Evrim Ağacı

Bir Tabut İçerisinde Canlıyken Toprağa Gömülseniz, Ne Kadar Süre Hayatta Kalabilirsiniz?

Bir Tabut İçerisinde Canlıyken Toprağa Gömülseniz, Ne Kadar Süre Hayatta Kalabilirsiniz? Popular Science
Tavsiye Makale

Bu türev bir içeriktir. Yani bu yazının omurgası, Popular Science isimli kaynaktan çevrilerek dilimize uyarlanmıştır; ancak "çeviri" içeriklerimizden farklı olarak, bu içerikte orijinal metin birebir korunmamıştır. Anlatım ve konu akışı gibi detaylar Evrim Ağacı yazar(lar)ı ve/veya editörler tarafından güncellenmiş, değiştirilmiş ve/veya geliştirilmiştir. Yazar, kaynaktan alınan metin omurgası üzerine kendi örneklerini, bilgilerini, detaylarını eklemiş; içeriği ve anlatımı zenginleştirmiş ve/veya çeşitlendirmiş olabilir. Bu ek kısımlarla ilgili kaynaklar da, yazının sonunda gösterilmiştir. Metnin omurgasını oluşturan kaynağı, orijinal dilinde okumak için lütfen yukarıdaki bağlantıya tıklayınız. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Evet, kim bilir, herhangi bir gün başınıza gelebilir, dolayısıyla sizi en kötüsüne hazırlıklı kılmaya karar verdik. Şaka bir yana, bazı korku ve aksiyon filmlerinin sık rastlanan konseptlerinden birisidir "diri diri" gömme... Ancak filmlerdeki "tabut içerisinde hayatta kalma süresi" birbiriyle oldukça tutarsız gibidir. Bazılarının gösterdiği gibi birkaç dakikada ölür müsünüz, yoksa saatlerce hayatta kalabilir misiniz? Sorunun cevabı, bazılarına sorarsanız 10-60 dakika arasında, bazı diğerlerine göreyse 6-36 saat arasında hayatta kalabilirsiniz. Peki ama, hangisi doğru? Hayatta her şeye hazırlıklı olmak lazım... 

Açıkçası tam bir sayıyla cevap vermek çok zor. Ancak net olarak söylenebilecek bir şey var: Pek vaktiniz olmayacak; dolayısıyla acele etseniz iyi edersiniz. Tahminlere göre vücut büyüklüğünüz ne kadar küçükse, o kadar uzun hayatta kalabilirsiniz. Bunun sebebi daha az hacim kaplamanız ve oksijen için daha fazla hacmi serbest bırakmanızdır. Ayrıca daha ufak bir bedeni beslemek için daha az oksijen gerekir ve bu nedenle akciğer kapasitesi de daha düşüktür. Her bir nefeste, daha az oksijen tüketilir. Ancak ortamda soluyabileceğiniz yeterli oksijen kalmadığı anda, sonunuz gelmiş demektir. Eğer bir yüzücü veya maraton koşucusu iseniz, olmayan birine göre birkaç dakika daha uzun yaşayabilirsiniz.

Hayati Hesaplamalar

Varsayalım ortalama bir tabut 2 metre uzunluğa, 70 santimetre genişliğe ve 60 santimetre yüksekliğe sahip olsun. Dolayısıyla toplam hacmi 840.000 santimetre küptür. Yani 840 litre. Tahtanın kalınlığı göz ardı edilirse, tabutun iç hacmi de bu kadardır diyebiliriz.

Ortalama bir insan vücudu 66 litre hacme sahiptir. Dolayısıyla geriye 774 litre kalır. Bunun, atmosferdeki oran nedeniyle %20 civarı oksijendir: yani 155 litresi.

Eğer panik yapmadığınızı varsayarsak (ki her ne kadar dizginlemesi zor olsa da, o durumda panik yapmak berbat bir tercih olacaktır), ortalama bir insan dakikada 500 mililitre (yarım litre) oksijen tüketir (hava değil, oksijen). Bu hesaba göre 5 saat 10 dakika boyunca oksijen soluyabilirsiniz demektir. Chicago Üniversitesi Kalp ve Acil Bakım Bölümü'nden uzman Prof. Dr. Alan R. Leff şöyle söylüyor:

Diri diri gömülmüş birinin yapabileceği pek fazla şey yoktur. Bir kere içeri girdiniz mi, artık çıkış yoktur. Çünkü tabutlar oldukça sıkı bir şekilde kapatılmaktadır ve toprağın 180 santimetre kadar altına gömülürsünüz.

Tabutu bir şekilde açmayı başarabilseniz bile, üzerinize çöken toprak o kadar fazladır ki, göğsünüz bu basıncı kaldıramaz, dolayısıyla nefes alamazsınız. Bir heyelan ya da çığ sırasında toprak/kar altında kalanların ölme sebeplerinden başlıcası budur. Aslında ağırlık veya toprağın/karın kendisi ölümcül değildir, ancak göğsünüze uyguladığı basınç ölümcüldür. Tıpkı bir çimentonun delikleri doldurması gibi, kar ve toprak da ağzınızdan ve burnunuzdan girerek bütün deliklerinizi doldurmaya başlar. Kısa sürede nefessiz kalır ve ölürsünüz.

Bu tür bir ölümün en pozitif tarafı, ölüm anında bilincinizin yerinde olmayacağıdır. Karbondioksit vücudunuzda hızla birikerek bilincinizin kapanmasına neden olur. Kısa sürede komaya girersiniz. O ana kadar yaşadıklarınız dehşet vericidir; ancak sonrasında hiçbir şey hissetmezsiniz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 1
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 4
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 11
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 26/05/2020 10:23:04 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/2833

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Ortak Ata
Oyun Teorisi
Retrovirüs
Vegan
Sağlık Bakanlığı
Genler
Gıda
Ekoloji
Anne
Büyük Patlama
Olasılık
İstatistik
Neandertal
İnsanlık
Doğal
Uyku
İmmünoloji
Evrim Ağacı Duyurusu
Hekim
Hafıza
Evrim
Kuyruksuz Maymun
Sürüngen
Psikiyatri
Karanlık Madde
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Dahi biri gerçek anlamıyla hata yapmaz; çünkü onun hataları yeni keşiflere açılan kapılardır.”
James Joyce
Geri Bildirim Gönder