Bu Reklamı Kapat
Bu Reklamı Kapat

Bir Üreme Stratejisi Olarak "Aldatma": Kara Sinekkapan Kuşu ve Çiftleşme Yöntemi

Bir Üreme Stratejisi Olarak "Aldatma": Kara Sinekkapan Kuşu ve Çiftleşme Yöntemi Flickr
3 dakika
8,479
 • Zooloji

Kuş yavrularının bakımı zor olduğu için pek çok kuş türünde yavruların bakımı her iki ebeveyn tarafından üstlenilir. Bu sayede hem erkek hem de dişi, genlerinin aktarılma şansını yükseltmiş olur. Bu üreme stratejisi biz insanlara tanıdık gelecektir. İnsan yavrularının da bakımı büyük emek ve enerji ister. Bu yüzden genellikle yavrunun bakım görevini her iki ebeveyn birlikte üstlenir. Kurduğumuz modern dünya ve yarattığımız teknolojilere rağmen hala tek ebeveyn tarafından bir çocuğun tüm ihtiyaçlarının giderilmesi büyük bir külfettir.

Erkek ve dişi, yavrunun bakımını üstlenerek yeni üreme fırsatlarından feragat etmiş, ve özellikle erkek, üreme fırsatlarını kaçırmış olur. Çünkü bir yavruya yaptığı yatırım nispeten düşüktür ve fizyolojik olarak çok kısa sürede çok fazla dişiyi döllemesi mümkündür.

Bu Reklamı Kapat

Bir kuş türünün erkeği vardır ki bu üreme fırsatını kaçırmamak adına bir ihanet çemberi oluşturur: Kara sinekkapan kuşunun (Ficedula hypoleuca) erkeği ilk bakışta tek eşli gibi görünür. Bahar geldiğinde erkek iyi bir yuva yeri bulur, bir dişiye kur yapar ve onunla çiftleşir. Dişi, yumurtladığı zaman kuluçkaya yatar ve bir süre kısır kalır. Erkek sinekkapan kuşu ise başka bir yuva yeri bulup başka bir dişiye kur yapar ve onunla da çiftleşir. İkinci dişi de yumurtlamaya başladığında erkek sinekkapan bu sıralarda yumurtaları açılmaya başlamış olan ilk eşinin yanına döner. Erkek enerjisinin büyük kısmını ilk dişiden olan yavruların beslenmesi için harcar. İkinci dişiden olan yavrularıyla ya çok az ilgilenir ya da hiç ilgilenmez. Bu eşitsizlik hayatta kalan yavruların sayısını da etkiler. İlk eşin ortalama 5.4 yavrusu hayatta kalırken ikinci eşin ortalama 3.4 yavrusu hayatta kalır.

Bir dişinin, zaten başka bir eşi olan erkeği neden kabul ettiği konusunda ise farklı görüşler vardır. Eskiden biyologlar bu durumun dişinin tercihi olduğunu, güçsüz bir erkeğin eşi olmaktansa güçlü bir erkeğin ikinci eşi olmayı kabul ettiğini, hayatta kalan yavru sayısı az olmasına rağmen yaşayan yavrular babasının iyi genlerini alacağından yüksek cinsel çekiciliğe sahip olacağını ve dişinin zararını telafi edeceği fikrini kabul ediyordu. Lakin bu fikrin geçerliliği azaldı. İkinci dişinin hayatta kalan yavruları iyi beslenemediği için ilk dişiden olan yavrulardan ortalama %10 daha küçük olduğu tespit edildi. Dolayısıyla eşeysel seçilimde ikinci dişinin yavrularının şansı daha düşük. Ayrıca ikinci eş ne kadar çabalarsa çabalasın iki ebeveynli yavrularla aynı büyüklükte yavrular yetiştiremediği gibi, harcadığı normal üstü çaba nedeniyle ortalama ömrü de kısalmaktadır. Şimdilerde kabul gören fikir ise ikinci dişinin içinde bulunduğu durumu seçme şansı olmadığı yönünde. Çünkü içinde bulunduğu durumu fark etmiyor bile. Erkekler kurdukları ikinci yuvanın ilk yuvadan uzak olmasını tüm dezavantajlarına rağmen özellikle tercih ediyor ve ikinci dişiyi etkileyene kadar ilk yuvasına çok az ziyarette bulunuyor.

