Amazon Ormanları'nın Gizemli Ağları

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Mayıs 2013'te, fotoğrafta da görebileceğiniz garip ve oldukça karmaşık yapılı ağlar, Amazon Ormanları'ndaki ağaçların üzerinde keşfedilmişti. Uzaylıların yaptığı iddia edilen, halbuki insanlar tarafından çok da zorlanmadan inşa edilebilecek Stonehenge'e benzer yapıdaki bu ağlara insanlar "Silkhenge" adını verdiler ("silk" sözcüğü İngilizcede "ipek", "henge" sözcüğü "yapıt", "stone" ise "taş" anlamına gelmektedir). Uzmanlarda da dahil hiç kimsenin bunların hangi tür örümcekler tarafından örüldüğüne dair en ufak bir fikri yoktu. Uzun bir süre boyunca bu ağların hangi canlıya ait olduğu tespit edilemedi. Nihayet, 6 aylık bir araştırma sürecinin sonunda, bilim insanları sonunda bu yapıların sahibine ulaştı: Bir örümcek!

Şaka bir yana, entomolog Phil Torres'in önderliğinde yürütülen çalışma, Peru Amazonları'nın derinliklerinde yer alan Tambopata Araştırma Merkezi'nin etrafındaki ormanlık alanda tespit edilen ağlara odaklandı. Araştırma boyunca bilim insanlarına eşlik eden, Wired sitesinden Nadia Drake şöyle söylüyor:

"Bu ağların yarısı sekropya ağaçlarının üzerine inşa edilmişti. Birçoğu ise bambuydu. Bazıları, yaprakların üzerindeydi. Çoğu ise kümeler halinde, 2 ila 6 arasında yapıdan oluşuyordu."

Bu yapıları günler ve haftalar boyunca izleyen araştırmacılar, sonunda bunları ören örümceği tespit etmeyi başardı. Bu örümcek, daha önce tanımlanmamış, yepyeni bir tür ve aşağıdaki gibi gözüküyor:

Bu, yumurtasından yeni çıkmış bir örümcek. Henüz daha türü bile belli değil. Üstelik, daha yetişkinlerine de ulaşılamadı. Keşif, bu ağ yapılarının aslında oldukça karmaşık bir yumurta yuvası olduğunu ortaya çıkardı.

2017 itibariyle tür halen tam olarak tespit edilebilmiş ve bilimsel olarak isimlendirilmiş değil. Popüler bilimde halen "Silkhedge örümceği" olarak biliniyor. 2016 yılında yapılan gen dizilemesi sonucunda canlının %86 oranında Theridiidae, Clubionidae ve Linyphiidae gibi bilindik örümcek türleriyle örtüştüğü tespit edildi. Ancak bu örtüşme oranı, bir örümceğin türünü, hatta cinsini belirlemek için yeterli değil. Anlayabilmeniz için şöyle anlatalım: İnsanlarla balıkların genomları da bu civarda benzerdir! Bu nedenle araştırmacılar bu genetik analizin tek sonucunun, bu canlının bir örümcek olduğunu doğrulamak olduğunu belirtiyorlar.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  1. NatGeo
  2. io9

Skeptikler Kılavuzu

Çiçeklerin Kökeni Üzerine...

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim