Gece Modu

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Gerçeklik Analizi Araştırmaları'nın bir parçasıdır. Bu sistem çerçevesinde analiz edilen iddialar, "Gerçek", "Karışık", "Sahte" şeklinde üç sınıfa ayrılmaktadır. Aynı analiz sistemi çerçevesinde, ünlü insanlara atfedilen sözler de incelenmektedir. Bu sözler, "Gerçek", "Hatalı Atıf", "İspatsız" ve "Sahte" şeklinde dört sınıfa ayrılmaktadır.

İddia

Yukarıdaki fotoğrafta argan ağaçlarına tırmanan keçiler görülmektedir. Kimi zaman onlarcası bu ağaçlara tırmanmakta ve bu şekilde ilginç görüntüler oluşturmaktadır.

Gerçek mi?

Gerçek

İddianın Kökeni

Sosyal medya üzerinden birçok kişi ve grup tarafından paylaşılan "ağaçlar üzerinde onlarca keçi" minvalindeki paylaşımlar ve bu fotoğrafların absürtlüğü, birçok kişinin fotoğraf ve hatta videoların geçerliliğini sorgulamasına neden oldu. Bu sorgulama yerinde ve makul olsa da, en azından bu durum için fotoğraf ve videoların gerçek olduğunu söyleyebiliriz.

Bilgiler

Bu olay, hayvan davranışlarının ilginç bir örneği olarak karşımıza çıkıyor. Çok kurak olan ve nadiren dutsu meyvelere sahip bitkilerin (örneğin argan bitkisinin) bulunabildiği Fas çöllerinde yaşayan keçiler, bu meyvelerin bulunduğu ağaçlara ustalıkla tırmanabilmektedirler. Bu sayede ağaçların en ve yüksek dallarındaki meyvelere dahi ulaşabilirler. Bu duruma ait bir videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bu ağaçlar, kurak bölgede keçiler için vazgeçilmez öneme sahip besinleri sunarlar. Yüzlerce keçi, ağaçların üzerine tırmanarak (ki kimi zaman bir ağaçtaki keçi sayısı 10-15'i bulabilir), argan ağacının meyvelerini yerler. Bu meyveler, büzüşmüş zeytine benzerler ve her yıl haziran ayı gibi olgunlaşırlar. Tadı ve aroması oldukça ekşi olsa da, keçiler bu meyveyi afiyetle yerler. Öyle ki, bu meyvelere ulaşabilmek için yerden 10 metre yükseğe tırmanabilirler ve bu besin, diyetlerinin %84'ünü oluşturur.

Olayın bir de insan boyutu var... Argan ağacı meyvelerinin kendisi insanlar için lezzetsiz keçiler için lezzetli olsa da, meyvelerin çekirdeği için durum tam tersidir: İnsanlar bu çekirdeğe büyük ilgi gösterirler; ancak keçiler bu çekirdeği sindiremez. Dolayısıyla ağaçlara tırmanan bu keçilerin yediği meyvelerin çekirdekleri dışkı ile dışarı atılır, insanlar da bu dışkıları eşeleyerek çekirdekleri toplar.

Bu çekirdekler, genellikle Berberi kadınlar tarafından, oldukça zaman alan bir işlemden geçirilirler: Dışkıdan ayıklanan çekirdekler elle tek tek açılır ve içlerindeki yağ akıtılır. Böylece meşhur ve oldukça pahalı argan yağı üretilmiş olur. Argan yağı oldukça pahalı bir yağdır (50 mililitrelik %100 argan yağının şişesi 2019 itibariyle 49 dolara satılmaktadır). Yağın pahalı olma nedeni, yaklaşık 30 kilogram argan meyvesinden yaklaşık 1 litre argan yağı üretilebilmesidir. Bu yağ, günümüzde kozmetik ve besin sektörlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu durumun kâr amacıyla uç noktalara itelendiği de görülmektedir: Faslı tüccarlar, daha çok sayıda keçi satın alarak argan ağaçlarının üzerine sürerler. Bu aşırı üretim/tüketim zinciri, günümüzde ağaçların sürdürülebilirliğini tehdit etmektedir. Tabii bunun devamlılığını isteyen koca bir sektör olduğu gibi, bu iş sahası nedeniyle birçok işçi çalıştırılabilmektedir (özellikle de yerel kadın işçiler iş bulabilmektedir ve bölgedeki turizm artmaktadır).

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 1
 • Tebrikler! 2
 • Bilim Budur! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • C. Bednarz. Watch These Bizarre Tree-Climbing Goats In Action. (2017, Mayıs 10). Alındığı Tarih: 09 Ekim 2019. Alındığı Yer: National Geographic | Arşiv Bağlantısı
 • A. Greenwood. The Luxurious Poop From These Tree-Climbing Goats Produces Argan Oil. (2015, Eylül 16). Alındığı Tarih: 09 Ekim 2019. Alındığı Yer: HuffPost | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 30/03/2020 20:04:17 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1708

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Soru Sorun!
Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Eğer size yanlış soruları sordurmayı başarabilirlerse, cevaplar konusunda endişelenmelerine gerek kalmaz.”
Thomas Pynchon
Geri Bildirim Gönder