Evrim Ağacı

Çektiğimiz İlk Fotoğraf ve Her Fotoğraf: Geleceğin Arkeolojik Bulguları!

Çektiğimiz İlk Fotoğraf ve Her Fotoğraf: Geleceğin Arkeolojik Bulguları!
Tavsiye Makale

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

2014 yılında yapılan bir çalışmaya göre her 2 dakikada bir, 19. yüzyılın tamamında çektiğimiz tüm fotoğraflardan daha fazla sayıda fotoğraf çekiliyor. 

Fotoğraf makinesi, daha doğrusu ilk kısa ömürlü kalıcılıktaki fotoğraflar 1820'lerin ortasında çekilmeye başlandı. 1839'dan bu yana ise kalıcı ve başarılı bir şekilde fotoğraflama yapılabiliyor.

Yukarıdaki fotoğrafta, solda gördüğünüz kare, günümüze kadar ulaşabilmiş, insanlığın çektiği ilk fotoğraf. İlk fotoğraf denemelerini yapanlar arasında bulunan Nicéphore Niépce tarafından, evinin penceresinden 1826 yılında çekilmiş. Fotoğrafta neler göründüğünü anlamak isterseniz, modern bilgisayarlarla yapılmış aşağıdaki renklendirmeye bakabilirsiniz:

Sağ tarafta ise, öylesine bir kedi fotoğrafı görüyorsunuz. Yani muhtemelen telefonunuzda şu anda var olan yüzlerce fotoğraftan sadece birisi...

Günümüzde o kadar fazla sayıda fotoğraf çekiliyor ki, sadece 2014 yılında çekileceği düşünülen 880 milyar civarında fotoğraf, insanlığın fotoğraf tarihinde (son 194 yılda) çekilen tüm fotoğrafların %10'unu oluşturacak! 2018 yılı itibariyle ise, yılda çekilen fotoğraf sayısının 1 trilyonu aştığı düşünülüyor.

Bunun, gelecek nesillere bırakılan çok değerli arkeolojik kayıtlar olduğunu düşünmek ise oldukça ilginç. Yakın ve uzak geçmişte yaşayan atalarımıza dair bilgi toplarken oldukça zorlanıyoruz. Arkeolojik ve jeolojik bulgulara erişmek, bunları temizlemek ve işlevsel hale getirmek, analiz etmek, sonuçlara varmak gerçekten çok zor bir iş.

Ola ki gelecekteki arkeologların kafasını karıştırmak isterseniz, böyle bir vasiyet verebilirsiniz. Siz gene de yapmayın deriz. Yazıktır.
Ola ki gelecekteki arkeologların kafasını karıştırmak isterseniz, böyle bir vasiyet verebilirsiniz. Siz gene de yapmayın deriz. Yazıktır.

Ancak günümüzde kaydedilen katrilyonlarca fotoğraf ve video, türümüzün bu çağda nasıl yaşadığı ile ilgili olarak, gelecekteki nesillere çok kaliteli ve işlevsel kayıtlar oluşturacak.

Kendimizi arkeolojik buluntuların kalıntısı olarak düşünmek tuhaf bir his olsa da, örneğin Antik Yunan'da yaşayan kimsenin de kendisinin veya evinin bir gün arkeolojik buluntu olacağını düşündüğünü sanmıyoruz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 3
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 27/05/2020 00:02:00 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2083

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Dinozorlar
Ribozim
Doğa Yasası
Grip
İnsan
Hayvanlar Alemi
Yeni Koronavirüs
Renk
Canlı
Virüsler
Toplum
Hominid
Epigenetik
Sinek
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Doğa Yasaları
Sinir Hücresi
Parazit
Veri
Taksonomi
Genetik
Kas
Ses
Karanlık Madde
Sars-Cov-2
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes önemlidir. Herkesin bir rolü vardır. Herkes bir değişim yaratabilir.”
Jane Goodall
Geri Bildirim Gönder