Babaların Yaşadığı Stres, Spermler Aracılığıyla Yavruyu Olumsuz Etkiliyor!
Babaların Yaşadığı Stres, Spermler Aracılığıyla Yavruyu Olumsuz Etkiliyor!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Çiftleşme öncesinde, ister ergenlik döneminde, isterse de yetişkinlik döneminde strese maruz kalan babaların yavrularının beyinlerinde bulunan hipotalamik-hipo-adrenal eksenin normalden farklı olduğu tespit edildi. Beyinlerimizde bulunan bu alan, birçok diğer işlev ile birlikte, strese tepki verebilmemizi sağlıyor. Bu farklılığın bir sonucu olarak babaları strese kalan yavrularda strese tepki verebilme yeteneği azalıyor. Bu durum, birçok zihinsel hastalığın temelinde yatan nedenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

University of Pennsylvania'da yapılan ve Journal of Neuroscience dergisinde yayımlanan makaleye göre şimdiye kadar hiç fark edilmemiş olan bu epigenetik etki, anksiyete ve benzeri zihinsel hastalıkların yavrulara nasıl aktarıldığını anlamamızı sağlayabilir. Fareler üzerinde araştırma yapan ekip, 6 hafta boyunca erkek fareleri yoğun ve kronik strese maruz bıraktılar ve sonrasında üremelerine izin verdiler. Doğan yavruların ilginç bir şekilde strese tepki veremediğini ya da çok az verebildiğini gördüler. Bunun fizyolojik ve genetik sebeplerini analiz ettiler, bu süreçte mikroRNA ve gen ifadesi üzerinde çalıştılar. Bulguları, çevresel bir etmen olan stresin, babanın spermlerinde değişime neden olduğunu ve bunun yavrulara aktarılabildiğini gösterdi. Babanın spermlerindeki bu değişim, yavruların fizyolojik özelliklerini değiştiriyor, dolayısıyla evrimsel uyum başarılarını etkiliyor. Bu da, çevrenin evrim üzerindeki etkisiyle ilgili önemli bilgiler sunuyor. 

Araştırmanın epigenetiğin evrimsel sürece etkisinin anlaşılmasında ve birçok zihinsel hastalığın tedavisinde önemli ufuklar açtığı düşünülüyor.

 

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. IFLS
  2. University of Pennsylvania

Kadınlar Yüzleri Erkeklerden Daha Rahat Hatırlıyor!

İnsanda Keseli Doğum

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder