Evrim Ağacı

Beden vs Zihin: Sıcak Kömürlerin Üzerinden Acı Çekmeden Yürüyebilir Miyiz?

Beden vs Zihin: Sıcak Kömürlerin Üzerinden Acı Çekmeden Yürüyebilir Miyiz?

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Ateş Yürüyüşü (İng.: Firewalking) birçok izleyeni büyülemiştir. Fiji Adaları’ndaki Sawau kabilesinden Thimithi festivalini kutlayan Hindulara kadar pek çok farklı kültür ve inanışta yer edinmiştir. Hatta Pakistan’ın bazı kabilelerinde bir adalet sistemi olarak kullanılmaktadır, yani kişi yaralanırsa suçlu, yaralanmazsa suçsuzdur. Tarihsel bilgilerimize göre bu geçit töreni Hindistan’ın Demir Çağ’ından beri, yani MÖ 1200’den beri vardır.

Ateş Yürüyüşü olarak sözü edilen şey aslında sıcak taşların ve kömürlerin üzerinden yapılan bir yürüyüştür. Bu yürüyüşte kişinin gücü ve inancı teste tabi tutulmaktadır. Böylelikle kişinin ne kadar cesaretli olduğu ya da dini inancının ne kadar kuvvetli olduğu görülebilmektedir. Aynı şekillerde Çin’de yapılan yürüyüşler gerçekleşebilecek doğa felaketlerini engellemek amacıyla ve Bangalore’da (Hindistan) bir grup şans getirmek amacıyla inekleri de yürüttükleri bilinmektedir.

Yazar Tolly Burkan bu yürüyüşü ABD ile Avrupa ülkelerinde 20. yüzyılda popülerize etmiştir ve Ateş Yürüyüşü & Eğitim Enstitüsü’nü kurmuştur. Bu uygulamayı Kuzey Amerika’yla tanıştıran ilk kişi olmasıyla birlikte bu yürüyüş ile korkularımızın üstesinden gelebileceğimize ve bunun için de maddeden daha üstün olan zihin gücüyle başarabileceğimize inanılmıştır. Peki ama gerçekten de fizik-ötesi kavramlar mı rol oynamaktadır?

İşin bilimsel kısmına bakınca fizik bilimine odaklanmamız gerekmektedir. Farklı derecelere sahip iki şey bir araya geldiklerinde, soğuk olan ısınmaya ve sıcak olan da soğumaya başlayacaktır. Bu durum da ya ayrılana dek ya da ortak bir dereceye ulaşana dek devam eder. Bunlar termodinamik özelliklerine bağlıdır, bu özellikler de şunlardır: Derece, yoğunluk, belirli ısı kapasitesi ve termal iletkenlik.

Pittsburgh Üniversitesi fizik profesörü olan David Willey ateşte yürümenin doğa-üstü ve paranormal olmadığını ve basit fizik kuralları ile açıklanabileceğini söyledi. Wiley, birçok ateş yürüyüşün en fazla 1000 fahrenheit (550 santigrat derece) sıcaklıktaki kömürlerin üzerinde gerçekleştiğini belirtti. Bu yürüyüşlerde ayakların ıslak olması durumunda “Leidenfrost” etkisi yer almaktadır. Leidenfrost etkisi özetle şöyledir: Sıvı, kendi kaynama noktasından daha yüksek bir ısıya sahip yüzeyle temas ettiğinde, aralarında bir buhar tabakası oluşup ısı engelleyicisi görevi yapmasıyla sıvının aniden ısınmasını bir süreliğine bile olsa durdurmasıdır. Ancak, demin de belirttiğimiz gibi, bir süreliğine olduğu için ağır davranmamak gerekir, bu sebeple bu Ateş Yürüyüşünü gerçekleştirirken yavaş olmamalısınız, aksi taktirde en az ikinci derece yanıklarla başa çıkmak zorunda kalırsınız. Bu durumu şöyle düşünün: Güneşte kalmış bir demire dokunduğunuzda eliniz yanar, ancak ıslak elle dokunduğunuzda birkaç saniye bile olsa tutabilirsiniz, fakat tutmaya devam ettikçe aradaki koruyucu tabaka yok olur ve eliniz yeniden yanmaya başlar.

Elbette her yürüyüşte önceden ayakların ıslatıldığı görülmez, bazen yürüyüşün sonunda ayaklarınızı sokabileceğiniz bir su kovası konulabilir. Ancak demin de belirttiğimiz gibi, ıslatılmamış çıplak ayakla bile sıcak kömürlerin üzerinden yürürken ağır davranılmaz. Kömürler sıcak olabilir (genellikle 400 santigrat derece), ancak önemli olan ısı enerjisinin ayaklarınıza ne kadar hızlı bir şekilde ulaştığıdır. Bir şey ısınmadan önce ısı derecesine yükselmek için yeterli oranda ısı enerjisi alması gerekir. Isı enerjinin aktarma hızı bunlara bağlıdır:

 • Sıcak kömür ile soğuk ayaklarınız arasındaki ısı farkı.
 • Sıcak kaynaktaki mevcut ısı ve sıcak kaynağın ısıyı iletim hızı.

Kömürler ısıyı iyi iletemez ve yüksek oranda ısı enerjisine sahip değillerdir. Eğer bu yürüyüşte çelik kullanılsaydı, işte o zaman yaralanmadan hiç yürüyemezdiniz. Kömürün üzerinden yürüdüğünüzde bir saniyeden fazla durmadığınız için, ayaklarınıza gelen ısı çok düşüktür ve ısının çoğu kömürün içinde kalmaktadır. Böylece (yavaş yürümediğiniz sürece) rahat bir şekilde sıcak kömürlerin üzerinden yürüyebilirsiniz. Bütün bunları söylemekle birlikte, lütfen profesyonel denetim altında olmadan böyle bir deneye kalkışmayınız.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 25/05/2020 18:25:40 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1854

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Epigenetik
Yiyecek
Kuyruksuz Maymun
Teyit
Kadın
Evrim Ağacı Duyurusu
Genetik
Parazit
Eğilim
Hominidae
Yayılım
Ekoloji
Köpekgil
Biyolojik Antropoloji
Uzay Görevleri
Psikoloji
Besin
Mutasyon
Makroevrim
Elektron
Teori
Yeni Koronavirüs
Farmakoloji
Abd
Evrimsel Biyoloji
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Biyoloji bir bilimdir. Evrim ise onu eşsiz kılan gerçektir.”
Jared Diamond
Geri Bildirim Gönder