Evrim Ağacı Logo Evrim Ağacı
Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Ağzını Şapırdatarak Çiğneyenlerden Nefret Etme Sebebiniz, Yaratıcı Beyniniz Olabilir!

Ağzını Şapırdatarak Çiğneyenlerden Nefret Etme Sebebiniz, Yaratıcı Beyniniz Olabilir!
Reklamı Kapat

Bu yazı, IFLS isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Bir daha yanınızda oturan birisinin ağzını şapırdatarak yemek yemesine sinirlenmeye başladığınızda bunun üzerinde çok durmamaya çalışın çünkü böyle hissetmenizin sebebi yaratıcı beyniniz olabilir. Üstelik yalnız da değilsiniz. Dahi kabul edilen birçok kişi sıklıkla dikkat ve sinirlerini bu tip gürültülerle kaybederler; Charles Darwin, Marcel Proust ve Anton Çehov bunlardan bazılarıdır. Franz Kafka bir keresinde şöyle demiştir: “Yazmam için yalnızlığa ihtiyacım var; asosyal birisi gibi değil, o yeterli olmaz, ölü birisi gibi!”

Northwestern Üniversitesinde yapılan bir araştırma, yaratıcılık ve anlamsız gürültüleri filtreleyememe arasında bir bağ olduğunu gösteriyor. Mart 2015’te Neuropsychology’de yayınlanan bu araştırma yaratıcı düşünürlerle “duyusal kapılama” arasındaki ilişkiyi inceliyor. Duyusal kapılama, gereksiz veya ilişkisiz uyaranları filtreleyen, istem dışı, sinirsel bir süreçtir.

Araştırmacılar 97 katılımcıya gerçek hayatta yaratıcılığa dair eriştikleri başarıları sorgulayan bir anket veriyorlar ve onları Ayrıştırıcı Düşünme Testine tabi tutuyorlar. Bu test laboratuvarlarda sıklıkla kullanılan ve yaratıcı zihinleri değerlendirmeye yarayan bir tekniktir.

Ayrı bir testte de katılımcılara bir dizi, kısa “bip” sinyalleri veriliyor ve beyin aktiviteleri ölçülüyor. Ölçümlerin hedefi işitsel uyarımdan 50 milisaniye sonra ortaya çıkan, istem dışı nörofizyolojik tepkidir.

Bu testlerden elde edilen bulgular değerlendirildiğinde yaratıcılığı yuksek insanların dikkatlerinin gürültüye daha hassas olduğu görülüyor. Bu çalışmanın sonuçları gösteriyor ki bu tarz “sızdırıcı” duyusal kapılamaya sahip insanlar, dikkatlerini çok çeşitli uyaran üzerine yayma yetisine sahip olduklarından daha yaratıcı olabilirler. Sözünü ettiğimiz bu çalışmanın ana yazarı Darya Zabelina şunları söylüyor:

"Sızdırıcı" duyusal kapılama, beynin alınan bilgiyi proses etmeye başladığı safhada gerçekleştiğinden ve kişiye dikkatinin ana odağında bulunmayan uyarıları düşüncelerine entegre etme şansı verebildiği için, gereksiz bilgiyi filtreleme yetisindeki bu düşüklük gerçek hayatta yaratıcılığa yol açabilir. Doğru yönlendirilirse bu duyarlılık yaşantılara küçük fakat önemli detaylar ekleyerek hayatı daha zengin fakat anlamlı kılar.

Tabii, 100’ün altında katılımcıyla yapılan bu araştırma, genellemeler türetmek icin oldukça küçük bir çalışma. Dahası, yaratıcılık ölçülemeyecek kadar kişisel ve bir anketin kolayca yakalayamayacağı bir şey. Bu yüzden bizim tavsiyemiz: Kulaklıklarından yayılan yüksek gürültülü müziğine kızdığınız adama kalkıp da dehanızı kanıtlamaya çalışmayın.

Teşekkür: Bu yazıyı çeviren Ömer F. Altundağ'a teşekkür ederiz.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: IFLS | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 24/11/2020 00:39:37 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/4222

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Kategoriler ve Etiketler
Tümünü Göster
Güncel
Karma
Agora
Instagram
Bilgisayar
Yavru
Araştırma
Nöron
Karadelik
Yiyecek
Diş Hekimi
İstatistik
Gerçek
Malzeme
Depresyon
Olasılık
Hücre
Fizik
Kadın
Haber
Nasa
Çin
Sağlık Bakanlığı
Küresel Salgın
Odontoloji
Kan
Alkol
Hastalık Kontrolü
İlaç
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Gelişimin hem hızlı hem de kolay olmadığını çok küçük yaşlarda öğrendim.”
Marie Curie
Geri Bildirim Gönder
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol