basınçlarında bir azalma gözlemlediler. Bununla birlikte kiloları da azalmıştı. Ayrıca araştırmacılar kalp yetmezliği sebebiyle hastaneye kaldırılma vakalarında (%35), kalp yetmezliği sebebiyle hastaneye kaldırılma veya kalp hastalıkları kaynaklı ölümlerin toplam görülme sıklığında (%34) ve genel olarak hastaneye kaldırılma veya kalp yetmezliğinden ölüm vakalarında (%39) büyük oranda azalmalar gözlemlediler.

Ek olarak, Inzucchi ve meslektaşları deneyden önce kalp yetmezliğinden muzdarip olan ve olmayan iki alt grubun sonuçlarını incelediler. Inzucchi şunları söyledi:

İki grubun da hastaneye kaldırılma oranlarındaki azalmanın aşağı yukarı aynı olduğunu gördük. Sonuç olarak, bu ilacın daha önceden kalp yetmezliği yaşayan hastaların durumlarının kötüye gitmelerini engellemekle birlikte bu sorunu daha önce hiç yaşamamış olanları da bu durumdan koruduğunu keşfettik.
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Tebrikler! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: ScienceDaily | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/09/2020 22:02:11 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4218

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Sinir Hücresi
Albert Einstein
İspat
Çin
Gıda
Fosil
Dünya Dışı Yaşam
Köpek
Sinek
Moleküler Biyoloji
Sosyal Mesafelendirme
Nobel Ödülü
Bağışıklık Sistemi
Hayvan Davranışları
Avrupa
Molekül
Yiyecek
Beslenme Davranışları
Seçilim
Allah
Galaksi
Kelebek
Tedavi
Davranış
Arı
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlarda bulunan ahlaki değerlerin birçoğu diğer hayvanlarda da bulunmaktadır.”
Frans de Waal
Geri Bildirim Gönder