Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Bilim İnsanları, Sosyal Etkileşimleri Anlamamızı Sağlayacak Yeni Bir Beyin Ağı Keşfetti!

Bilim İnsanları, Sosyal Etkileşimleri Anlamamızı Sağlayacak Yeni Bir Beyin Ağı Keşfetti! SciTechDaily
1 dakika
847
Tüm Reklamları Kapat

İtalyan Teknoloji Enstitüsü'nden (IIT) Francesco Papaleo liderliğindeki bir araştırma ekibi, hem hayvanlarda hem de insanlarda bulunan ve başkalarının duygularını tanıyabilen bir beyin ağı tespit etti.

Nature Neuroscience dergisinde yayımlanan bulgular, sosyal işlevlerin bozulduğu şizofreni veya otizm gibi nörogelişimsel durumlar için yeni, daha etkili tedavi stratejilerinin geliştirilmesinin yolunu açıyor.[1]

Başkaları tarafından ifade edilen duyguları tanıma ve bunlara uygun şekilde karşılık verme, hayvanların etkili bir şekilde etkileşime girme yeteneklerini geliştirip hayatta kalma olasılığını arttıran temel bir beceridir. Yine de ne yazık ki bu sürecin altında yatan beyin mekanizmaları büyük ölçüde bir gizemdir.

Tüm Reklamları Kapat

Papaleo'nun ekibi, son teknoloji teknikler kullanarak, daha önce hiç çalışılmamış olan ve bu sosyo-bilişsel süreçlerde yer alan bir beyin devresi keşfetti. Bu devre, prefrontal korteks ile retrosplenial korteks adı verilen, birbirinden uzak iki beyin bölgesini bağlayan nöron hücrelerinden oluşuyor.

Bu bağlantının insanlardaki işlevi, 1.000'den fazla gönüllü katılımcının yer aldığı bir deneyle test edildi. Her bir katılımcıya ekranda kızgın, mutlu ya da nötr ifadeler içeren yüzlerin izletildi. Test sırasında, araştırmacılar, hangi beyin bölgelerinin aktif olduğunu görmek için manyetik rezonans görüntüleme teknikleriyle beyin aktivitelerini kaydettiler. Sonuçlar, prefrontal korteks ve retrosplenial korteksin beyin devre alanlarının aktivitesi ile duygu tanıma arasında bir korelasyon olduğunu doğruladı. Francesco Papaleo, şöyle anlatıyor:

Bu yeni sonuçlardan heyecan duyuyoruz çünkü başkalarının duygularına tepki vermemizi sağlayan beyin devrelerini daha iyi anlamamıza yardımcı oluyor. Bu mekanizmaların nasıl çalıştığını, özellikle de psikiyatrik ve nörogelişimsel bozukluklarda nasıl değiştiğini daha geniş bir şekilde anlamak istiyoruz.

Genetics of Cognition laboratuvarında araştırmacı olan Anna Monai ise şöyle anlatıyor:

Nörogelişimsel durumların tedavisinde kullanılan mevcut ilaçlar seçici değildir ve ayrım yapmaksızın birçok nöron türünü etkilerler. Amacımız, tedavi etkinliğini artırırken yan etkileri azaltmak için belirli beyin devrelerini hedef alan tedavi stratejileri geliştirmek.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
12
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat
 • ISTITUTO ITALIANO DI TECNOLOGIA

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 4
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Bilim Budur! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • ^ D. Dautan, et al. (2024). Cortico-Cortical Transfer Of Socially Derived Information Gates Emotion Recognition. Nature Neuroscience, sf: 1-15. doi: 10.1038/s41593-024-01647-x. | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/06/2024 17:30:58 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/17753

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Homo Sapiens
Dişler
İfade
Protein
Ateş
Video
Genom
Kan
Balık Çeşitliliği
Algoritma
Doğa Gözlemleri
Uzay
Dinozorlar
Sağlık Personeli
Tehlike
Canlılık
Biyografi
Ağız Sağlığı
Deprem
Evrimsel Biyoloji
Çocuklar İçin Bilim
Komplo Teorisi
Matematik
Coğrafya
Freud
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
U. Derin. Bilim İnsanları, Sosyal Etkileşimleri Anlamamızı Sağlayacak Yeni Bir Beyin Ağı Keşfetti!. (29 Mayıs 2024). Alındığı Tarih: 21 Haziran 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/17753
Derin, U. (2024, May 29). Bilim İnsanları, Sosyal Etkileşimleri Anlamamızı Sağlayacak Yeni Bir Beyin Ağı Keşfetti!. Evrim Ağacı. Retrieved June 21, 2024. from https://evrimagaci.org/s/17753
U. Derin. “Bilim İnsanları, Sosyal Etkileşimleri Anlamamızı Sağlayacak Yeni Bir Beyin Ağı Keşfetti!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, 29 May. 2024, https://evrimagaci.org/s/17753.
Derin, Ufuk. “Bilim İnsanları, Sosyal Etkileşimleri Anlamamızı Sağlayacak Yeni Bir Beyin Ağı Keşfetti!.” Edited by Ufuk Derin. Evrim Ağacı, May 29, 2024. https://evrimagaci.org/s/17753.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close