Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Amazon Ormanları'nın Gizemli Ağları

Amazon Ormanları'nın Gizemli Ağları
Reklamı Kapat

Bu yazı, Evrim Ağacı'na ait, özgün bir içeriktir. Konu akışı, anlatım ve detaylar, Evrim Ağacı yazarı/yazarları tarafından hazırlanmış ve/veya derlenmiştir. Bu içerik için kullanılan kaynaklar, yazının sonunda gösterilmiştir. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Mayıs 2013'te, fotoğrafta da görebileceğiniz garip ve oldukça karmaşık yapılı ağlar, Amazon Ormanları'ndaki ağaçların üzerinde keşfedilmişti. Uzaylıların yaptığı iddia edilen, halbuki insanlar tarafından çok da zorlanmadan inşa edilebilecek Stonehenge'e benzer yapıdaki bu ağlara insanlar "Silkhenge" adını verdiler ("silk" sözcüğü İngilizcede "ipek", "henge" sözcüğü "yapıt", "stone" ise "taş" anlamına gelmektedir). Uzmanlarda da dahil hiç kimsenin bunların hangi tür örümcekler tarafından örüldüğüne dair en ufak bir fikri yoktu. Uzun bir süre boyunca bu ağların hangi canlıya ait olduğu tespit edilemedi. Nihayet, 6 aylık bir araştırma sürecinin sonunda, bilim insanları sonunda bu yapıların sahibine ulaştı: Bir örümcek!

Şaka bir yana, entomolog Phil Torres'in önderliğinde yürütülen çalışma, Peru Amazonları'nın derinliklerinde yer alan Tambopata Araştırma Merkezi'nin etrafındaki ormanlık alanda tespit edilen ağlara odaklandı. Araştırma boyunca bilim insanlarına eşlik eden, Wired sitesinden Nadia Drake şöyle söylüyor:

Bu ağların yarısı sekropya ağaçlarının üzerine inşa edilmişti. Birçoğu ise bambuydu. Bazıları, yaprakların üzerindeydi. Çoğu ise kümeler halinde, 2 ila 6 arasında yapıdan oluşuyordu.

Bu yapıları günler ve haftalar boyunca izleyen araştırmacılar, sonunda bunları ören örümceği tespit etmeyi başardı. Bu örümcek, daha önce tanımlanmamış, yepyeni bir tür ve aşağıdaki gibi gözüküyor:

Bu, yumurtasından yeni çıkmış bir örümcek. Henüz daha türü bile belli değil. Üstelik, daha yetişkinlerine de ulaşılamadı. Keşif, bu ağ yapılarının aslında oldukça karmaşık bir yumurta yuvası olduğunu ortaya çıkardı.

2017 itibariyle tür halen tam olarak tespit edilebilmiş ve bilimsel olarak isimlendirilmiş değil. Popüler bilimde halen "Silkhedge örümceği" olarak biliniyor. 2016 yılında yapılan gen dizilemesi sonucunda canlının %86 oranında Theridiidae, Clubionidae ve Linyphiidae gibi bilindik örümcek türleriyle örtüştüğü tespit edildi. Ancak bu örtüşme oranı, bir örümceğin türünü, hatta cinsini belirlemek için yeterli değil. Anlayabilmeniz için şöyle anlatalım: İnsanlarla balıkların genomları da bu civarda benzerdir! Bu nedenle araştırmacılar bu genetik analizin tek sonucunun, bu canlının bir örümcek olduğunu doğrulamak olduğunu belirtiyorlar.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • N. Drake. Watch Baby Spiders Emerge From Mysterious 'Silkhenge' Structures. (17 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 17 Temmuz 2020. Alındığı Yer: NatGeo | Arşiv Bağlantısı
 • R. Gonzalez. Scientists Finally Know What Created These Mysterious Structures!. (17 Temmuz 2020). Alındığı Tarih: 17 Temmuz 2020. Alındığı Yer: io9 | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/12/2020 01:17:08 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1798

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Hematoloji
Mucize
Nöron Hücresi
Pandemik
Erkek
Yaşam
İklim Değişikliği
Madde
Mikrop
Film
Çağ
Organ
Bilim Tarihi
Uyku
Yağ
Evrim Teorisi
Çocuklar
Coronavirus
Evrimsel Antropoloji
Sağlık
Deri
Mistik
Metabolizma
Duygu
Ses Kaydı
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Güneşte yanmayan, gölgenin kıymetini bilmez.”
Türk Atasözü
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol