Dili Farklı Şekillerde Bükebilme Tamamen Genetik Mi?

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Gerçeklik Analizi Araştırmaları'nın bir parçasıdır. Bu sistem çerçevesinde analiz edilen iddialar, "Gerçek", "Karışık", "Sahte" şeklinde üç sınıfa ayrılmaktadır. Aynı analiz sistemi çerçevesinde, ünlü insanlara atfedilen sözler de incelenmektedir. Bu sözler, "Gerçek", "Hatalı Atıf", "İspatsız" ve "Sahte" şeklinde dört sınıfa ayrılmaktadır.

İddia

İnsanların az bir kısmı dillerini farklı şekillerde bükebilmektedirler. Bu genetik bir özelliktir ve ebeveynlerden yavrulara geçer. Yani ebeveyn bükebiliyorsa, yavru da bükebilir.

2. İddia

Kalıtım biliminin en güzel örneklerinden biri dil bükebilmedir. Eğer anne ve baba dil bükebiliyorsa, yavru da büyük ihtimalle dil bükebilecektir. Eğer ikisi de bükemiyorsa, çocuk kesinlikle dil bükemeyecektir.

Gerçek mi?

Sahte

Gerçek Ne?

Yapılan birden fazla farklı araştırma, dil bükebilme ile kalıtım arasında doğrudan bir ilişki bulamamıştır. Genetiğin, her özellikte olduğu gibi belirli bir miktarda katkı sağladığı tespit edilebilmiştir.

İddianın Kökeni

Dil bükme davranışının sonradan öğrenilen bir yetenek olduğunun farkına varılmaması, genetik bir altyapısı olduğunun düşünülmesine neden olmuştur.

Bilgiler

Yapılan araştırmalar, nüfusun %65-81 arasının dil bükebildiğini, kadınlarda ise erkeklerden biraz daha fazla dil bükebilme yeteneği olduğunu göstermektedir.

Dil bükme, sanılanın aksine, sonradan öğrenilebilen bir yetenektir. Çocukların çoğu doğuştan bu yetiden yoksundur, büyüdükçe bunu öğrenip uygulayabilirler. Yetişkinler de dil bükmeyi çalışarak öğrenebilmektedirler. Japonya'da çocuklar üzerinde yapılan uzun soluklu bir araştırma, 6-7 yaşında dil bükebilme yetisini %54 iken, 12 yaşında bu oranın %76'ya çıktığını göstermiştir.

Yapılan araştırmalar, ebeveynlerde dil bükme becerisi olanların yavrularında bu yetinin bulunma ihtimalinin yüksek olduğunu göstermektedir. Ancak 1940 ve 1951 yıllarında yapılan araştırmalarda, ebeveynleri kesinlikle dil bükemezken, yavruların dil bükebildiği birçok aile tespit edilmiştir. Dolayısıyla bu yetenek, yalnızca genlerle belirlenmemektedir. Bu araştırmaları, ikizler üzerinde yapılan deneyler de birebir desteklemektedir.

Dil bükebilme, çok büyük bir ihtimalle çeşitli artistik ve jimnastik hareket gibi küçüklükte daha kolay öğrenilebilen, sonradan ise daha zor öğrenilen bir kas hareketidir. Bu sebeple çocuklar bunu daha kolay öğrenirlerken, yetişkinlerin öğrenmesi güçleşmektedir. Bu konu üzerindeki araştırmalar halen sürmekle birlikte, %100 genlerin belirlediği bir durum olmadığı rahatlıkla söylenebilir.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Ana Görsel Kaynağı: PBS
  • A. H. Sturtevant. (2001). A History of Genetics. ISBN: 978-087969607-8. Yayın Evi: Cold Spring Harbor Laboratory Press.
  • A. H. Sturtevant. (2018). A New Inherited Character in Man. PNAS, sf:100-102.
  • P. Matlock. (1952). Identical Twins Discordant in Tongue-Rolling. Journal of Heredity, sf:24.
  • N. G. Martin. (1975). No evidence for a genetic basis of tongue rolling or hand clasping. Journal of Heredity, sf:179-180.
  • T. T. Liu, et al. (1949). Tongue-Folding and Tongue-Rolling In a Sample of the Chinese Population. Journal of Heredity, sf:19-21.
  • J. H. McDonald. Tongue-rolling: The myth. (2011, Aralık 04). Alındığı Tarih: 04 Aralık 2018. Alındığı Yer: Myths of Human Genetics

Boğalar Kırmızı Renk Görünce Sinirlenirler Mi?

Bilim ve Sanat

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim