Gece Modu

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bir daha yanınızda oturan birisinin ağzını şapırdatarak yemek yemesine sinirlenmeye başladığınızda bunun üzerinde çok durmamaya çalışın çünkü böyle hissetmenizin sebebi yaratıcı beyniniz olabilir. Üstelik yalnız da değilsiniz. Dahi kabul edilen birçok kişi sıklıkla dikkat ve sinirlerini bu tip gürültülerle kaybederler; Charles Darwin, Marcel Proust ve Anton Çehov bunlardan bazılarıdır. Franz Kafka bir keresinde şöyle demiştir:

“Yazmam için yalnızlığa ihtiyacım var; asosyal birisi gibi değil, o yeterli olmaz, ölü birisi gibi!”

Northwestern Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, yaratıcılık ve anlamsız gürültüleri filtreleyememe arasında bir bağ olduğunu gösteriyor. Mart 2015’te Neuropsychology’de yayınlanan bu araştırma yaratıcı düşünürlerle “duyusal kapılama” arasındaki ilişkiyi inceliyor. Duyusal kapılama, gereksiz veya ilişkisiz uyaranları filtreleyen, istem dışı, sinirsel bir süreçtir.

Araştırmacılar 97 katılımcıya gerçek hayatta yaratıcılığa dair eriştikleri başarıları sorgulayan bir anket veriyorlar ve onları Ayrıştırıcı Düşünme Testine tabi tutuyorlar. Bu test laboratuvarlarda sıklıkla kullanılan ve yaratıcı zihinleri değerlendirmeye yarayan bir tekniktir.

Ayrı bir testte de katılımcılara bir dizi, kısa “bip” sinyalleri veriliyor ve beyin aktiviteleri ölçülüyor. Ölçümlerin hedefi işitsel uyarımdan 50 milisaniye sonra ortaya çıkan, istem dışı nörofizyolojik tepkidir.

Bu testlerden elde edilen bulgular değerlendirildiğinde yaratıcılığı yuksek insanların dikkatlerinin gürültüye daha hassas olduğu görülüyor. Bu çalışmanın sonuçları gösteriyor ki bu tarz “sızdırıcı” duyusal kapılamaya sahip insanlar, dikkatlerini çok çeşitli uyaran üzerine yayma yetisine sahip olduklarından daha yaratıcı olabilirler. Sözünü ettiğimiz bu çalışmanın ana yazarı Darya Zabelina şunları söylüyor:

“’Sızdırıcı’ duyusal kapılama, beynin alınan bilgiyi proses etmeye başladığı safhada gerçekleştiğinden ve kişiye dikkatinin ana odağında bulunmayan uyarıları düşüncelerine entegre etme şansı verebildiği için, gereksiz bilgiyi filtreleme yetisindeki bu düşüklük gerçek hayatta yaratıcılığa yol açabilir. Doğru yönlendirilirse bu duyarlılık yaşantılara küçük fakat önemli detaylar ekleyerek hayatı daha zengin fakat anlamlı kılar.”

Tabii, 100’ün altında katılımcıyla yapılan bu araştırma, genellemeler türetmek icin oldukça küçük bir çalışma. Dahası, yaratıcılık ölçülemeyecek kadar kişisel ve bir anketin kolayca yakalayamayacağı bir şey. Bu yüzden bizim tavsiyemiz: Kulaklıklarından yayılan yüksek gürültülü müziğine kızdığınız adama kalkıp da dehanızı kanıtlamaya çalışmayın.


Teşekkür: Bu yazıyı çeviren Ömer F. Altundağ'a ve düzenleyen Şule Ölez'e teşekkür ederiz.

Kaynak: Bu yazı IFLS sitesinden çevrilmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 19/02/2020 08:58:30 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4222

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Milyonlarcası elmanın düştüğünü gördü; ancak sadece Newton 'Neden?' diye sordu.”
Bernard M. Baruch
Geri Bildirim Gönder