Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Şempanzelerden bile yakın olduğu düşünülen kuzenlerimiz olan Bonobo Maymunları (ya da kısaca Bonobolar, bilimsel olaraksa Pan paniscus türü), tıpkı şempanzeler gibi çok yüksek zekaya sahiptirler. Özellikle insanlarla olan etkileşimlerinden sonra, insanları taklit etme ve öğrendiklerini uygulama konusunda aşırı becerikli olan bu türler, insanların gerçekleştirebildiği birçok motor faaliyeti (kas faaliyetini) aynı başarı düzeyinde gerçekleştirebilir, hatta kimi konuda insanları geçer.

Görseldeki bonobo da, eğitmeniyle birlikte çıktıkları bir gezide mangalı hazırlıyor. Bunu gerçekleştirmek için yaptığı basamaklar yan yana koyulduğunda, insandan hiçbir farkı olmadığı görülüyor.

Unutmayınız ki doğumunuzdan itibaren, öldüğünüz ana kadar öğrendiğiniz her şey, "taklit" (mimikri) olarak adlandırdığımız süreç sayesinde olmaktadır. Taklit edebilme yetisi, zeka düzeyi ile doğrudan ilişkilidir ve insanı insan yapan da aslında yüksek taklit becerisidir. İnsan da, taklit süreci içerisinde gözlemler, öğrenir ve tekrarlar. Buna "taklit etme" denir, kısaca "öğrenme" olarak da anılır. Yaptığınız herhangi bir faaliyeti düşünün, aslında bu zincirin bir ürünü olduğunu göreceksiniz. İnsan taklit etmeksizin bir hiçtir ve "taklit", günlük yaşantımızda kullandığımız olumsuz anlamının aksine "özentilik" kavramına değil, aslında son derece faydalı bir fonksiyona işaret eder.

Görsel: HasanAbi

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/02/2020 09:05:21 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/745

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Doğaya ne olması gerektiğini söyleyemezsiniz. Onun hayal gücü hepimizinkinden güçlüdür.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder