Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Kadınların sözel yeteneklerinin erkeklere göre daha iyi olduğunu sıklıkla duymuşsunuzdur. Yapılan yeni bir araştırmanın sonuçları bu yaygın inanışı destekliyor olabilir. Öyle görünüyor ki erkeklerin sözel becerilerde zayıf oluşunun sorumlusu erkeklik hormonu olan “testosteron”!

Hollanda’dan ve Avusturya’dan araştırmacılar kadınlıktan erkekliğe geçen 18 transseksüelin hormon tedavisine başlamadan önce ve başladıktan sonraki süreçlerini takip ettiler ve bu kişilerdeki testosteron seviyelerinin beynin dil ile alakalı bölümlerini etkilediğini gördüler.  Buna göre, “yüksek doz hormon tedavisi” boyunca testosteron bazındaki artışın bu kişilerin beyinlerindeki iki alanda (ses üretimi ile ilgili işlevleri yürüten Broca alanında ve dilin yorumlanmasıyla ilişkili Wernicke bölgesinde) gri madde yoğunluğunu zamanla azalttığını gözlemlediler. Geçmişte yapılmış diğer çalışmalar yüksek testosteron seviyelerinin çocuklarda kısıtlı sözcük dağarcığıyla ilintili olduğunu zaten göstermişti. Araştırmacılara göre tüm bu bulgular, erkeklerin dilsel becerilerinin kadınlara kıyasla neden daha zayıf olduğunu ortaya koyuyor.

Araştırmanın diğer bulgusu ise transseksüel erkeklerin beyinlerinde sinir hücreleri arasında bilgi akışını sağlayan ve beyin bölgelerinin birbirleri ile olan bağlantısını denetleyen beyaz maddenin artışı. Tüm bu veriler ışığında araştırmacılar, erkek ve kadın beyni arasındaki asıl farkı belirleyen şeyin beynin yapısını değiştiren dolaşımdaki cinsiyet hormonlarının olabileceğini söylüyorlar.

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. ScienceDump
  2. EurekAlert

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder