Gece Modu

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Çiftleşme öncesinde, ister ergenlik döneminde, isterse de yetişkinlik döneminde strese maruz kalan babaların yavrularının beyinlerinde bulunan hipotalamik-hipo-adrenal eksenin normalden farklı olduğu tespit edildi.

Beyinlerimizde bulunan bu alan, birçok diğer işlev ile birlikte, strese tepki verebilmemizi sağlıyor. Bu farklılığın bir sonucu olarak babaları strese kalan yavrularda strese tepki verebilme yeteneği azalıyor. Bu durum, birçok zihinsel hastalığın temelinde yatan nedenlerden biri olarak karşımıza çıkıyor.

University of Pennsylvania'da yapılan ve Journal of Neuroscience dergisinde yayımlanan makaleye göre şimdiye kadar hiç fark edilmemiş olan bu epigenetik etki, anksiyete ve benzeri zihinsel hastalıkların yavrulara nasıl aktarıldığını anlamamızı sağlayabilir. Fareler üzerinde araştırma yapan ekip, 6 hafta boyunca erkek fareleri yoğun ve kronik strese maruz bıraktılar ve sonrasında üremelerine izin verdiler. Doğan yavruların ilginç bir şekilde strese tepki veremediğini ya da çok az verebildiğini gördüler. Bunun fizyolojik ve genetik sebeplerini analiz ettiler, bu süreçte mikroRNA ve gen ifadesi üzerinde çalıştılar.

Bulguları, çevresel bir etmen olan stresin, babanın spermlerinde değişime neden olduğunu ve bunun yavrulara aktarılabildiğini gösterdi. Babanın spermlerindeki bu değişim, yavruların fizyolojik özelliklerini değiştiriyor, dolayısıyla evrimsel uyum başarılarını etkiliyor. Bu da, çevrenin evrim üzerindeki etkisiyle ilgili önemli bilgiler sunuyor. Araştırmanın epigenetiğin evrimsel sürece etkisinin anlaşılmasında ve birçok zihinsel hastalığın tedavisinde önemli ufuklar açtığı düşünülüyor.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 3
 • Bilim Budur! 3
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 2
 • Güldürdü 1
 • İnanılmaz 2
 • Umut Verici! 1
 • Merak Uyandırıcı! 3
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • D. of Communications. Stressed Dads Can Affect Offspring Brain Development, Penn Study Finds. (2013, Haziran 12). Alındığı Tarih: 08 Mart 2019. Alındığı Yer: Penn Medicine News | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 28/02/2020 12:19:42 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1259

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“İnsanlığın sadece tahminlerde bulunabileceği ve ancak nesiller boyu süren çaba sonucu kısmen çözebileceği gizemler mevcuttur.”
Bram Stoker
Geri Bildirim Gönder