Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Bebeklerin Dışkısında Yetişkinlerinkinden Daha Fazla Mikroplastik Tespit Edildi!

Ana Rahmindeki Bebeklerin İlk Dışkısında Bile Mikroplastiklere Rastlandı!

Bebeklerin Dışkısında Yetişkinlerinkinden Daha Fazla Mikroplastik Tespit Edildi!
1 dakika
1,230
Tarihi Geçmiş Haber

Bu haber 2 yıl öncesine aittir. Haber güncelliğini yitirmiş olabilir; ancak arşivsel değeri ve bilimsel gelişme/ilerleme anlamındaki önemi dolayısıyla yayında tutulmaktadır. Ayrıca konuyla ilgili gelişmeler yaşandıkça bu içerik de güncellenebilir.

Tüm Reklamları Kapat

5 milimetreden küçük plastik parçalar olarak tanımlanan mikroplastikler, evdeki tozdan yiyeceklere ve şişelenmiş suların içine kadar her yerdedir. Bu yüzden bilim insanlarının bu parçacıkları insanların ve evcil hayvanların dışkısında tespit etmesi çok da şaşırtıcı değildi. Environmental Science & Technology Letters dergisinde yayınlanan küçük bir pilot çalışmada araştırmacılar, bir tür mikroplastiğin bebeklerin dışkılarında yetişkinlerden daha fazla miktarda olduğunu keşfettiler.[1] Ne var ki bu mikroplastiğin sağlık etkileri var mı, varsa nedir, bunlar henüz bilinmiyor.

İnsanların mikroplastiklere maruz kalma miktarı veya bunların sağlık üzerindeki etkileri hakkında çok az şey biliniyor. Mikroplastiklerin bir zamanlar mide-bağırsak yolundan zararsız bir şekilde geçip vücuttan çıktığı düşünülse de, son araştırmalar en küçük parçaların hücre zarlarını geçip dolaşıma girebildiğini gösteriyor. Hücreler ve laboratuvar hayvanları üzerinde yapılan mikroplastik maruziyeti deneyleri; bu plastiklerin hücre ölümüne, iltihaplanmaya ve metabolik bozukluklara neden olabildiğini gösteriyor. New York Üniversitesi Tıp Fakültesi'nden Kurunthachalam Kannan ve meslektaşları, bebek ve yetişkin dışkılarındaki seviyeleri ölçerek, insanların iki yaygın mikroplastik türüne, yani polietilen tereftalat (PET) ve polikarbonat (PC) isimli plastiklere maruziyetini değerlendirmek istediler.

Araştırmacılar, New York eyaletinden toplanan 6 bebek ve 10 yetişkin dışkı örneğinde ve ayrıca 3 mekonyum örneğinde (yeni doğmuş bir bebeğin ilk dışkısı) PET ve PC mikroplastiklerinin konsantrasyonlarını belirlemek için kütle spektrometrisi kullandılar. Tüm numuneler, en az bir tür mikroplastik içeriyordu. Yetişkinler ve bebekler arasında ortalama dışkı PC mikroplastik seviyeleri benzer olmasına rağmen; bebek dışkısı, yetişkinlerinkinden ortalama olarak 10 kat daha yüksek PET konsantrasyonları içeriyordu.

Tüm Reklamları Kapat

Araştırmacılar, bebeklerin şişe, diş kaşıyıcı ve oyuncak gibi ürünleri yaygın olarak kullanmaları nedeniyle daha yüksek seviyelerde mikroplastiklere maruz kalabileceklerini söylüyor. Ancak, bu bulguları doğrulamak için daha büyük çalışmalara ihtiyaç olduğunu belirtiyorlar.

Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
24
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

Feragatname: Evrim Ağacı, doğrudan üniversiteler, akademik dergiler veya resmi bilim kurumları tarafından yayınlanan bu basın açıklamalarını temel editöryal düzenlemeden geçirmektedir; ancak açıklamaların isabetliliğinden sorumlu değildir. Basın açıklaması konusundaki sorularınızı aşağıdaki medya irtibat kişisine yöneltebilirsiniz.

Medya İrtibat
 • Katie Cottingham
 • American Chemical Society

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Üzücü! 11
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 3
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Grrr... *@$# 1
 • İğrenç! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/07/2024 17:40:12 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/11062

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Basınç
Hominid
Kimya Tarihi
Mühendislik
Genel Görelilik Teorisi
Uçak
Skeptisizm
Protein
Homeostasis
Argüman
Araç
Teleskop
Yer
Teyit
Deniz
Karanlık Enerji
Araştırmacılar
Anksiyete
Kilometre
Nötron Yıldızı
Cinsel Yönelim
Bağışıklık Sistemi
Özel Görelilik
Uzay Aracı
Parçacık
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün Türkiye'de bilime ve bilim okuryazarlığına neler katacaksın?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
Ç. M. Bakırcı. Bebeklerin Dışkısında Yetişkinlerinkinden Daha Fazla Mikroplastik Tespit Edildi!. (11 Ekim 2021). Alındığı Tarih: 21 Temmuz 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/11062
Bakırcı, Ç. M. (2021, October 11). Bebeklerin Dışkısında Yetişkinlerinkinden Daha Fazla Mikroplastik Tespit Edildi!. Evrim Ağacı. Retrieved July 21, 2024. from https://evrimagaci.org/s/11062
Ç. M. Bakırcı. “Bebeklerin Dışkısında Yetişkinlerinkinden Daha Fazla Mikroplastik Tespit Edildi!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, 11 Oct. 2021, https://evrimagaci.org/s/11062.
Bakırcı, Çağrı Mert. “Bebeklerin Dışkısında Yetişkinlerinkinden Daha Fazla Mikroplastik Tespit Edildi!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, October 11, 2021. https://evrimagaci.org/s/11062.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close