Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Campbell Biyoloji: Dünya'nın En Çok Okunan Biyoloji Ders Kitabının Ardındaki İsimler Kim?

Campbell Biyoloji: Dünya'nın En Çok Okunan Biyoloji Ders Kitabının Ardındaki İsimler Kim?
6 dakika
19,893
Tüm Reklamları Kapat

"Evrim, biyolojinin temel prensibi ve bu kitabın ana temasıdır." diyor, Dünya'nın en çok okunan biyolojiye giriş ders kitaplarının başında gelen Campbell'ın Biyoloji kitabı (Türkçesini edinmek isterseniz, buradan en güncel baskısını satın alabilirsiniz). Şöyle yazıyor:

(...) Biyologlar arasındaki görüş birliği (konsensüs), biyolojinin temel temasının evrim olduğu yönündedir. Evrim, yaşayan organizmalarla ilgili bildiğimiz her şeyi mantıklı bir şekilde anlamamızı sağlayan tek fikirdir. Fosil kaydının net bir şekilde gösterdiği üzere, Dünya üzerindeki yaşam milyarlarca yıldır evrimleşmektedir ve bu durum, geçmişteki ve günümüzdeki organizmalardaki engin çeşitliliği yaratmaktadır. Ama çeşitliliğe ek olarak, aynı zamanda bir birlik de vardır. Bu birlik, ortak olarak paylaşılan özellikler şeklindedir. Örneğin deniz atları, tavşanlar, arı kuşları ve zürafalar çok farklı gözükseler de, iskeletleri aynı basit organizasyona sahiptir.

Tüm Reklamları Kapat

Organizmaların birliği ve çeşitliliği ile birlikte, organizmaların kendi yaşadıkları çevreye adapte olmalarına yönelik bilimsel açıklama, evrimdir. Evrim, günümüzde Dünya'da yaşayan türlerin ortak bir atadan geldiklerini izah eden konsepttir.

Campbell'ın Biyoloji kitabı bir evrimsel biyoloji ders kitabı değil; ancak evrim, bu kitabın her sayfasında karşımıza çıkan bir gerçek. Çünkü evrim, biyolojik organizmaların her bir özelliğinde, her bir davranışında, her bir türünde karşımıza çıkan bir doğa yasası. Cambell'in Biyoloji ders kitabı, bunu harika bir şekilde yansıtmayı başarıyor.

Tüm Reklamları Kapat

Kim Bu Campbell?

Günümüzde lise ve üniversite düzeyinde 5 milyondan fazla öğrencinin[3] okuduğu Biyoloji ders kitabının yazarı Neil Allison Campbell, 17 Nisan 1946'da Culver City, Kaliforniya'da doğdu. Yüksek lisansını Los Angeles Kaliforniya Üniversitesi'nde (UCLA) zooloji bölümünde yapan Campbell, doktorasını bitki biyolojisi sahasında, Riverside Kaliforniya Üniversitesi'nde (UCR) aldı. 30 yıl boyunca Cornell Üniversitesi, Pomona Koleji, Kaliforniya Üniversitesi ve San Bernardino Valley Koleji'nde öğretmenlik yaptı.[1]

Neil Allison Campbell (1946-2004), Biyoloji ders kitabının yazarı.
Neil Allison Campbell (1946-2004), Biyoloji ders kitabının yazarı.
UC Riverside

Hayatı boyunca birçok ödüle layık görülen Neil Campbell, aynı zamanda çöl ve sahil bitkileri üzerinde araştırmalar yaptı. Özellikle de bitkilerin farklı tuzluluk, sıcaklık ve pH değerlerine nasıl adapte olduğunu araştırdı. Mimosa bitkisi ve diğer baklagiller üzerinde de çalışmalar yaptı.[2]

