Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Campbell Biyoloji: Dünya'nın En Çok Okunan Biyoloji Ders Kitabının Ardındaki İsimler Kim?

Campbell Biyoloji: Dünya'nın En Çok Okunan Biyoloji Ders Kitabının Ardındaki İsimler Kim?
6 dakika
13,871
 • Yüksek Eğitim
 • Bilim Kitabı

"Evrim, biyolojinin temel prensibi ve bu kitabın ana temasıdır." diyor, Dünya'nın en çok okunan biyolojiye giriş ders kitaplarının başında gelen Campbell'ın Biyoloji kitabı (Türkçesini edinmek isterseniz, buradan en güncel baskısını satın alabilirsiniz). Şöyle yazıyor:

(...) Biyologlar arasındaki görüş birliği (konsensüs), biyolojinin temel temasının evrim olduğu yönündedir. Evrim, yaşayan organizmalarla ilgili bildiğimiz her şeyi mantıklı bir şekilde anlamamızı sağlayan tek fikirdir. Fosil kaydının net bir şekilde gösterdiği üzere, Dünya üzerindeki yaşam milyarlarca yıldır evrimleşmektedir ve bu durum, geçmişteki ve günümüzdeki organizmalardaki engin çeşitliliği yaratmaktadır. Ama çeşitliliğe ek olarak, aynı zamanda bir birlik de vardır. Bu birlik, ortak olarak paylaşılan özellikler şeklindedir. Örneğin deniz atları, tavşanlar, arı kuşları ve zürafalar çok farklı gözükseler de, iskeletleri aynı basit organizasyona sahiptir.

Bu Reklamı Kapat

Organizmaların birliği ve çeşitliliği ile birlikte, organizmaların kendi yaşadıkları çevreye adapte olmalarına yönelik bilimsel açıklama, evrimdir. Evrim, günümüzde Dünya'da yaşayan türlerin ortak bir atadan geldiklerini izah eden konsepttir.

Campbell'ın Biyoloji kitabı bir evrimsel biyoloji ders kitabı değil; ancak evrim, bu kitabın her sayfasında karşımıza çıkan bir gerçek. Çünkü evrim, biyolojik organizmaların her bir özelliğinde, her bir davranışında, her bir türünde karşımıza çıkan bir doğa yasası. Cambell'in Biyoloji ders kitabı, bunu harika bir şekilde yansıtmayı başarıyor.

Bu Reklamı Kapat

Kim Bu Campbell?

Günümüzde lise ve üniversite düzeyinde 5 milyondan fazla öğrencinin[3] okuduğu Biyoloji ders kitabının yazarı Neil Allison Campbell, 17 Nisan 1946'da Culver City, Kaliforniya'da doğdu. Yüksek lisansını Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi'nde (UCLA) zooloji bölümünde yapan Campbell, doktorasını bitki biyolojisi sahasında, Riverside Kaliforniya Üniversitesi'nde (UCR) aldı. 30 yıl boyunca Cornell Üniversitesi, Pomona Koleji, Kaliforniya Üniversitesi ve San Bernardino Valley Koleji'nde öğretmenlik yaptı.[1]

Neil Allison Campbell (1946-2004), Biyoloji ders kitabının yazarı.
Neil Allison Campbell (1946-2004), Biyoloji ders kitabının yazarı.
UC Riverside

Hayatı boyunca birçok ödüle layık görülen Neil Campbell, aynı zamanda çöl ve sahil bitkileri üzerinde araştırmalar yaptı. Özellikle de bitkilerin farklı tuzluluk, sıcaklık ve pH değerlerine nasıl adapte olduğunu araştırdı. Mimosa bitkisi ve diğer baklagiller üzerinde de çalışmalar yaptı.[2]

