Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Buza Bağımlı Arktik Hayvanlarının Son Sığınağı Olarak Görülen "Son Buz Bölgesi" de Eriyor!

Buza Bağımlı Arktik Hayvanlarının Son Sığınağı Olarak Görülen "Son Buz Bölgesi" de Eriyor! pixabay
3 dakika
817
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

İklimi hızla değişen Kuzey Kutbu'nda, yakın bölgelerdeki koşullar elverişsiz hale geldiğinde, Grönland'ın kuzeyindeki bölge ve Kanada Arktik Takımadaları buza bağımlı türleri barındırmaya devam edebilecek bir sığınak olarak hizmet edebilir. Bu bölge, Son Buz Bölgesi olarak adlandırılmıştır; ancak Washington Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmalar, bu bölgenin bazı kısımlarında bulunan yaz deniz buzunda bir düşüş olduğunu gösteriyor.

Communications Earth & Environment dergisinde yayınlanan araştırmada, 2020'nin Ağustos ayında Grönland'ın kuzeyindeki deniz buzunun iklim değişikliğinin uzun dönem etkilerine karşı savunmasızlığı gösterildi.[1] UW Uygulamalı Fizik Laboratuvarı'nda kutup bilimcisi ve baş yazar Axel Schweiger şöyle dedi:

Tüm Reklamları Kapat

Şu anki düşünce, bu bölgenin buza bağımlı türler için son sığınak olabileceği yönünde. Dolayısıyla eğer bu bölge, çalışmamızın da gösterdiği gibi iklim değişikliğine karşı insanların varsaydığından daha savunmasızsa, bu önemli olacaktır.

Son buzla kaplı bölgelerin kaderinin nasıl sonuçlanacağı, buzu yavruları için mağaralar inşa etmek için kullanan foklar, onları avlamak için buzu kullanan kutup ayıları ve yiyecek aramak için bir platform olarak buzu kullanan morslar için önemlidir. UW Uygulamalı Fizik Laboratuvarı çalışanı ve araştırmayı yürüten bilim insanı Kristin Laidre şöyle diyor:

Bu bölgenin uzun zamandır buza bağımlı türler için birincil sığınak olması bekleniyordu çünkü Kuzey Kutbu, yaz deniz buzunun varlığını sürdürmesini beklediğimiz son yerlerden biri.

Çalışma, Ağustos 2020'de, yıl boyunca kalın, çok yıllı (yaşlı) buzla kaplı olan Wandel Denizi'ndeki deniz buzu üzerine odaklandı. Schweiger şöyle diyor:

Tüm Reklamları Kapat

Deniz buzu Kuzey Kutbu boyunca dolaşıyor, belirli bir kalıbı var ve doğal olarak Grönland ve kuzey Kanada kıyılarına karşı yığılıyor. İklim modellerinde, onları gelecek yüzyılda ileriye doğru döndürdüğünüzde, bu bölge buzun en uzun yaz aylarında hayatta kalma eğilimine sahip.

Arktik Okyanusu'nun diğer kısımları gibi, buradaki buz da giderek inceliyor; ancak geçen baharda, Wandel Denizi'ndeki deniz buzunun, ortalama olarak önceki yıllara göre daha kalın olduğu gözlendi. Ancak uydu görüntüleri, 14 Ağustos 2020'de %50 deniz buzu konsantrasyonu ile rekor bir düşüş gösterdi.

Yeni çalışma, geçen yazki rekor düşüklüğe neyin neden olduğunu belirlemek için uydu verilerini ve deniz buzu modellerini kullanıyor. Yaklaşık %80'inin, kırılan ve buzu hareket ettiren rüzgarlar gibi hava ile ilgili faktörlerden kaynaklandığını tespit etti. Diğer %20, küresel ısınma nedeniyle deniz buzunun uzun vadede incelmesinden kaynaklandı.

Model, 1 Haziran'dan 16 Ağustos'a kadar olan dönemi simüle etti ve olağandışı rüzgarların deniz buzunu bölgeden uzaklaştırdığını, ancak çok yıllı incelme eğiliminin de okyanusu daha fazla güneş ışığının ısınmasına izin vererek katkıda bulunduğunu buldu. Daha sonra, rüzgarlar yükseldiğinde, bu ılık su yakındaki buz kütlelerini eritebildi. 2020'deki rekor düşük buz konsantrasyonu şaşırtıcıydı, çünkü yaz başındaki ortalama buz kalınlığı aslında normale yakındı. Schweiger şöyle diyor:

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

2020'nin kışı ve ilkbaharında, oraya sürüklenen daha eski, daha kalın buz parçaları vardı, ancak açık okyanusu ortaya çıkabilmesi için yeterince eriyen daha ince, daha yeni buz vardı. Bu durum, biraz kalın buz olmasına rağmen, daha fazla buzu eritmek için ısı enerjisini emme döngüsünü başlattı. Dolayısıyla, bu bölgedeki buz örtüsünün daha eski ve daha kalın buzla dolacağı gelecek yıllarda, bu durumun düşünüldüğü kadar yardımcı olacağı düşünülmüyor.

Sonuçların Son Buz Bölgesi ile ilgili endişeleri artırdığını, ancak hemen tüm bölgeye uygulanamayacağını söyledi. Ayrıca, bu bölgedeki daha fazla açık suyun kısa ve uzun vadede buza bağımlı türleri nasıl etkileyeceği de bilinmiyor. Su ve Balıkçılık Bilimleri Okulu'nda doçent olan Laidre şöyle diyor:

Son Buz Bölgesi'ndeki deniz memelileri hakkında çok az şey biliyoruz. Neredeyse hiçbir tarihsel veya günümüze ait veriye sahip değiliz ve gerçek şu ki, bu popülasyonların geleceği hakkında cevaplardan çok daha fazla soru var.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
15
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Merak Uyandırıcı! 2
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 1
 • Korkutucu! 1
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/02/2024 23:23:02 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10664

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Evrim Kuramı
Dağılım
Mantık Hatası
Mavi
Renk
Komplo
Dünya
Kuş
Doğa Olayları
Skeptisizm
Protein
Alzheimer
Doğal Seçilim
Karadelik
Goril
Kartal
Hava
Biyoçeşitlilik
Sürüngen
Erkek
Sinek
Uçuş
Bilinç
Nükleik Asit
Optik
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Bir Beyin Cerrahının Gözünden BEYNİN İÇİ! | Mehmet Çağlar Berk (Anadolu Sağlık Merkezi Hastanesi)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Alper Gezeravcı, Dünya'ya Dönüyor! (Ax-3 Görevi Ortak Yayını)
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Et Yemek, Beyni Uyuşturuyor Olabilir mi?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Filler Neden Farelerden Korkar?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Hastalıklar Konusunda Google Sizi Nasıl Aldatıyor?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
S. Akman, et al. Buza Bağımlı Arktik Hayvanlarının Son Sığınağı Olarak Görülen "Son Buz Bölgesi" de Eriyor!. (1 Temmuz 2021). Alındığı Tarih: 28 Şubat 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/10664
Akman, S., Bakırcı, Ç. M. (2021, July 01). Buza Bağımlı Arktik Hayvanlarının Son Sığınağı Olarak Görülen "Son Buz Bölgesi" de Eriyor!. Evrim Ağacı. Retrieved February 28, 2024. from https://evrimagaci.org/s/10664
S. Akman, et al. “Buza Bağımlı Arktik Hayvanlarının Son Sığınağı Olarak Görülen "Son Buz Bölgesi" de Eriyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 01 Jul. 2021, https://evrimagaci.org/s/10664.
Akman, Sude. Bakırcı, Çağrı Mert. “Buza Bağımlı Arktik Hayvanlarının Son Sığınağı Olarak Görülen "Son Buz Bölgesi" de Eriyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, July 01, 2021. https://evrimagaci.org/s/10664.
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close