Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat
Tüm Reklamları Kapat

Altın yağmurcun (Pluvialis apricaria)

Altın yağmurcun (Pluvialis apricaria) Furkan Eren
3 dakika
791
 • Ornitoloji
Tüm Reklamları Kapat
Altın yağmurcun
 • Bilimsel Adı Pluvialis apricaria
 • Halk Arasındaki Türkçe Adı Altın yağmurcun
 • Halk Arasındaki İngilizce Adı European golden plover
Taksonomi
 • Bu içerik, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.
 • Gözlem Ekle

Gözlem Bilgileri

Sabah saatlerinde kuş arazisi yapmak üzere Filyos'a gittik. Filyos genelde oldukça sakin bir alandır. Önceden gözlem yapanlar buranın çok daha güzel ve tür dolu olduğunu söylerdi. Bizde bu bilgiler ışığında gözlemimize başladık. İlk olarak şahin, atmaca ve saz delicesi türlerini alanda gözlemledik. Zaten bu alanda çok sık görülen yırtıcı türleridir. Tam Karadeniz ile çayın birleştiği noktaya geldiğimizde tepede altın yağmurcunu fark ettik. Bizim için bu alanda ilk gözlem olduğu için oldukça sakin davrandık ve hemen yere eğildik. Şans bizden yanaydı. Kuş oldukça sakin tavırlarla poz vermeye devam ediyordu. Bizde daha kaliteli pozlar almak için yere uzandık ve birçok güzel kare almayı başardık. Tabii gözlemimize bu güzel türün ardından saatlerce devam ettik. Gün sonunda 6 yeni kertik türümüzle dönüş yolunu aldık.

Tanım ve Genel Bilgiler

Orta boylu bir kıyı kuşudur. Altın renkli tüylere sahiptir. Adı da buradan gelmektedir. Kış aylarında dış görünüşünde sarı-kahverengi renk hakimdir. Gözünün üst kısmı beyaza yakın tondadır. Erişkin türlerde üreme döneminde altın sarısı tüyler oldukça dikkat çekicidir. Bacakları vücuduna oranla çok uzun değildir. Uçuş esnasında bacaklar kuyruk ucunu geçmez. Tehlike hissettikleri anlarda hızlı adımlarla alandan uzaklaşırlar. Bu esnada özellikle sürü halinde iseler genellikle alandan uçarak uzaklaşmayı tercih ederler. Üreme dönemleri dışında genç bireyler küçük altın yağmurcuna oldukça benzerdir. Fakat sarıya çalan kaş rengi ile iki tür birbirinden ayırt edilmektedir. Boy uzunluğu 26-29 cm, kanat açıklığı 67-76 cm, vücut ağırlığı 157-312 gramdır. Yaşam süresi yaklaşık olarak 12-13 yıl kadardır. Kuluçka süresi ise 28-31 gündür.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Altın yağmurcun Linnaeus tarafından 1758 yılında tanımlanmıştır. Yağmurcungiller (Charadriidae) ailesine mensuptur. Bu ailenin üyeleri dünya genelinde yayılmış küçük veya orta boylu kıyı kuşlarından oluşmaktadır. Genellikle su kenarı ve kıyı şeritleri gibi alanlarda bulunmaktadırlar. Bu ailenin bireyleri çoğunlukla kısa bir gagaya, orta boylu veya uzun bacaklara sahiptir. Genellikle 15 ile 40 cm arasında uzunluğa sahiptirler.

Filyos, Zonguldak.
Filyos, Zonguldak.
Furkan Eren

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Deniz, akarsu ve çay gibi sulak alanların kıyılarında yaşarlar. Göçmen bir türdür. Yaz ayları hariç tüm dönemlerde ülkemizde görülebilmektedirler. Havalar çok soğuk olmadığı müddetçe göç etmeye başlamazlar. Üreme alanlarında ise Mayıs ve Haziran aylarında yeniden görülmeye başlarlar.

Tüm Reklamları Kapat

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Asgari Endişe (IUCN LC) kategorisinde sınıflandırılan türler arasındadır. Yani türün nesli tehlike altında değildir.

Davranış ve Etoloji

Kendilerini tehlikede hissettikleri anda hızlıca koşarak kaçarlar. Bu durum onların yaşadığı alanı seçmelerinde oldukça etkilidir. Bu sebepten ötürü kısa otların bulunduğu alanları daha sık tercih ederler.

Göç ettikleri sırada gruplar halinde sıralı bir şekilde uçmaktadırlar. Kıyılarda bulundukları sıralarda da oldukça kalabalıktırlar.

Filyos, Zonguldak.
Filyos, Zonguldak.
Furkan Eren

Diyet ve Metabolizma

Yumuşakçalar, böcekler, kabuklular, sert olmayan küçük meyveler ve omurgasız larvaları ile beslenirler besin olarak tüketmektedirler.

Evrim Ağacı'ndan Mesaj

Etimoloji

Sahip olduğu altın renginden dolayı ''altın yağmurcun'' adını almıştırlar. Bu adın İngilizce karşılığı European golden plover'dır. Bu gibi birçok türde European yani Avrupa adlarının olduğunu görmekteyiz fakat Türkçe'ye çevrilirken bu isimler genellikle kullanılmadan çevrilmektedir. Literatürde pek kullanılmz ancak "Avrupa altın yağmurcunu" olarak da çevirilebilir.