Bu sırada, toplamda 9 senesini harcayarak, 1987 yılında Biyoloji (İng: "Biology") başlıklı ders kitabının ilk baskısını yayınladı.[3] Ders kitabı, yukarıda değindiğimiz gibi evrime ek olarak genetik, biyokimya, bitki ve hayvan anatomisi, ekoloji, insan davranışlarının biyolojik temeli ve daha nice biyolojik araştırma sahasını içeriyor. Yazar, aynı zamanda Temel Biyoloji (İng: Essential Biology) ve Biyoloji: Kavramlar ve Bağlantılar (İng: Biology: Concepts and Connections) isimli kitapların da yazarı. Campbell'ın bütün kitapları, okurun zihninde biyolojik kavramları çok net ve görsel bir şekilde canlandırabilmeyi hedefleyen nitelikte. Ölümü ardından Biyoloji'nin ilk editörü Jim Behnke şöyle diyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Dr. Campbell, bir bilim insanının duyarlılıklarını kitaplarına taşımayı başarmış; ancak bunu yaparken görsel bir hikaye anlatımı fikrinin de önemini kavramıştı.

Ne yazık ki geçirdiği bir kalp krizi sonucunda, uluslararası başarıya erişmiş ders kitabının 7. baskısının taslağını tamamladıktan kısa bir süre sonra, 21 Ekim 2004'te, sadece 58 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.[3]

Ölümü sonrasında kitabı unutulmadı; tam tersine, Dünya'nın en saygın biyologları ve eğiticileri tarafından bayrak devralındı ve ders kitabı, Campbell'ın Biyolojisi adıyla anılacak bir şekilde, yeni baskılar yapmaya devam etti. Bu yazının yazıldığı sıralarda, 2020-2021 eğitim yılı için yayınlanan 12. baskısı, kitabın en güncel baskısı olarak satışta.[4]

Kitabı sürdüren yazarlar arasında Mills Koleji'nde biyoloji profesörü ve bölüm başkanı olan, Berkeley'deki Kaliforniya Üniveritesi akademisyenlerinden Lisa Urry, ekoloji ve evrimsel biyoloji yazaraı Michael L. Cain, San Diego'daki Kaliforniya Üniversitesi'nde biyoloji profesörü olan Steven A. Wasserman, Mercy Koleji biyoloji profesörü Peter V. Minorsky, kitabın eski editörü ve yeni baş yazarı olan Jane B. Reece yer alıyor.

Tufts Üniversitesi'nde Fransızca ve biyolojide çift anadal yapmış olan Lisa Urry, doktorasını MIT'nin MIT/Woods Hole Oşinografi Enstitüsü Ortak Programı'nda tamamladı. Deniz kestanelerinde embriyonik ve larval gelişim döneminde gen ifadesi üzerine araştırmalar yayınlayan Urry, akademik hayatı boyunca biyolojiye giriş, gelişim biyolojisi, vb. dersler verdi. Evrimin halk arasındaki anlaşılırlığını arttırmayı hedefleyen Urry, biyoloji-harici bölümlerde okuyan öğrenciler için Geleceğin Başkanları İçin Evrim başlıklı bir ders veriyor. Ayrıca Dünya'nın en önde gelen evrimsel biyoloji sitelerinden biri olan, Kaliforniya Üniversitesi Paleontoloji Müzesi tarafından sürdürülen Evrimi Anlamak (Understanding Evolution) sitesinin Öğretmen Danışma Kurulu üyesi.

Kitabın Organizasyonu

Biyolojiyi öğrenmek isteyen herkesin okuması gereken bir ders kitabı olan Biyoloji, toplamda 8 üniteye ve 56 bölüme ayrılmış bir eser. Kitabın Türkçe çevirisi de 2021'in ekim ayı itibariyle 12. baskıyı temel alıyor (bundan önce yaygın olarak 9. baskısı satıştaydı). Bizse bu analizimizi, elimizde bulunan ve İngilizce olarak yayınlanan 11. baskıya göre yapmaktayız. Zaman içinde ve sürümler geçtikçe kitabın içeriği kademeli bir şekilde evrimleşebileceği için, elinizdeki kitapta belli başlı farklar görmeniz mümkün.

Bu Reklamı Kapat

Kitap Hakkında

 • Künye: Neil A. Campbell, Jane B. Reece, Peter V. Minorsky, Steven A. Wasserman, Michael L. Cain, Lisa A. Urry (Çeviri: Prof. Dr. Ertunç Gündüz, Prof. Dr. İsmail Türkan)
 • Kitabevi: Pearson (İngilizce), Palme (Türkçe)
 • Sayfa Sayısı: 1284 (Ek sayfalar hariç)
 • İlk Baskı Yılı: 1987

Kitabın 8 ünitesi, sırasıyla şöyle:

 1. Yaşamın Kimyası (Bölüm 2-5)
 2. Hücre (Bölüm 6-12)
 3. Genetik (Bölüm 13-21)
 4. Evrim Mekanizmaları (Bölüm 22-25)
 5. Biyolojik Çeşitliliğin Evrimsel Tarihi (Bölüm 26-34)
 6. Bitki Formu ve Fonksiyonu (Bölüm 35-39)
 7. Hayvan Formu ve Fonksiyonu (Bölüm 40-51)
 8. Ekoloji (Bölüm 52-56)

Bu 8 ünitenin altında yer alan 56 bölüm ise şöyle (aşağıda sadece 1. bölüm 8 ünitenin altında değil de hepsinden önce gelen bir bölüm olarak, ayrıca yer alıyor):

 1. Evrim, Biyolojinin Temaları ve Bilimsel Sorgulama
 2. Yaşamın Kimyasal Bağlamı
 3. Su ve Yaşam
 4. Karbon ve Yaşamın Moleküler Çeşitliliği
 5. Büyük Biyolojik Moleküllerin Yapısı ve Fonksiyonu
 6. Hücreye Bir Yolculuk
 7. Zar Yapısı ve Fonksiyonu
 8. Metabolizmaya Bir Giriş
 9. Hücresel Solunum ve Fermentasyon
 10. Fotosentez
 11. Hücre İletişimi
 12. Hücre Döngüsü
 13. Mayoz ve Cinsel Yaşam Döngüleri
 14. Mendel ve Gen Fikri
 15. Kalıtımın Kromozomal Temeli
 16. Kalıtımın Moleküler Temeli
 17. Gen İfadesi: Genlerden Proteine
 18. Gen İfadesinin Regülasyonu
 19. Virüsler
 20. DNA Aletleri ve Biyoteknoloji
 21. Genomlar ve Evrimleri
 22. Modifiye Edilmiş Özelliklerin Kalıtımı: Yaşamın Darwinci Bir Görüşü
 23. Popülasyonların Evrimi
 24. Türlerin Kökeni
 25. Dünya'da Yaşamın Tarihi
 26. Filogeni ve Yaşam Ağacı
 27. Bakteriler ve Arkeler
 28. Protistalar
 29. Bitki Çeşitliliği 1: Bitkiler Karaları Nasıl Kolonize Etti
 30. Bitki Çeşitliliği 2: Tohumlu Bitkilerin Evrimi
 31. Mantarlar
 32. Hayvan Çeşitliliğine Genel Bakış
 33. Omurgasızlara Bir Giriş
 34. Omurgalıların Kökeni ve Evrimi
 35. Damarlı Bitki Yapısı, Büyümesi ve Gelişimi
 36. Damarlı Bitkilerde Kaynak Edinimi ve Taşıması
 37. Toprak ve Bitki Beslenmesi
 38. Kapalı Tohumlularda Üreme ve Biyoteknoloji
 39. İç ve Dış Sinyallere Bitki Tepkisi
 40. Hayvan Form ve Fonksiyonunun Temel Prensipleri
 41. Hayvan Beslenmesi
 42. Dolaşım ve Gaz Alışverişi
 43. Savunma Sistemi
 44. Osmoregülasyon ve Boşaltım
 45. Hormonlar ve Endokrin Sistem
 46. Hayvan Üremesi
 47. Hayvan Gelişimi
 48. Nöronlar, Sinapslar ve Sinyalleme
 49. Sinir Sistemleri
 50. Duyu Organları ve Motor Mekanizmalar
 51. Hayvan Davranışları
 52. Ekolojiye Bir Giriş ve Biyosfer
 53. Popülasyon Ekolojisi
 54. Komünite Ekolojisi
 55. Ekosistemler ve Restorasyon Ekolojisi
 56. Koruma Biyolojisi ve Küresel Değişim