Bu Reklamı Kapat

Çiftleşme gerçekleştikten sonra ikinci eş olan dişi, içinde bulunduğu durumu fark etse bile yapabileceği pek bir şey kalmamaktadır: Ya yumurtalarını terk edip yeni bir erkek arayacak -ki yeni eşin de çok eşli olma ihtimali var- ya da yavrularının bakımını üstlenip yumurtalarının yanında kalacak. Yumurtalara yaptığı yatırımdan vazgeçip yeni bir eş bulmaya çalışmaktan ve tabii yeni eşin yuvasına bağlı bir eş olacağını ümit etmektense yumurtaların yanında kalmak daha mantıklı bir seçenek gibi görünüyor.

Çok eşli erkek kara sinekkapan ise bu yarışın kazananı; çünkü tek eşli bir erkeğe göre ortalama 3.4 daha fazla yavrusu oluyor. En büyük kaybeden ise akla ilk gelen seçenek, yani ikinci eş olan kara sinekkapan değil. Normal üstü bir enerji harcaması gerekse de genlerini aktarmayı başarabiliyor. Bu yarışın kaybedeni çok eşli erkekler yüzünden hiç eşleşememiş olan erkekler. Bunlar erkek kara sinekkapan nüfusunun %39'unu oluşturuyor. Eğer kaybeden olarak kalmak istemiyorlarsa bir sonraki çiftleşme döneminde daha iyi bir yuva yeri bulmalı ve çok daha güzel ötmeliler.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • İnanılmaz 5
 • Güldürdü 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Muhteşem! 1
 • Üzücü! 1
 • Korkutucu! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Umut Verici! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • J. Kilpimaa, et al. Do Pied Flycatcher Females Guard Their Monogamous Status?. (18 Mart 2019). Alındığı Tarih: 18 Mart 2019. Alındığı Yer: Science Direct - 1 | Arşiv Bağlantısı
 • R. V. Alatalo, et al. Why Do Pied Flycatcher Females Mate With Already-Mated Males?. (18 Mart 2019). Alındığı Tarih: 18 Mart 2019. Alındığı Yer: Science Direct - 2 | Arşiv Bağlantısı
 • J. Diamond. (1998). Seks Neden Keyiflidir: İnsanın Cinsel Evrimi. ISBN: 975434194X. Yayınevi: Varlik Yayinlari.
Bu Reklamı Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 17/05/2022 18:41:00 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/489

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Bu Reklamı Kapat
Size Özel (Beta)
İçerikler
Sosyal
Pandemi
Teknoloji
Veri Bilimi
Yumurtalık
Dinozorlar
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Ölümden Sonra Yaşam
Organ
Charles Darwin
Kimyasal
Jeoloji
Köpekgil
Hematoloji
Amerika
Yatay Gen Transferi
Makroevrim
Balina
Çiftleşme
Çocuk
Evrimsel Tarih
Kromozom
Richard Dawkins
Test
Evren
Mikrobiyoloji
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Başlık
Kafana takılan neler var?
Bağlantı
Gönder
Soru Sor
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nda reklamları 2 şekilde kapatabilirsiniz:

 1. Ücretsiz üye girişi yapmak: Sitedeki reklamların %50 kadarını kapatmak için ücretsiz bir Evrim Ağacı üyeliği açmanız ve sitemizi/uygulamamızı kullanmanız yeterli!

 2. Maddi destekçilerimiz arasına katılmak: Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, sitemizin/uygulamamızın çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, %100 reklamsız ve çok daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara
Bu Eseri Neden Tavsiye Ediyorsun?
Aşağıdaki kutuya, isimli neden tavsiye ettiğini girebilirsin. Ne kadar detaylı ve kapsamlı bir analiz yaparsan, bu eseri [OKUMAK/İZLEMEK] isteyenleri o kadar doğru ve fazla bilgilendirmiş olacaksın. Tavsiyenin faydalı bulunması halinde Evrim Ağacı kullanıcılarından daha fazla UP kazanman mümkün olacak. Tavsiyenin sadece negatif içerikte olamayacağını, eğer bu sistemi kullanıyorsan tavsiye ettiğin içeriğin pozitif taraflarından bahsetmek zorunda olduğunu lütfen unutma. Yapıcı eleştiri hakkında daha fazla bilgi almak için burayı okuyabilirsin.
Tavsiye Et