Alıntı Yap
Okundu Olarak İşaretle
4
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 5
 • Muhteşem! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 09/06/2023 04:51:52 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9204

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Tüm Reklamları Kapat
Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Jüpiter
Kas
Kamuflaj
Allah
İnternet
Diyet
Hastalık Yayılımı
İnsan
Biliş
Hidrojen
Kalp
Yaşlılık
Neandertal
Video
Enfeksiyon
Nöroloji
Plastik
Zehirli Mantar
Mers
Koaservat
Böcek
Sahtebilim
Uluslararası Uzay İstasyonu
Siyaset
Amerika Birleşik Devletleri
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Gönder
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Evrim Ağacı'na Destek Ol
Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katmak için hemen buraya tıklayın.
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
EA Akademi
Evrim Ağacı Akademi (ya da kısaca EA Akademi), 2010 yılından beri ürettiğimiz makalelerden oluşan ve kendi kendinizi bilimin çeşitli dallarında eğitebileceğiniz bir çevirim içi eğitim girişimi! Evrim Ağacı Akademi'yi buraya tıklayarak görebilirsiniz. Daha fazla bilgi için buraya tıklayın.
Etkinlik & İlan
Bilim ile ilgili bir etkinlik mi düzenliyorsunuz? Yoksa bilim insanlarını veya bilimseverleri ilgilendiren bir iş, staj, çalıştay, makale çağrısı vb. bir duyurunuz mu var? Etkinlik & İlan Platformumuzda paylaşın, milyonlarca bilimsevere ulaşsın.
Youtube
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Özgür İrade: Aldığımız Kararlarda *Gerçekten* Özgür müyüz?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Seçimler Ne Kadar Güvenli?
Balinalar Su Altında Nefeslerini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Balinalar Su Altında Nefeslerini Nasıl 2 Saat Tutabiliyor?
Kuyruklu Yıldız Laneti: Hale-Bopp, 200 Milyon Kilometre Uzaktan 39 Kişiyi Nasıl Öldürdü?
Kuyruklu Yıldız Laneti: Hale-Bopp, 200 Milyon Kilometre Uzaktan 39 Kişiyi Nasıl Öldürdü?
Sivrisineklerden Kurtulmanın (Bilimsel Olarak Çalışan) Yolları Neler?
Sivrisineklerden Kurtulmanın (Bilimsel Olarak Çalışan) Yolları Neler?
Podcast
Evrim Ağacı'nın birçok içeriğinin profesyonel ses sanatçıları tarafından seslendirildiğini biliyor muydunuz? Bunların hepsini Podcast Platformumuzda dinleyebilirsiniz. Ayrıca Spotify, iTunes, Google Podcast ve YouTube bağlantılarını da bir arada bulabilirsiniz.
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Alıntı Yap
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
F. Eren, et al. Altın yağmurcun (Pluvialis apricaria). (28 Ağustos 2020). Alındığı Tarih: 9 Haziran 2023. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/9204
Eren, F., Türkoğlu, P. (2020, August 28). Altın yağmurcun (Pluvialis apricaria). Evrim Ağacı. Retrieved June 09, 2023. from https://evrimagaci.org/s/9204
F. Eren, et al. “Altın yağmurcun (Pluvialis apricaria).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, 28 Aug. 2020, https://evrimagaci.org/s/9204.
Eren, Furkan. Türkoğlu, Pedram. “Altın yağmurcun (Pluvialis apricaria).” Edited by Pedram Türkoğlu. Evrim Ağacı, August 28, 2020. https://evrimagaci.org/s/9204.
Geri Bildirim Gönder
ve seni takip ediyor
Evrim Ağacı Uygulamasını
İndir
Chromium Tabanlı Mobil Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
İlk birkaç girişinizde zaten tarayıcınız size uygulamamızı indirmeyi önerecek. Önerideki tuşa tıklayarak uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu öneriyi, yukarıdaki videoda görebilirsiniz. Eğer bu öneri artık gözükmüyorsa, Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Chromium Tabanlı Masaüstü Tarayıcılar (Chrome, Edge, Brave vb.)
Yeni uygulamamızı kurmak için tarayıcı çubuğundaki kurulum tuşuna tıklayın. "Yükle" (Install) tuşuna basarak kurulumu tamamlayın. Dilerseniz, Evrim Ağacı İleri Web Uygulaması'nı görev çubuğunuza sabitleyin. Uygulama logosuna sağ tıklayıp, "Görev Çubuğuna Sabitle" seçeneğine tıklayabilirsiniz. Eğer bu seçenek gözükmüyorsa, tarayıcının Ayarlar/Seçenekler (⋮) ikonuna tıklayıp, Uygulamayı Yükle seçeneğini kullanabilirsiniz.
Safari Mobil Uygulama
Sırasıyla Paylaş -> Ana Ekrana Ekle -> Ekle tuşlarına basarak yeni mobil uygulamamızı kurabilirsiniz. Bu basamakları görmek için yukarıdaki videoyu izleyebilirsiniz.

Daha fazla bilgi almak için tıklayın

Önizleme
Görseli Kaydet
Sıfırla
Vazgeç
Ara

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close