Kitabın tüm bölümleri modern bilimsel veriler ışığında derlenmiş bilgilerle ve öğrenmeyi kolaylaştırıcı görseller ve grafiklerle donatılmış halde. Ayrıca kitap boyunca mini quiz soruları, kavramların anlaşıldığına yönelik kontroller, görsel yetenek testleri, anahtar kavramların özetleri, adım adım grafik anlatımlar, bilimsel araştırma yeteneklerini pratik sorunlara uygulayan sorular, problem çözme egzersizleri, öğretmenler için modüller, kitabı pekiştirici internet sitesi animasyonları (özellikle de Mastering Biology sitesi) ve öğrenmeyi kolaylaştırıcı daha nice eklenti mevcut.

Ayrıca kitap boyunca Harvard Üniversitesi'nden evrimsel biyolog Jack Szostak, Princeton Üniversitesi genetikçilerinden Shirley Tilghman, Austin'deki Texas Üniversitesi'nden evrimsel biyolog ve entomolog Nancy Moran gibi isimlerle röportajlar da yer alıyor. Kitapta, bunlar haricinde yüzlerce akademisyenin emeği, editöryal düzenlemesi ve eklemesi bulunuyor. Yani kitap, sıradan bir "ders kitabı" olmanın çok ötesinde, adeta bir "öğretim kurumu" gibi işlev görüyor denebilir.

Anlatım dili, her seviyeden insanın anlayabileceği kadar basit; ama elbette, bölümler ilerledikçe (veya bir ünite altındaki daha ileri konulara geldikçe), önceki ünitelerde verilen bilgilerin tam olarak anlaşılmış olması gerekiyor. Biyolojiyi öğrenmek isteyen herkese bu eseri önemle tavsiye ediyoruz.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 29
 • Tebrikler! 15
 • Bilim Budur! 9
 • Merak Uyandırıcı! 7
 • Umut Verici! 5
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 4
 • İnanılmaz 2
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 14/08/2022 03:41:17 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9335

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Gönderiler
İnsan
Çağ
Toprak
Kuşlar
Atmosfer
Çevre
Dişler
Wuhan
Köpekler
Sağlık
Pandemik
Meyve
Uzaylı
Deprem
Entomoloji
Elektron
Balık Çeşitliliği
Karar Verme
Nükleer Enerji
Doğa Yasası
Evrim
Tespit
Bebek Doğumu
İnfografik
Kütle
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Gönder
Ekle
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Paylaş
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Raporla

Raporlama sisteminin amacı, platformu uygunsuz biçimde kullananların önüne geçmektir. Lütfen bir içeriği, sadece düşük kaliteli olduğunu veya soruya cevap olmadığını düşündüğünüz raporlamayınız; bu raporlar kabul edilmeyecektir. Bunun yerine daha kaliteli cevapları kendiniz girmeye çalışın veya diğer kullanıcıları oylama, teşekkür ve kabul edilen cevap araçları ile daha kaliteli cevaplara teşvik edin. Kalitesiz bulduğunuz içerikleri eleyebileceğiniz, kalitelileri daha ön plana çıkarabileceğiniz yeni araçlar geliştirmekteyiz.

Soru Sor
Görsel Ekle
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform, aklınıza takılan soruları sorabilmeniz ve diğerlerinin sorularını yanıtlayabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Gerçekten soru sorun, imâdan ve yüklü sorulardan kaçının.
Sorularınızın amacı nesnel olarak gerçeği öğrenmek veya fikir almak olmalıdır. Şahsi kanaatinizle ilgili mesaj vermek için kullanmayın; yüklü soru sormayın.
2
Bilim kimliğinizi kullanın.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla sorular ve cevaplar, bilimsel perspektifi yansıtmalıdır. Geçerli bilimsel kaynaklarla doğrulanamayan bilgiler veya reklamlar silinebilir.
3
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Sahtebilimi desteklemek yasaktır.
Sahtebilim kategorisi altında konuyla ilgili sorular sorabilirsiniz; ancak bilimsel geçerliliği bulunmayan sahtebilim konularını destekleyen sorular veya cevaplar paylaşmayın.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Soru Ara
Aradığınız soruyu bulamadıysanız buraya tıklayarak sorabilirsiniz.
Alıntı Ekle
Eser Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, fark edildiğinde ufku genişleten tespitler içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Formu olabildiğince eksiksiz doldurun.
Girdiğiniz sözün/alıntının kaynağı ne kadar açıksa o kadar iyi. Açıklama kısmına kitabın sayfa sayısını veya filmin saat/dakika/saniye bilgisini girebilirsiniz.
2
Anonimden kaçının.
Bazı sözler/alıntılar anonim olabilir. Fakat sözün anonimliğini doğrulamaksızın, bilmediğiniz her söze/alıntıya anonim yazmayın. Bu tür girdiler silinebilir.
3
Kaynağı araştırın ve sorgulayın.
Sayısız söz/alıntı, gerçekte o sözü hiçbir zaman söylememiş/yazmamış kişilere, hatalı bir şekilde atfediliyor. Paylaşımınızın site geneline yayılabilmesi için kaliteli kaynaklar kullanın ve kaynaklarınızı sorgulayın.
4
Ofansif ve entelektüel düşünceden uzak sözler yasaktır.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Sözlerinizi tırnak (") içine almayın.
Sistemimiz formatı otomatik olarak ayarlayacaktır.
Gönder
Tavsiye Et
Aşağıdaki kutuya, [ESER ADI] isimli [KİTABI/FİLMİ] neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Kurallar
Platform Kuralları
Bu platform; okuduğunuz kitaplara, izlediğiniz filmlere/belgesellere veya takip ettiğiniz YouTube kanallarına yönelik tavsiylerinizi ve/veya yapıcı eleştirel fikirlerinizi girebilmeniz içindir. Tavsiye etmek istediğiniz eseri bulamazsanız, buradan yeni bir kayıt oluşturabilirsiniz. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu platformun ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Önceliğimiz pozitif tavsiyelerdir.
Bu platformu, beğenmediğiniz eserleri yermek için değil, beğendiğiniz eserleri başkalarına tanıtmak için kullanmaya öncelik veriniz. Sadece negatif girdileri olduğu tespit edilenler platformdan geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
2
Tavsiyenizin içeriği sadece negatif olamaz.
Tavsiye yazdığınız eserleri olabildiğince objektif bir gözlükle anlatmanız beklenmektedir. Dolayısıyla bir eseri beğenmediyseniz bile, tavsiyenizde eserin pozitif taraflarından da bahsetmeniz gerekmektedir.
3
Negatif eleştiriler yapıcı olmak zorundadır.
Eğer tavsiyenizin ana tonu negatif olacaksa, tüm eleştirileriniz yapıcı nitelikte olmak zorundadır. Yapıcı eleştiri kurallarını buradan öğrenebilirsiniz. Yapıcı bir tarafı olmayan veya tamamen yıkıcı içerikte olan eleştiriler silinebilir ve yazarlar geçici veya kalıcı olarak engellenebilirler.
4
