Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Dalgıç Kristali: Bilim İnsanları, Su Altında Nefes Almamızı Sağlayacak Kristal Ürettiler!

Dalgıç Kristali: Bilim İnsanları, Su Altında Nefes Almamızı Sağlayacak Kristal Ürettiler!
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu yazı, The Independent isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bu haber 5 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Su altında nefes alabilmek uzun zamandır insanlığın ilgisini çekiyordu fakat hantal oksijen tankları ve yüz maskeleri bu işin büyüsünü biraz kaçırdı. Yine de "Dalgıç kristali"nin, veya tam adını kullanacak olursak "[{(bpbp)Co2II(NO3)}2(NH2bdc)](NO3)2*H2O" maddesinin oluşturulması sayesinde yakında buna ihtiyaçları kalmayabilir.

Madde, gazı oksijen tanklarından daha yüksek bir yoğunlukta saklama kabiliyetine sahip, bu demek oluyor ki taşımak için çok küçük ve hafif olacak ve biraz ısıya maruz kalınca oksijeni yavaşça bırakabiliyor. Christine McKenzie kristalin yanlarında ağır tanklar taşımak zorunda olan akciğer kanseri hastaları için değerli olduğunu, ayrıca dalgıçların bir gün oksijen tanklarını evde bırakıp yerine bu maddeden oksijen alacaklarını çünkü bu maddenin çevresindeki hava veya sudaki yoğunlaştırıp "arıttığını" söyledi.

Bir kaç tanesi bir nefes için yeterli oksijen içeriyor. Madde dalgıcın çevresindeki oksijeni emdiği ve dalgıcı bununla desteklediği için dalgıcın bu bir kaç taneden fazlasını getirmesine gerek olmayacak. Madde oksijen ile doyunca, basınç altında saf oksijen bulunduran bir oksijen tankı ile kıyaslanabilir - fark ise bu maddenin 3 kat daha fazla oksijen tutabilmesidir.

"Dalgıç kristali" katılık açısından süngere benziyor ve ornagik bir molekülde kobalt bağı kullanıyor, takma ismini su altında yüzebilen bir DC çizgi roman karakterinden alıyor. McKenzie:

Kobalt yeni maddeye çevresindeki oksijeni emmesini sağlayan tamamıyla moleküler ve elektronik yapı veriyor. Küçük miktarlarda metaller oksijen emilimi için zorunludur, bu yüzden aslında yeni maddemizde bu etkiyi görmek büsbütün şaşırtıcı değil.

Bilim adamları şimdi oksijen salınımının ışık ile başlayıp başlamayacağına bakıyor, yine de bu aşamada kristali karmaşık formülü yüzünden sentezlemek zor.

Ufak Bir Düzeltme...

Haberin önceki bir versiyonunda, 1 oda oksijeni temizlemek için 1 kaşık bu maddeden yeterli olacağı söyleniyordu. Bunun bir hesap hatası olduğu anlaşıldı. Syddansk Üniversitesi'nden bir temsilci bileşimin yeniden gözden geçirilen bir verimlilik değerlendirmesini yayınladı. Vice sitesine verdikleri bir beyanda şöyle dediler.

Sadece websitemizdeki makalemizi güncelliyorum çünkü Prof. McKenzie'nin bir hesaplama hatası yaptığı ortaya çıktı, lütfen bir oda oksijeni temizlemek için bu şeyin bir kaşık dolusu olmadığına dikkat edin. Doğrusu bir kova (10 litre) olacak. Özür dileriz.

Madde yine de sudan, havadan çektiği kadar kolay oksijen çekebiliyor, bu yüzden su altı dalışının geleceği için hala ilginç bir teklif olarak duruyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Umut Verici! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: The Independent | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/09/2020 01:43:01 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2912

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Evrimsel Biyoloji
Genetik Mühendisliği
Teyit
İnsan
Mikrobiyoloji
Zehirli Mantar
Kanser
Dişler
Çekirdek
Büyük Patlama
Fotoğraf
Cansız
Manyetik Alan
Genom
Madde
Obezite
Çağ
Ara Tür
İspat
Haber
Fare
Yavru
İmmünoloji
Popülasyon
Retrovirüs
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Haklı olan tek bir kişi, er ya da geç çoğunluk olacaktır.”
R. G. Ingersoll
Geri Bildirim Gönder