Bu sırada, toplamda 9 senesini harcayarak, 1987 yılında Biyoloji (İng: "Biology") başlıklı ders kitabının ilk baskısını yayınladı.[3] Ders kitabı, yukarıda değindiğimiz gibi evrime ek olarak genetik, biyokimya, bitki ve hayvan anatomisi, ekoloji, insan davranışlarının biyolojik temeli ve daha nice biyolojik araştırma sahasını içeriyor. Yazar, aynı zamanda Temel Biyoloji (İng: Essential Biology) ve Biyoloji: Kavramlar ve Bağlantılar (İng: Biology: Concepts and Connections) isimli kitapların da yazarı. Campbell'ın bütün kitapları, okurun zihninde biyolojik kavramları çok net ve görsel bir şekilde canlandırabilmeyi hedefleyen nitelikte. Ölümü ardından Biyoloji'nin ilk editörü Jim Behnke şöyle diyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Dr. Campbell, bir bilim insanının duyarlılıklarını kitaplarına taşımayı başarmış; ancak bunu yaparken görsel bir hikaye anlatımı fikrinin de önemini kavramıştı.

Ne yazık ki geçirdiği bir kalp krizi sonucunda, uluslararası başarıya erişmiş ders kitabının 7. baskısının taslağını tamamladıktan kısa bir süre sonra, 21 Ekim 2004'te, sadece 58 yaşındayken hayata gözlerini yumdu.[3]

Ölümü sonrasında kitabı unutulmadı; tam tersine, Dünya'nın en saygın biyologları ve eğiticileri tarafından bayrak devralındı ve ders kitabı, Campbell'ın Biyolojisi adıyla anılacak bir şekilde, yeni baskılar yapmaya devam etti. Bu yazının yazıldığı sıralarda, 2020-2021 eğitim yılı için yayınlanan 12. baskısı, kitabın en güncel baskısı olarak satışta.[4]

Kitabı sürdüren yazarlar arasında Mills Koleji'nde biyoloji profesörü ve bölüm başkanı olan, Berkeley'deki Kaliforniya Üniveritesi akademisyenlerinden Lisa Urry, ekoloji ve evrimsel biyoloji yazaraı Michael L. Cain, San Diego'daki Kaliforniya Üniversitesi'nde biyoloji profesörü olan Steven A. Wasserman, Mercy Koleji biyoloji profesörü Peter V. Minorsky, kitabın eski editörü ve yeni baş yazarı olan Jane B. Reece yer alıyor.

Tufts Üniversitesi'nde Fransızca ve biyolojide çift anadal yapmış olan Lisa Urry, doktorasını MIT'nin MIT/Woods Hole Oşinografi Enstitüsü Ortak Programı'nda tamamladı. Deniz kestanelerinde embriyonik ve larval gelişim döneminde gen ifadesi üzerine araştırmalar yayınlayan Urry, akademik hayatı boyunca biyolojiye giriş, gelişim biyolojisi, vb. dersler verdi. Evrimin halk arasındaki anlaşılırlığını arttırmayı hedefleyen Urry, biyoloji-harici bölümlerde okuyan öğrenciler için Geleceğin Başkanları İçin Evrim başlıklı bir ders veriyor. Ayrıca Dünya'nın en önde gelen evrimsel biyoloji sitelerinden biri olan, Kaliforniya Üniversitesi Paleontoloji Müzesi tarafından sürdürülen Evrimi Anlamak (Understanding Evolution) sitesinin Öğretmen Danışma Kurulu üyesi.

Kitabın Organizasyonu

Biyolojiyi öğrenmek isteyen herkesin okuması gereken bir ders kitabı olan Biyoloji, toplamda 8 üniteye ve 56 bölüme ayrılmış bir eser. Kitabın Türkçe çevirisi de 2021'in ekim ayı itibariyle 12. baskıyı temel alıyor (bundan önce yaygın olarak 9. baskısı satıştaydı). Bizse bu analizimizi, elimizde bulunan ve İngilizce olarak yayınlanan 11. baskıya göre yapmaktayız. Zaman içinde ve sürümler geçtikçe kitabın içeriği kademeli bir şekilde evrimleşebileceği için, elinizdeki kitapta belli başlı farklar görmeniz mümkün.

