Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Altın yağmurcun (Pluvialis apricaria)

Altın yağmurcun (Pluvialis apricaria) Furkan Eren
Reklamı Kapat

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır. Yaşam Ağacı projesinin amacı, başta Türkiye'de bulunan türleri, Türkiye'deki doğa gözlemcilerimizin özgün fotoğraf ve video içerikleri ışığında, evrimsel akrabalık ilişkilerine uygun bir şekilde filogenetik bir ağaç üzerinde kategorize etmek, nihayetinde ise Dünya'daki tüm türleri yavaş yavaş Yaşam Ağacı'na eklemektir.

Bu yazı, Evrim Ağacı'nın tür gözlemleri ve türlere dair bilgileri barındıran Yaşam Ağacı projesinin bir parçası olarak hazırlanmıştır.

Gözlem Bilgileri

Sabah saatlerinde kuş arazisi yapmak üzere Filyos'a gittik. Filyos genelde oldukça sakin bir alandır. Önceden gözlem yapanlar buranın çok daha güzel ve tür dolu olduğunu söylerdi. Bizde bu bilgiler ışığında gözlemimize başladık. İlk olarak şahin, atmaca ve saz delicesi türlerini alanda gözlemledik. Zaten bu alanda çok sık görülen yırtıcı türleridir. Tam Karadeniz ile çayın birleştiği noktaya geldiğimizde tepede altın yağmurcunu fark ettik. Bizim için bu alanda ilk gözlem olduğu için oldukça sakin davrandık ve hemen yere eğildik. Şans bizden yanaydı. Kuş oldukça sakin tavırlarla poz vermeye devam ediyordu. Bizde daha kaliteli pozlar almak için yere uzandık ve birçok güzel kare almayı başardık. Tabii gözlemimize bu güzel türün ardından saatlerce devam ettik. Gün sonunda 6 yeni kertik türümüzle dönüş yolunu aldık.

Tanım ve Genel Bilgiler

Orta boylu bir kıyı kuşudur. Altın renkli tüylere sahiptir. Adı da buradan gelmektedir. Kış aylarında dış görünüşünde sarı-kahverengi renk hakimdir. Gözünün üst kısmı beyaza yakın tondadır. Erişkin türlerde üreme döneminde altın sarısı tüyler oldukça dikkat çekicidir. Bacakları vücuduna oranla çok uzun değildir. Uçuş esnasında bacaklar kuyruk ucunu geçmez. Tehlike hissettikleri anlarda hızlı adımlarla alandan uzaklaşırlar. Bu esnada özellikle sürü halinde iseler genellikle alandan uçarak uzaklaşmayı tercih ederler. Üreme dönemleri dışında genç bireyler küçük altın yağmurcuna oldukça benzerdir. Fakat sarıya çalan kaş rengi ile iki tür birbirinden ayırt edilmektedir. Boy uzunluğu 26-29 cm, kanat açıklığı 67-76 cm, vücut ağırlığı 157-312 gramdır. Yaşam süresi yaklaşık olarak 12-13 yıl kadardır. Kuluçka süresi ise 28-31 gündür.

Evrimsel Tarih ve Taksonomi

Altın yağmurcun Linnaeus tarafından 1758 yılında tanımlanmıştır. Yağmurcungiller (Charadriidae) ailesine mensuptur. Bu ailenin üyeleri dünya genelinde yayılmış küçük veya orta boylu kıyı kuşlarından oluşmaktadır. Genellikle su kenarı ve kıyı şeritleri gibi alanlarda bulunmaktadırlar. Bu ailenin bireyleri çoğunlukla kısa bir gagaya, orta boylu veya uzun bacaklara sahiptir. Genellikle 15 ile 40 cm arasında uzunluğa sahiptirler.

Filyos, Zonguldak.
Filyos, Zonguldak.
Furkan Eren

Ekolojik Dağılım ve Habitat

Deniz, akarsu ve çay gibi sulak alanların kıyılarında yaşarlar. Göçmen bir türdür. Yaz ayları hariç tüm dönemlerde ülkemizde görülebilmektedirler. Havalar çok soğuk olmadığı müddetçe göç etmeye başlamazlar. Üreme alanlarında ise Mayıs ve Haziran aylarında yeniden görülmeye başlarlar.

Popülasyon ve Koruma Statüsü

Asgari Endişe (IUCN LC) kategorisinde sınıflandırılan türler arasındadır. Yani türün nesli tehlike altında değildir.

Davranış ve Etoloji

Kendilerini tehlikede hissettikleri anda hızlıca koşarak kaçarlar. Bu durum onların yaşadığı alanı seçmelerinde oldukça etkilidir. Bu sebepten ötürü kısa otların bulunduğu alanları daha sık tercih ederler.

Göç ettikleri sırada gruplar halinde sıralı bir şekilde uçmaktadırlar. Kıyılarda bulundukları sıralarda da oldukça kalabalıktırlar.

Filyos, Zonguldak.
Filyos, Zonguldak.
Furkan Eren

Diyet ve Metabolizma

Yumuşakçalar, böcekler, kabuklular, sert olmayan küçük meyveler ve omurgasız larvaları ile beslenirler besin olarak tüketmektedirler.

Etimoloji

Sahip olduğu altın renginden dolayı ''altın yağmurcun'' adını almıştırlar. Bu adın İngilizce karşılığı European golden plover'dır. Bu gibi birçok türde European yani Avrupa adlarının olduğunu görmekteyiz fakat Türkçe'ye çevrilirken bu isimler genellikle kullanılmadan çevrilmektedir. Literatürde pek kullanılmz ancak "Avrupa altın yağmurcunu" olarak da çevirilebilir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 3
 • Muhteşem! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 20/09/2020 05:14:16 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/9204

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Tıp
Kanat
Koku
Arı
İklim
Ornitoloji
Adaptasyon
İnsanlar
Homeostasis
Su Ayısı
Değişim
Yumurta
Zihin
Popülasyon
Diş Hekimliği
Genel Halk
Sinir Hücresi
Dinozor
Eczacılık
Kalıtım
Teknoloji
Karadelik
Uzay Görevleri
Algı
Çiftleşme
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“60 yıl önce her şeyi biliyordum. Şimdi hiçbir şey bilmiyorum. Eğitim, cehaletini yavaş yavaş keşfetmektir.”
Will Durant
Geri Bildirim Gönder