Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

"Cyborg" Organoidler, Organ Gelişiminin İlk Evrelerini Anlamamızı Sağlayabilir!

"Cyborg" Organoidler, Organ Gelişiminin İlk Evrelerini Anlamamızı Sağlayabilir! Pixabay
2 dakika
1,695
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 4 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

Organ gelişiminin ilk günlerinde neler olur? Nasıl olur da küçücük bir hücre grubu bir kalp, bir beyin veya bir böbreği meydana getirmek için organize olur? Hiçbir sensör bu süreci hücrelere zarar vermeden gözlemleyebilecek kadar küçük veya esnek olmadığı için, gelişimin bu hassas süreci uzun zamandır gelişimsel biyolojinin kara kutusu durumundaydı.

Şimdi ise, Harvard John A. Paulson Mühendislik ve Uygulamalı Bilimler Fakültesi'ndeki (SEAS) araştırmacılar tarafından tam entegre sensörler ile organoid olarak bilinen basitleştirilmiş organlar geliştirildi. Bu cyborg organoidler, organ gelişiminin ilk evreleri hakkında değerli bir bakış ortaya koyuyor. Araştırma Nano Letters'da yayınlandı. Çalışmanın yazarlarından ve SEAS Biyomühendislik bölümünde yardımcı doçent olan Jia Liu açıklıyor:

Tüm Reklamları Kapat

Lisedeyken, 2 boyutlu hücre yapısından 3 boyutlu organlara uzanan doğal organ gelişim sürecinden çok etkilenmiştim. Eğer büyümekte olan bir doku ile birlikte gelişebilecek esneklikte ve yumuşaklıkta, nano boyutta elektronik aksamlar geliştirebilirsek bu aksamlardaki gömülü sensörlerin, bu gelişimsel sürecin bütün etkinliklerini ölçebileceğini düşünüyorum. Bu sürecin sonucunda karşılaşacağımız ise, bir parça doku ile birlikte bu dokunun tamamına yayılmış ve tüm hacmiyle bütünleşmiş nano boyutta bir cihaz olur.

Liu bu cihaz üzerinde çalışmaya, bir yüksek lisans öğrencisi olarak Joshua ve Beth Friedman Üniversitesi Profesörü Charles M. Lieber'ın laboratuvarında başladı. Çalışmanın sonucunda ise, dokunun belirli bölgelerine yerleştirilebilecek esnek ve ağsı yapıya sahip bir nanoelektronik parça geliştirdi.

Liu ve ekibi bu tasarımı geliştirirken, düz sıra halindeki ağ şeklini kıvrımlı bir yapıya dönüştürerek (giyilebilir elektroniklerde kullanılan yapılara benzer) bu elektronik aksamların esnekliğini artırdı. Akabinde, oluşturulan ağsı yapıyı, hücreler arası çekim kuvvetleri sayesinde hücrelerin bu nanoelektronik aksamları kaplayıp beraber gelişebilecekleri 2 boyutlu bir kök hücre tabakası üzerine aktardılar. Bu kök hücreler 3 boyutlu bir hal almaya başladığında, nanoelektronik aksamlar da kendilerini hücrelerle birlikte sorunsuz bir şekilde şekillendirdi, sonucunda da gömülü sensörleri ile birlikte tamamen gelişmiş 3 boyutlu organoidler oluştu.

Tüm Reklamları Kapat

Sonrasında kök hücreler kalp kası hücrelerine dönüştü ve araştırmacılar bu elektrofizyolojik etkinliği 90 gün boyunca görüntüleyip kaydedebilme olanağı yakaladılar. Liu ekliyor:

Bu yöntem, bize bu gelişimsel süreci aralıksız görüntüleme ve her bir hücre dinamiğinin bütün bu süreç boyunca nasıl etkileştiğini ve senkronize olduğunu anlayabilme imkanı sağladı. Yöntem, beyin ve pankreas organoidleri de dahil herhangi bir organoidi cyborg organoidlere dönüştürmek için kullanılabilir.

Cyborg organoidler, biyolojinin temel sorularını cevaplandırmada yarar sağlayabilecek olmanın yanı sıra hastaya özgü ilaç tedavilerinin test edilip bu süreçlerin görüntülenmesinde ve transplantasyon süreci dahilinde kullanılabilirler.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
22
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 8
 • Tebrikler! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • Umut Verici! 4
 • Bilim Budur! 3
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Science Daily | Arşiv Bağlantısı
 • Q. Li, et al. (2019). Cyborg Organoids: Implantation Of Nanoelectronics Via Organogenesis For Tissue-Wide Electrophysiology. Nano Letters, sf: 5781-5789. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/09/2023 20:10:20 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7921

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Yeni Doğan
Yayılım
Hücreler
Akıl
Factchecking
Ornitoloji
Öğrenme Alanı
Alkol
Mikroevrim
Sinek
Evrim Teorisi
Ara Tür
Astronot
Hasta
Veri
Newton
Doğa
Odontoloji
Yapay Seçilim
Taklit
Modern
Enerji
Algı
İstatistik
Mars
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Uzayda Yaşam Dibimizde Olabilir mi?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
Işık Hızında Düşen Bir İğne, Dünyayı Yok Edebilir mi?
HAARP: Neyi Yapabilir, Neyi Yapamaz?
HAARP: Neyi Yapabilir, Neyi Yapamaz?
Titanik'te Batan İnsan Bedenlerine Ne Oldu?
Titanik'te Batan İnsan Bedenlerine Ne Oldu?
Su Altında Ateş Yakmak Mümkün mü?
Su Altında Ateş Yakmak Mümkün mü?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Daily, et al. "Cyborg" Organoidler, Organ Gelişiminin İlk Evrelerini Anlamamızı Sağlayabilir!. (23 Ağustos 2019). Alındığı Tarih: 30 Eylül 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/7921
Daily, S., Alpsar, İ., Ölez, Ş. (2019, August 23). "Cyborg" Organoidler, Organ Gelişiminin İlk Evrelerini Anlamamızı Sağlayabilir!. Evrim Ağacı. Retrieved September 30, 2023. from https://evrimagaci.org/s/7921
S. Daily, et al. “"Cyborg" Organoidler, Organ Gelişiminin İlk Evrelerini Anlamamızı Sağlayabilir!.” Edited by Şule Ölez. Translated by İlayda Alpsar, Evrim Ağacı, 23 Aug. 2019, https://evrimagaci.org/s/7921.
Daily, Science. Alpsar, İlayda. Ölez, Şule. “"Cyborg" Organoidler, Organ Gelişiminin İlk Evrelerini Anlamamızı Sağlayabilir!.” Edited by Şule Ölez. Translated by İlayda Alpsar. Evrim Ağacı, August 23, 2019. https://evrimagaci.org/s/7921.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close