Düzgün ve insanca iletişim kurun.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
5
Türkçeyi düzgün kullanın.
Şair olmanızı beklemiyoruz; ancak yazdığınız içeriğin anlaşılır olması ve temel düzeyde yazım ve dil bilgisi kurallarına uyması gerekmektedir.
Eser Ara
Aradığınız eseri bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.
Tür Ekle
Üst Takson Seç
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, yaşamış ve yaşayan bütün türleri filogenetik olarak sınıflandırdığımız ve tanıttığımız Yaşam Ağacı projemize, henüz girilmemiş taksonları girebilmeniz için geliştirdiğimiz bir platformdur. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Takson adlarını doğru yazdığınızdan emin olun.
Taksonların sadece ilk harfleri büyük yazılmalıdır. Latince tür adlarında, cins adının ilk harfi büyük, diğer bütün harfler küçük olmalıdır (Örn: Canis lupus domesticus). Türkçe adlarda da sadece ilk harf büyük yazılmalıdır (Örn: Evcil köpek).
2
Taksonlar arası bağlantıları doğru girin.
Girdiğiniz taksonun üst taksonunu girmeniz zorunludur. Eğer üst takson yoksa, mümkün olduğunca öncelikle üst taksonları girmeye çalışın; sonrasında daha alt taksonları girin.
3
Birden fazla kaynaktan kontrol edin.
Mümkün olduğunca ezbere iş yapmayın, girdiğiniz taksonların isimlerinin birden fazla kaynaktan kontrol edin. Alternatif (sinonim) takson adlarını girmeyi unutmayın.
4
Tekrara düşmeyin.
Aynı taksonu birden fazla defa girmediğinizden emin olun. Otomatik tamamlama sistemimiz size bu konuda yardımcı olacaktır.
5
Mümkünse, takson tanıtım yazısı (Taksonomi yazısı) girin.
Bu araç sadece taksonları sisteme girmek için geliştirilmiştir. Dolayısıyla taksonlara ait minimal bilgiye yer vermektedir. Evrim Ağacı olarak amacımız, taksonlara dair detaylı girdilerle bu projeyi zenginleştirmektir. Girdiğiniz türü daha kapsamlı tanıtmak için Taksonomi yazısı girin.
Gönder
Tür Gözlemi Ekle
Tür Seç
Fotoğraf Ekle
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu platform, bizzat gözlediğiniz türlerin fotoğraflarını paylaşabilmeniz için geliştirilmiştir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Net ve anlaşılır görseller yükleyin.
Her zaman bir türü kusursuz netlikte fotoğraflamanız mümkün olmayabilir; ancak buraya yüklediğiniz fotoğraflardaki türlerin özellikle de vücut deseni gibi özelliklerinin rahatlıkla ayırt edilecek kadar net olması gerekmektedir.
2
Özgün olun, telif ihlali yapmayın.
Yüklediğiniz fotoğrafların telif hakları size ait olmalıdır. Başkası tarafından çekilen fotoğrafları yükleyemezsiniz. Wikimedia gibi açık kaynak organizasyonlarda yayınlanan telifsiz fotoğrafları yükleyebilirsiniz.
3
Paylaştığınız fotoğrafların telif hakkını isteyemezsiniz.
Yüklediğiniz fotoğraflar tamamen halka açık bir şekilde, sınırsız ve süresiz kullanım izniyle paylaşılacaktır. Bu fotoğraflar nedeniyle Evrim Ağacı’ndan telif veya ödeme talep etmeniz mümkün olmayacaktır. Kendi fotoğraflarınızı başka yerlerde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz.
4
Etik kurallarına uyun.
Yüklediğiniz fotoğrafların uygunsuz olmadığından ve başkalarının haklarını ihlâl etmediğinden emin olun.
5
Takson teşhisini doğru yapın.
Yaptığınız gözlemler, spesifik taksonlarla ilişkilendirilmektedir. Takson teşhisini doğru yapmanız beklenmektedir. Taksonu bilemediğinizde, olabildiğince genel bir taksonla ilişkilendirin; örneğin türü bilmiyorsanız cins ile, cinsi bilmiyorsanız aile ile, aileyi bilmiyorsanız takım ile, vs.
Gönder
Tür Ara
Aradığınız türü bulamadıysanız buraya tıklayarak ekleyebilirsiniz.