Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Bu şekilde duruşları ve kanat pozisyonları ile kendilerini belli ederler.
Bu şekilde duruşları ve kanat pozisyonları ile kendilerini belli ederler.
Pedram Türkoğlu

Gözlem Bilgileri

Zonguldak/Filyos'ta Evrim Ağacı olarak gözlemlediğimiz erkek bir bantlı kızböceği türü. Kendisi, ırmağın karşısında yaklaşık 6 metre uzaklıktaydı. Tamron 150-600 mm'lik bir lens kullanarak fotoğraflamayı başardık.

Tanım ve Genel Bilgiler

Yaklaşık 45-48 mm'lik boyutu ile bilinen en büyük kızböceklerinden biridir. Çünkü kızböcekleri genelde oldukça küçük hayvanlardır. Fakat bantlı kızböceği, neredeyse yusufçuk kadar iridir. Bu yüzden yusufçuk ile sık sık karıştırılırlar.

Seksüel dimorfizm, yani cinsiyetler arası dış görünüş (morfoloji) farkı bantlı kızböceğinde (Calopteryx splendens) oldukça belirgindir. Dişiler metalik yeşil renkte iken; erkekler daha çok metalik mavi rengindedir. Ayrıca erkeklerin kanadında yarı saydam iri bir leke bulunur. Dişiler, dakika başı 10 tane yumurta bırakabiliyor. Ardından yaklaşık 14 gün içerisinde yavrular çıkmaya başlar ve 2 yıllık bir gelişim evresine girerler.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Şuradan ulaşabileceğiniz kısa belgeselimizde de bahsettiğimiz gibi, kızböcekleri ve yusufçuklar farklı hayvanlardır. Kızböcekleri kanatlarını dinlenme pozisyonunda arkada tutmaları ile yusufçuklardan ayrılırlar. Keza yassı kafa yapısı ve iki bölümlü göğüs (toraks) da bu ayrımlar arasındadır. Taksonomik olarak farklı alt takımlarda bulunurlar. Yusufçuklar Anisoptera alt takımına üye iken, kızböcekleri Zygoptera alt takımına üyedirler.

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Irmak veya nehir kenarlarında yaşarlar. Irmağın yavaş ve sakin aktığı kısımları terih ederler.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 29/03/2020 11:09:12 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/7223

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Matematik bilmemek, Evren'i anlamak önünde çok büyük bir engeldir.”
Richard Feynman
Geri Bildirim Gönder