Tüm Reklamları Kapat

Kitap Hakkında

 • Künye: Neil A. Campbell, Jane B. Reece, Peter V. Minorsky, Steven A. Wasserman, Michael L. Cain, Lisa A. Urry (Çeviri: Prof. Dr. Ertunç Gündüz, Prof. Dr. İsmail Türkan)
 • Kitabevi: Pearson (İngilizce), Palme (Türkçe)
 • Sayfa Sayısı: 1284 (Ek sayfalar hariç)
 • İlk Baskı Yılı: 1987

Kitabın 8 ünitesi, sırasıyla şöyle:

 1. Yaşamın Kimyası (Bölüm 2-5)
 2. Hücre (Bölüm 6-12)
 3. Genetik (Bölüm 13-21)
 4. Evrim Mekanizmaları (Bölüm 22-25)
 5. Biyolojik Çeşitliliğin Evrimsel Tarihi (Bölüm 26-34)
 6. Bitki Formu ve Fonksiyonu (Bölüm 35-39)
 7. Hayvan Formu ve Fonksiyonu (Bölüm 40-51)
 8. Ekoloji (Bölüm 52-56)

Bu 8 ünitenin altında yer alan 56 bölüm ise şöyle (aşağıda sadece 1. bölüm 8 ünitenin altında değil de hepsinden önce gelen bir bölüm olarak, ayrıca yer alıyor):

 1. Evrim, Biyolojinin Temaları ve Bilimsel Sorgulama
 2. Yaşamın Kimyasal Bağlamı
 3. Su ve Yaşam
 4. Karbon ve Yaşamın Moleküler Çeşitliliği
 5. Büyük Biyolojik Moleküllerin Yapısı ve Fonksiyonu
 6. Hücreye Bir Yolculuk
 7. Zar Yapısı ve Fonksiyonu
 8. Metabolizmaya Bir Giriş
 9. Hücresel Solunum ve Fermentasyon
 10. Fotosentez
 11. Hücre İletişimi
 12. Hücre Döngüsü
 13. Mayoz ve Cinsel Yaşam Döngüleri
 14. Mendel ve Gen Fikri
 15. Kalıtımın Kromozomal Temeli
 16. Kalıtımın Moleküler Temeli
 17. Gen İfadesi: Genlerden Proteine
 18. Gen İfadesinin Regülasyonu
 19. Virüsler
 20. DNA Aletleri ve Biyoteknoloji
 21. Genomlar ve Evrimleri
 22. Modifiye Edilmiş Özelliklerin Kalıtımı: Yaşamın Darwinci Bir Görüşü
 23. Popülasyonların Evrimi
 24. Türlerin Kökeni
 25. Dünya'da Yaşamın Tarihi
 26. Filogeni ve Yaşam Ağacı
 27. Bakteriler ve Arkeler
 28. Protistalar
 29. Bitki Çeşitliliği 1: Bitkiler Karaları Nasıl Kolonize Etti
 30. Bitki Çeşitliliği 2: Tohumlu Bitkilerin Evrimi
 31. Mantarlar
 32. Hayvan Çeşitliliğine Genel Bakış
 33. Omurgasızlara Bir Giriş
 34. Omurgalıların Kökeni ve Evrimi
 35. Damarlı Bitki Yapısı, Büyümesi ve Gelişimi
 36. Damarlı Bitkilerde Kaynak Edinimi ve Taşıması
 37. Toprak ve Bitki Beslenmesi
 38. Kapalı Tohumlularda Üreme ve Biyoteknoloji
 39. İç ve Dış Sinyallere Bitki Tepkisi
 40. Hayvan Form ve Fonksiyonunun Temel Prensipleri
 41. Hayvan Beslenmesi
 42. Dolaşım ve Gaz Alışverişi
 43. Savunma Sistemi
 44. Osmoregülasyon ve Boşaltım
 45. Hormonlar ve Endokrin Sistem
 46. Hayvan Üremesi
 47. Hayvan Gelişimi
 48. Nöronlar, Sinapslar ve Sinyalleme
 49. Sinir Sistemleri
 50. Duyu Organları ve Motor Mekanizmalar
 51. Hayvan Davranışları
 52. Ekolojiye Bir Giriş ve Biyosfer
 53. Popülasyon Ekolojisi
 54. Komünite Ekolojisi
 55. Ekosistemler ve Restorasyon Ekolojisi
 56. Koruma Biyolojisi ve Küresel Değişim

