Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Beden vs Zihin: Sıcak Kömürlerin Üzerinden Acı Çekmeden Yürüyebilir Miyiz?

Beden vs Zihin: Sıcak Kömürlerin Üzerinden Acı Çekmeden Yürüyebilir Miyiz?
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Ateş Yürüyüşü (İng.: Firewalking) birçok izleyeni büyülemiştir. Fiji Adaları’ndaki Sawau kabilesinden Thimithi festivalini kutlayan Hindulara kadar pek çok farklı kültür ve inanışta yer edinmiştir. Hatta Pakistan’ın bazı kabilelerinde bir adalet sistemi olarak kullanılmaktadır, yani kişi yaralanırsa suçlu, yaralanmazsa suçsuzdur. Tarihsel bilgilerimize göre bu geçit töreni Hindistan’ın Demir Çağ’ından beri, yani MÖ 1200’den beri vardır.

Ateş Yürüyüşü olarak sözü edilen şey aslında sıcak taşların ve kömürlerin üzerinden yapılan bir yürüyüştür. Bu yürüyüşte kişinin gücü ve inancı teste tabi tutulmaktadır. Böylelikle kişinin ne kadar cesaretli olduğu ya da dini inancının ne kadar kuvvetli olduğu görülebilmektedir. Aynı şekillerde Çin’de yapılan yürüyüşler gerçekleşebilecek doğa felaketlerini engellemek amacıyla ve Bangalore’da (Hindistan) bir grup şans getirmek amacıyla inekleri de yürüttükleri bilinmektedir.

Yazar Tolly Burkan bu yürüyüşü ABD ile Avrupa ülkelerinde 20. yüzyılda popülerize etmiştir ve Ateş Yürüyüşü & Eğitim Enstitüsü’nü kurmuştur. Bu uygulamayı Kuzey Amerika’yla tanıştıran ilk kişi olmasıyla birlikte bu yürüyüş ile korkularımızın üstesinden gelebileceğimize ve bunun için de maddeden daha üstün olan zihin gücüyle başarabileceğimize inanılmıştır. Peki ama gerçekten de fizik-ötesi kavramlar mı rol oynamaktadır?

İşin bilimsel kısmına bakınca fizik bilimine odaklanmamız gerekmektedir. Farklı derecelere sahip iki şey bir araya geldiklerinde, soğuk olan ısınmaya ve sıcak olan da soğumaya başlayacaktır. Bu durum da ya ayrılana dek ya da ortak bir dereceye ulaşana dek devam eder. Bunlar termodinamik özelliklerine bağlıdır, bu özellikler de şunlardır: Derece, yoğunluk, belirli ısı kapasitesi ve termal iletkenlik.

Pittsburgh Üniversitesi fizik profesörü olan David Willey ateşte yürümenin doğa-üstü ve paranormal olmadığını ve basit fizik kuralları ile açıklanabileceğini söyledi. Wiley, birçok ateş yürüyüşün en fazla 1000 fahrenheit (550 santigrat derece) sıcaklıktaki kömürlerin üzerinde gerçekleştiğini belirtti. Bu yürüyüşlerde ayakların ıslak olması durumunda “Leidenfrost” etkisi yer almaktadır. Leidenfrost etkisi özetle şöyledir: Sıvı, kendi kaynama noktasından daha yüksek bir ısıya sahip yüzeyle temas ettiğinde, aralarında bir buhar tabakası oluşup ısı engelleyicisi görevi yapmasıyla sıvının aniden ısınmasını bir süreliğine bile olsa durdurmasıdır. Ancak, demin de belirttiğimiz gibi, bir süreliğine olduğu için ağır davranmamak gerekir, bu sebeple bu Ateş Yürüyüşünü gerçekleştirirken yavaş olmamalısınız, aksi taktirde en az ikinci derece yanıklarla başa çıkmak zorunda kalırsınız. Bu durumu şöyle düşünün: Güneşte kalmış bir demire dokunduğunuzda eliniz yanar, ancak ıslak elle dokunduğunuzda birkaç saniye bile olsa tutabilirsiniz, fakat tutmaya devam ettikçe aradaki koruyucu tabaka yok olur ve eliniz yeniden yanmaya başlar.

Elbette her yürüyüşte önceden ayakların ıslatıldığı görülmez, bazen yürüyüşün sonunda ayaklarınızı sokabileceğiniz bir su kovası konulabilir. Ancak demin de belirttiğimiz gibi, ıslatılmamış çıplak ayakla bile sıcak kömürlerin üzerinden yürürken ağır davranılmaz. Kömürler sıcak olabilir (genellikle 400 santigrat derece), ancak önemli olan ısı enerjisinin ayaklarınıza ne kadar hızlı bir şekilde ulaştığıdır. Bir şey ısınmadan önce ısı derecesine yükselmek için yeterli oranda ısı enerjisi alması gerekir. Isı enerjinin aktarma hızı bunlara bağlıdır:

 • Sıcak kömür ile soğuk ayaklarınız arasındaki ısı farkı.
 • Sıcak kaynaktaki mevcut ısı ve sıcak kaynağın ısıyı iletim hızı.

Kömürler ısıyı iyi iletemez ve yüksek oranda ısı enerjisine sahip değillerdir. Eğer bu yürüyüşte çelik kullanılsaydı, işte o zaman yaralanmadan hiç yürüyemezdiniz. Kömürün üzerinden yürüdüğünüzde bir saniyeden fazla durmadığınız için, ayaklarınıza gelen ısı çok düşüktür ve ısının çoğu kömürün içinde kalmaktadır. Böylece (yavaş yürümediğiniz sürece) rahat bir şekilde sıcak kömürlerin üzerinden yürüyebilirsiniz. Bütün bunları söylemekle birlikte, lütfen profesyonel denetim altında olmadan böyle bir deneye kalkışmayınız.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/09/2020 11:55:20 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1854

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Önlem
Samanyolu Galaksisi
Canlı
Gelişim
Anatomi
Dişler
Yiyecek
Boyut
Eczacılık
Bağışıklık Sistemi
Köpek
Molekül
Diş Hekimi
Etimoloji
Akciğer
İhtiyoloji
Endokrin Sistemi
Genom
Rna
Viral Enfeksiyon
Odontoloji
Uçuş
Transkripsiyon
Popülasyon
İklim
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Herkes kendi fikrine sahip olmakta özgürdür; ancak kimse gerçekler konusunda hatalı olma hakkına sahip değildir.”
Bernard M. Baruch
Geri Bildirim Gönder