Bir Çocuk ve Atomu (A Boy and His Atom): Dünyanın En Küçük Filminin Başrol Oyuncuları İnsanlar Değil; Atomlar!

Bir Çocuk ve Atomu (A Boy and His Atom): Dünyanın En Küçük Filminin Başrol Oyuncuları İnsanlar Değil; Atomlar! IMDB
Çağrı Mert Bakırcı Editör Çağrı Mert Bakırcı
3 dakika
960 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

Dünyanın en büyük teknoloji devlerinden biri IBM tarafından 2013 senesinde şimdiye kadar çekilmiş en küçük ölçekli film, "stop-motion" adı verilen teknikle çekildi. "A Boy and His Atom" (Tr: "Bir Çocuk ve Atomu) adlı bu film, bir çocuğun bir atomla arkadaşlığını ve beraberce eğlenmesini konu edinmektedir. Guinness Rekorlar Kitabı'na da "Dünyanın en küçük stop-motion filmi" olarak ismini yazdıran filmi bu kadar etkileyici kılan şey, filmin sadece ve tamamen atomlardan oluşmasıdır. Aşağıdan, filmi izleyebilirsiniz:

Atom, mikroskobik bir maddedir ve çok küçük olduğu için çıplak gözle veya normal bir ışık mikroskobuyla bile görülemez. IBM'deki bilim insanları, bu filmi oluşturabilmek için iki adet taramalı tünelleme mikroskobu (İng: "scanning-tunneling microscope" veya kısaca "STM") kullandılar. IBM'in 30 yıldan daha uzun bir süre önce bizzat icat ettiği ve yaratıcılarına 1986 yılında Nobel Ödülü kazandıran bu mikroskoplar, yaklaşık iki ton ağırlığındadır ve atomları, gözle görülebilmeleri için, boyutlarının 100 milyon katı kadar büyütür.

Bilim insanları, atomları hareket ettirmek için atomları çeken özel bir tür "süper-sivri iğne" kullandılar. Ucunda tek bir atom olan bu küçük iğne, bakır yüzey boyunca, yüzeyden belli bir mesafe uzakta kalacak şekilde programlandı. Bu yüzden bir atomla karşılaştığında, atomlar arası itim kuvveti dolayısıyla yukarı kayıyordu ve görüntüde bir "çıkıntı" oluşturuyordu. Araştırmacılar, atomları bakır yüzey üzerinde yeni bir konuma itmek veya çekmek için bu iğneyi kullandılar. Atomları hareket ettirirken, 242 ayrı fotoğraf çektiler.

Düzeneği gösteren bir fotoğraf.
Düzeneği gösteren bir fotoğraf.

Projenin baş araştırmacı Andres Heinrich, atomların bırakıldıkları yeni konumlarında nasıl sabit durduklarını ise şöyle açıklıyor:

Reklamı Kapat

Atomlar itildikleri yerde sabit durur; çünkü alttaki yüzeyde bulunan bakır atomlarıyla kimyasal bağlar oluşturmuş haldedirler. Atomların bu sabitliği sayesinde, filmin her karesindeki atomların dağılımının görüntüsünü elde etmemiz mümkün olmaktadır.
Atomlar bırakıldıkları yerde kaldıkları için, bilim insanları o anların fotoğrafını çekebilmektedirler.
Atomlar bırakıldıkları yerde kaldıkları için, bilim insanları o anların fotoğrafını çekebilmektedirler.

Filmde gördüğünüz bilyeye benzeyen noktaların her biri, aslında karbon monoksit (CO) moleküllerini oluşturan iki atomdan, yani karbon ve oksijenden oluşuyor. Etraflarında görünen dalgacıklar ise, ultra pürüzsüz bakır yüzeyde hapsolmuş, serbestçe yüzen elektronların yüzeyi dalgalandırmasının sonucu olarak oluşmaktadır.

IBM'den 4 bilim insanından oluşan bir ekip, aylar süren planlaması sonucunda, yukarıdaki videodaki görüntüleri elde etmek için yaklaşık 10 gün boyunca, her gün 18'er saat çalıştı. Sonuç olarak, yaklaşık 10.000 atom hareket ettirildi. İnanması oldukça zor; fakat filmdeki "Atom" karakterinin kendisi, sadece 120-130 civarı atomdan oluşuyor.

IBM, eğlence amaçlı çektiği bu filmle aslında, maddeyi atom düzeyinde manipüle edebilme konusundaki artan becerilerinin altını çiziyor. Örneğin IBM, 2012 yılında bilgisayardaki 1 bitlik bilgiyi sadece 12 atom üzerinde depolamayı başarmışlardı ve ondan önce aynı miktarda bilgiyi en az sayıda atom üzerinde tutma rekoru, 1 milyon atomdu! Bu girişimlerin, gelecekteki veri depolama çözümlerine de yardımcı olması bekleniyor; örneğin eğer bu teknoloji geliştirilebilirse, bir cep telefonunun hafızasına birkaç film değil, bugüne kadar çekilmiş bütün filmleri sığdırmak mümkün olabilir! Ayrıca bu araştırmalar, nanopartiküllerin çevrede veya biyolojik sistemlerde nasıl davranacağını anlamamıza yardımcı olacak.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • İnanılmaz 10
 • Bilim Budur! 7
 • Tebrikler! 4
 • Umut Verici! 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Muhteşem! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • R. Pastore. World’s Tiniest Movie Uses Atoms As Actors. (01 Mayıs 2013). Alındığı Tarih: 26 Mart 2021. Alındığı Yer: Popular Science | Arşiv Bağlantısı
 • S. Anthony. Ibm Creates World’s Smallest Movie With A Handful Of Precisely Placed Atoms. (01 Mayıs 2013). Alındığı Tarih: 26 Mart 2021.
 • J. Roach. World's Smallest Stop-Motion Film Made With Individual Atoms. (01 Mayıs 2013). Alındığı Tarih: 26 Mart 2021. Alındığı Yer: NBC News | Arşiv Bağlantısı
 • IBM. A Boy And His Atom: The World's Smallest Movie. (26 Mart 2021). Alındığı Tarih: 26 Mart 2021. Alındığı Yer: IBM | Arşiv Bağlantısı
 • S. W. Carmichael. (2013). A Boy And His Atom. Microscopy Today, sf: 8-8. doi: 10.1017/S1551929513000618. | Arşiv Bağlantısı
 • J. Palmer. Atoms Star In World's Smallest Movie From Ibm. (01 Mayıs 2013). Alındığı Tarih: 28 Mart 2021. Alındığı Yer: BBC News | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 14/04/2021 02:09:26 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/10307

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Mit
Bebek Doğumu
Uzay Görevleri
Ara Geçiş Türleri
İhtiyoloji
Obezite
Etoloji
Genetik
Hayvanlar Alemi
Evrim
Atmosfer
Sars Mers
Mantar
Nükleotit
Sinir
Enfeksiyon
Enerji
Savaş
Astronomi
Kimyasal
Genel Halk
Tür
Hastalık Kataloğu
Yayılım
Zihin
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol

Devamını Oku