Kitabın tüm bölümleri modern bilimsel veriler ışığında derlenmiş bilgilerle ve öğrenmeyi kolaylaştırıcı görseller ve grafiklerle donatılmış halde. Ayrıca kitap boyunca mini quiz soruları, kavramların anlaşıldığına yönelik kontroller, görsel yetenek testleri, anahtar kavramların özetleri, adım adım grafik anlatımlar, bilimsel araştırma yeteneklerini pratik sorunlara uygulayan sorular, problem çözme egzersizleri, öğretmenler için modüller, kitabı pekiştirici internet sitesi animasyonları (özellikle de Mastering Biology sitesi) ve öğrenmeyi kolaylaştırıcı daha nice eklenti mevcut.

Ayrıca kitap boyunca Harvard Üniversitesi'nden evrimsel biyolog Jack Szostak, Princeton Üniversitesi genetikçilerinden Shirley Tilghman, Austin'deki Texas Üniversitesi'nden evrimsel biyolog ve entomolog Nancy Moran gibi isimlerle röportajlar da yer alıyor. Kitapta, bunlar haricinde yüzlerce akademisyenin emeği, editöryal düzenlemesi ve eklemesi bulunuyor. Yani kitap, sıradan bir "ders kitabı" olmanın çok ötesinde, adeta bir "öğretim kurumu" gibi işlev görüyor denebilir.

Anlatım dili, her seviyeden insanın anlayabileceği kadar basit; ama elbette, bölümler ilerledikçe (veya bir ünite altındaki daha ileri konulara geldikçe), önceki ünitelerde verilen bilgilerin tam olarak anlaşılmış olması gerekiyor. Biyolojiyi öğrenmek isteyen herkese bu eseri önemle tavsiye ediyoruz.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
68
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

İçerikle İlgili Sorular
Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 42
 • Tebrikler! 21
 • Bilim Budur! 14
 • Merak Uyandırıcı! 12
 • Umut Verici! 8
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 6
 • İnanılmaz 5
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 04/03/2024 04:59:34 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9335

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Madde
Görüş
Toplumsal Cinsiyet
Uzay Görevleri
Argüman
Plastik
Element
Akademi
Boyut
Çeviri
Video
Ağız
Moleküler Biyoloji
Elektron
Uzaylı
Hasta
Diş Hekimi
Kertenkele
Anksiyete
Meteor
Normal Doğum
Beslenme Davranışı
Ateş
Hastalık
Fotoğraf
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
OceanGate Faciasının Ses Kayıtları Yayınlandı!
OceanGate Faciasının Ses Kayıtları Yayınlandı!
Milyon Dolarlık Bahis: Yapay Zeka, Matematikte Liselileri Yenebilir mi?
Milyon Dolarlık Bahis: Yapay Zeka, Matematikte Liselileri Yenebilir mi?
Gerçek Bir Pokemon: Aksolot!
Gerçek Bir Pokemon: Aksolot!
"Domates Gribi" Hastalığı Neyin Nesi?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Bir Odaya Neden Girdiğinizi Neden Unutuyorsunuz?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Campbell Biyoloji: Dünya'nın En Çok Okunan Biyoloji Ders Kitabının Ardındaki İsimler Kim?. (12 Eylül 2020). Alındığı Tarih: 4 Mart 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9335
Bakırcı, Ç. M. (2020, September 12). Campbell Biyoloji: Dünya'nın En Çok Okunan Biyoloji Ders Kitabının Ardındaki İsimler Kim?. Evrim Ağacı. Retrieved March 04, 2024. from https://evrimagaci.org/s/9335
Ç. M. Bakırcı. “Campbell Biyoloji: Dünya'nın En Çok Okunan Biyoloji Ders Kitabının Ardındaki İsimler Kim?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 12 Sep. 2020, https://evrimagaci.org/s/9335.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Campbell Biyoloji: Dünya'nın En Çok Okunan Biyoloji Ders Kitabının Ardındaki İsimler Kim?.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, September 12, 2020. https://evrimagaci.org/s/9335.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close