Evrim Ağacı

Dawson Hastalığı (Subakut Sklerozan Panensefalit)

Dawson Hastalığı (Subakut Sklerozan Panensefalit)

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Kızamık, günümüzde doktor kontrolü altına girildiğinde kolaylıkla atlatılabilen, çoğu zaman vücudun sorunsuzca üstesinden gelmeyi başarabildiği ve son derece işlevsel aşılar sayesinde ömür boyunca hiç yaşamadan atlatılabilen bir hastalıktır. Hastalık, Paramyxoviridae ailesinden olan Morbillivirus cinsi virüsler nedeniyle oluşur. Virüs solunum sistemini, savunma sistemini ve deriyi enfekte eder ve 7-14 gün içerisinde belirtileri ortaya çıkar. Öncelikle ateş yükselir, sonrasında ağızda Koplik noktaları denen döküntüler oluşur, iştah kaybı ve öksürük görülür, burun akar ve gözler kızarır. Tabii onu meşhur yapan ise tüm vücudu saran isilik benzeri kızarıklardır. Hastalık sonrası alınan ilaçlar genellikle semptomları iyileştirmeye ve idare etmeye yöneliktir. Böylece vücudun savunma sistemine yardımcı olunur ve bir süre sonra hastalık yenilir, hasta normale döner ve çok nadir bazı vakalar haricinde bir daha kızamık geçirilmez.

Ancak ortalama her 100.000 kızamık vakasından 1 tanesinde çok ilginç bir şey olur: eğer ki hasta 2 yaşından küçükse ve hastanın annesinin kızamığa bağışıklığı yoksa, virüs bebeğe bulaştığında onu hemen hasta etmez. Öncelikle akut faza girer, sonrasında latent faz denen "bekleme dönemi"ne girer ve hasta vücudunda hiçbir belirti göstermeksizin öylece durur. Bu süre zarfında virüs belli mutasyonları geçirirse, insanın savunma sistemi virüsü tanıyamaz hale gelir ve böylece virüs vücut içerisinde istediği gibi dolaşabilir. 

Bu istenmeyen misafir, bir insanın vücudunda 6-15 sene kadar hiçbir belirti göstermeksizin bekleyebilir. Ancak uygun şartlar oluştuğunda, virüs hızla çoğalmaya başlar. Geçirmiş olduğu mutasyondan ötürü savunma sistemi virüsü tanıyamaz ve engelleyemez. Özgürce çoğalan virüs, sinir sistemine saldırmaya başlar ve özellikle omurilik ve beyne hızla yayılır. Bu durum, çok ciddi nörolojik sorunları beraberinde getirir: nöbetler, istesiz kas kasılmaları (miyoklunus), ataksi, ışığa aşırı duyarlılık, görme sorunları, aşırı kas kasılması (spastisite) ve hatta koma... Bu hastalığa Dawson Hastalığı, ya da Subakut Subakut Sklerozan Panensefalit (SSPE) adı verilir.

Bu hastalığın ne yazık ki bilinen hiçbir tedavisi yoktur ve vakaların çoğu ölümle sonuçlanır. Her ne kadar semptomları hafifletici bazı yöntemler biliniyorsa da, hastalar genellikle SSPE'nin semptomlarının görülmesinden sonraki 3 sene içerisinde ölürler. Hastalık eğer faz 1'deyken tespit edilebilirse tedavisi mümkündür; ancak bu erken faz sırasında neredeyse hiçbir zaman tespit edilemediği için tedaviler de neredeyse her zaman başarısız olur. Üstelik erken fazda tespit edilebilirse bile, hastanın ömrü boyunca bu hastalığa tekrar yakalanmamak için ilaç içmesi gerekmektedir. 

Hastalığa inanılmaz nadir rastlanır; ancak Asya ve Orta Doğu'da görülme sıklığı diğer bölgelere göre biraz daha fazladır. Neyse ki, kızamık aşısının giderek yaygınlaşması ve müthiş başarısı sayesinde bu hastalığın görülme oranları da hızla düşmektedir.

 

Kaynak: Wikipedia

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 1

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/05/2020 10:42:21 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2638

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Ortak Ata
Oyun Teorisi
Retrovirüs
Vegan
Sağlık Bakanlığı
Genler
Gıda
Ekoloji
Anne
Büyük Patlama
Olasılık
İstatistik
Neandertal
İnsanlık
Doğal
Uyku
İmmünoloji
Evrim Ağacı Duyurusu
Hekim
Hafıza
Evrim
Kuyruksuz Maymun
Sürüngen
Psikiyatri
Karanlık Madde
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Değişim olmaksızın ilerleme olmaz. Dolayısıyla fikirlerini değiştiremeyenler, hiçbir şeyi değiştiremezler.”
George Bernard Shaw
Geri Bildirim Gönder