B17 Vitamini, Kanserin Şifası mı? Kanser, Sadece Bir Vitamin Eksikliği Hastalığı mı?

KanserSİZ Dünya Organizasyonu, İnsanların Umutlarıyla Oynuyor!

B17 Vitamini, Kanserin Şifası mı? Kanser, Sadece Bir Vitamin Eksikliği Hastalığı mı? Nabta Health
2 dakika
21,768 Okunma Sayısı
Notlarım
Reklamı Kapat

İddia

Aslında kanser diye bir hastalık yoktur. Kanser dediğimiz şey, B17 vitamininin eksikliğinden kaynaklanmaktadır ve bu gerçek, insanlardan gizlenmektedir. Çünkü kanser, çok kârlı bir hastalıktır ve ilaç firmaları bu gelirlerini kaybetmek istemezler.

Gerçek mi?

Sahte
Sahte

Gerçek Ne?

Kanser, gerçek bir hastalıktır ve tek bir tipi yoktur; yüzlerce kanser tipi bulunmaktadır. Hepsinin ortak özelliği, hücrelerin kontrolsüz bir şekilde bölünerek vücutta zararlı tümörler oluşturmasıdır. Her bir kanser türü kendi kategorisinde değerlendirilmesi gerekir, fakat hemen hemen tüm kanser türleri tekil sebeplerden değil; genetik, beslenme, yaşam biçimi, vb. karmaşık faktörlerin bir araya gelmesi sonucu oluşur. Hiçbir kanser türünün tedavisi, evrensel olarak tekil bir diyet değişikliğine veya tekil bir beslenme eksikliğine indirgenemez.

İddianın Kökeni

Özellikle e-posta yoluyla, ancak kimi zaman şahıs, internet sayfası ve sitelerinin paylaşımlarıyla da aslında "Kanser" diye bir hastalığın var olmadığı, bunun sadece Vitamin B17 adını verdikleri (aslında bir "vitamin" bile olmayan) kimyasal bir bileşiğin eksikliğinden kaynaklandığı iddia edilmektedir. Bununla da kalınmamakta, kanserin sadece pozitif düşünce ve Vitamin B17 takviyesi ile tamamen iyileşebileceği ileri sürülmektedir. Bu, kabul edilemez bir yalandır; çünkü Dünya çapındaki 7.5 milyon kanser Hastasının umutlarıyla oynamaktadır!

Bilgiler

Vitamin B17 adı altında satılan/desteklenen kimyasal, esasında "lavomandelonitril" (İng: laevomandelonitril veya kısaca "laetril") adı verilen bir kimyasal madddedir. Bu da, acı badem (Prunus dulcis) türünden elde edilen amigdalin isimli bir siyanojenik glikosit (siyanürlü bir şeker tipi) türünden üretilmektedir. Acıbadem haricinde, kayısı ve vişne türlerinden de elde edilebilir.

Ancak iddianın temelinde bir hata bulunmaktadır: Amigdalin de, bundan üretilen türev kimyasallar da vitamin değildir! Tam tersine, bu kimyasallar belli dozların üzerinde zehirlidir (toksiktir) ve hiçbir klinik araştırmada, kanseri tedavi etmek ve hatta önlemek konusunda faydası görülememiştir.

Reklamı Kapat

Bu kimyasalların yüksek dozda alındıklarında (örneğin acıbademden belli bir gramajın üzerinde üretildiğinde) ve ağızdan hap alarak alındığında ölümcül sonuçlar doğurabilir. Çünkü laetrile denen bu kimyasal, sindirim yolundaki bazı enzimlerle (özellikle glukosidaz enzimleriyle) birleşerek son derece zehirli bir bileşik olan siyanit oluştururlar.

Amigdalin, vücutta beta-glikosidaz (emülsin) ve amigdalaz ile hidrolize edilir ve gentiyobiyoz ve sol elli mandelonitril ortaya çıkar. Gentiyobiyoz, tekrar hidrolize edilerek glikoza dönüşür; ancak mandelonitril bozunarak benzaldehit ve hidrojen siyanit üretir. Vücutta üretilen bu hidrojen siyanit, kilogram başına 0.5-3.5 miligram düzeyini geçecek olursa, siyanür zehirlenmesi ile sonuçlanır. Hatta bir kişi için güvenli olan sınır, Avrupa Besin Güvenliği Kurumu'nca 20 mikrogram olarak belirlenmiştir - ki bu, ölümcül olarak belirlenen dozun 25 kat altıdır. Yani bu yaklaşım kansere tedavi olmadığı gibi, ölümünüze neden olabilir!

American Journal of Clinical History, Cancer ve Public Health gibi akademik dergilerinde çıkan makaleler, bu konuyu detaylıca masaya yatırıp, ortak bir şekilde "kanserle ilgili en acınası sahtekarlık" olarak değerlendirmişlerdir. Daha sonra farklı araştırma kurumları ve dergileri de, yaptıkları araştırmalarla bu sonuca katılmışlardır. Akademik çalışmaların en üst düzeyi olarak görülen Cochrane Araştırmaları çalışmasında, laetrilin kanser tedavisinde hiçbir güvenilir etkisi olmadığı sonucuna varılmıştır.

Okundu Olarak İşaretle
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 14
 • Bilim Budur! 2
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • İnanılmaz 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Grrr... *@$# 1
 • Korkutucu! 1
 • Muhteşem! 0
 • Güldürdü 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • İğrenç! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 13/05/2021 02:30:06 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/652

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Uterus
Ara Tür
Yas
Yapay Seçilim
Uygulama
Homo Sapiens
Aminoasit
Beyin
Şüphecilik
Nasa
Santigrat Derece
Evrimsel Süreç
Sivrisinek
Şehir Hastanesi
Balıklar
Bilim
Beslenme Bilimi
İstatistik
Arı
Eczacılık
Antropoloji
Kamuflaj
Hamile
Sars-Cov-2
Elementler
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Sizi Takip Ediyor

Devamını Oku
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın