Evrim Ağacı
Reklamı Kapat

Ağaçlara Tırmanan Keçileri Gösteren Fotoğraf ve Videolar Gerçek mi?

Argan Yağı Nasıl Üretiliyor?

Ağaçlara Tırmanan Keçileri Gösteren Fotoğraf ve Videolar Gerçek mi?
Tavsiye Makale
Reklamı Kapat

Bu içerik, Evrim Ağacı'nın Gerçeklik Analizi Araştırmaları'nın bir parçasıdır. Bu sistem çerçevesinde analiz edilen iddialar, "Gerçek", "Karışık", "Sahte" şeklinde üç sınıfa ayrılmaktadır. Aynı analiz sistemi çerçevesinde, ünlü insanlara atfedilen sözler de incelenmektedir. Bu sözler, "Gerçek", "Hatalı Atıf", "İspatsız" ve "Sahte" şeklinde dört sınıfa ayrılmaktadır.

İddia

Yukarıdaki fotoğrafta argan ağaçlarına tırmanan keçiler görülmektedir. Kimi zaman onlarcası bu ağaçlara tırmanmakta ve bu şekilde ilginç görüntüler oluşturmaktadır.

Gerçek mi?

Gerçek

İddianın Kökeni

Sosyal medya üzerinden birçok kişi ve grup tarafından paylaşılan "ağaçlar üzerinde onlarca keçi" minvalindeki paylaşımlar ve bu fotoğrafların absürtlüğü, birçok kişinin fotoğraf ve hatta videoların geçerliliğini sorgulamasına neden oldu. Bu sorgulama yerinde ve makul olsa da, en azından bu durum için fotoğraf ve videoların gerçek olduğunu söyleyebiliriz.

Bilgiler

Bu olay, hayvan davranışlarının ilginç bir örneği olarak karşımıza çıkıyor. Çok kurak olan ve nadiren dutsu meyvelere sahip bitkilerin (örneğin argan bitkisinin) bulunabildiği Fas çöllerinde yaşayan keçiler, bu meyvelerin bulunduğu ağaçlara ustalıkla tırmanabilmektedirler. Bu sayede ağaçların en ve yüksek dallarındaki meyvelere dahi ulaşabilirler. Bu duruma ait bir videoyu aşağıdan izleyebilirsiniz.

Bu ağaçlar, kurak bölgede keçiler için vazgeçilmez öneme sahip besinleri sunarlar. Yüzlerce keçi, ağaçların üzerine tırmanarak (ki kimi zaman bir ağaçtaki keçi sayısı 10-15'i bulabilir), argan ağacının meyvelerini yerler. Bu meyveler, büzüşmüş zeytine benzerler ve her yıl haziran ayı gibi olgunlaşırlar. Tadı ve aroması oldukça ekşi olsa da, keçiler bu meyveyi afiyetle yerler. Öyle ki, bu meyvelere ulaşabilmek için yerden 10 metre yükseğe tırmanabilirler ve bu besin, diyetlerinin %84'ünü oluşturur.

Olayın bir de insan boyutu var... Argan ağacı meyvelerinin kendisi insanlar için lezzetsiz keçiler için lezzetli olsa da, meyvelerin çekirdeği için durum tam tersidir: İnsanlar bu çekirdeğe büyük ilgi gösterirler; ancak keçiler bu çekirdeği sindiremez. Dolayısıyla ağaçlara tırmanan bu keçilerin yediği meyvelerin çekirdekleri dışkı ile dışarı atılır, insanlar da bu dışkıları eşeleyerek çekirdekleri toplar.

Bu çekirdekler, genellikle Berberi kadınlar tarafından, oldukça zaman alan bir işlemden geçirilirler: Dışkıdan ayıklanan çekirdekler elle tek tek açılır ve içlerindeki yağ akıtılır. Böylece meşhur ve oldukça pahalı argan yağı üretilmiş olur. Argan yağı oldukça pahalı bir yağdır (50 mililitrelik %100 argan yağının şişesi 2019 itibariyle 49 dolara satılmaktadır). Yağın pahalı olma nedeni, yaklaşık 30 kilogram argan meyvesinden yaklaşık 1 litre argan yağı üretilebilmesidir. Bu yağ, günümüzde kozmetik ve besin sektörlerinde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Bu durumun kâr amacıyla uç noktalara itelendiği de görülmektedir: Faslı tüccarlar, daha çok sayıda keçi satın alarak argan ağaçlarının üzerine sürerler. Bu aşırı üretim/tüketim zinciri, günümüzde ağaçların sürdürülebilirliğini tehdit etmektedir. Tabii bunun devamlılığını isteyen koca bir sektör olduğu gibi, bu iş sahası nedeniyle birçok işçi çalıştırılabilmektedir (özellikle de yerel kadın işçiler iş bulabilmektedir ve bölgedeki turizm artmaktadır).

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Tebrikler! 3
 • Muhteşem! 1
 • Bilim Budur! 1
 • Merak Uyandırıcı! 1
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 • C. Bednarz. Watch These Bizarre Tree-Climbing Goats In Action. (10 Mayıs 2017). Alındığı Tarih: 09 Ekim 2019. Alındığı Yer: National Geographic | Arşiv Bağlantısı
 • A. Greenwood. The Luxurious Poop From These Tree-Climbing Goats Produces Argan Oil. (16 Eylül 2015). Alındığı Tarih: 09 Ekim 2019. Alındığı Yer: HuffPost | Arşiv Bağlantısı

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 21/09/2020 16:38:33 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1708

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Reklamı Kapat
Güncel
Karma
Agora
Yapay Zeka
Factchecking
Parçacık
Diyet
Hız
Doğa Olayları
Maskeler
Kafatası
Mühendislik
Davranış
Seçilim
Bağışıklık Sistemi
Işık
Mistisizm
Balina
Mars
Yemek
Beslenme
Zooloji
Evrim Teorisi
Mantık
Tardigrad
Metabolizma
Sinir Sistemi
Pandemi
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Reklamı Kapat
Reklamsız Deneyim

Evrim Ağacı'nın çalışmalarına Kreosus, Patreon veya YouTube üzerinden maddi destekte bulunarak hem Türkiye'de bilim anlatıcılığının gelişmesine katkı sağlayabilirsiniz, hem de site ve uygulamamızı reklamsız olarak deneyimleyebilirsiniz. Reklamsız deneyim, Evrim Ağacı'nda çeşitli kısımlarda gösterilen Google reklamlarını ve destek çağrılarını görmediğiniz, daha temiz bir site deneyimi sunmaktadır.

Kreosus

Kreosus'ta her 10₺'lik destek, 1 aylık reklamsız deneyime karşılık geliyor. Bu sayede, tek seferlik destekçilerimiz de, aylık destekçilerimiz de toplam destekleriyle doğru orantılı bir süre boyunca reklamsız deneyim elde edebiliyorlar.

Kreosus destekçilerimizin reklamsız deneyimi, destek olmaya başladıkları anda devreye girmektedir ve ek bir işleme gerek yoktur.

Patreon

Patreon destekçilerimiz, destek miktarından bağımsız olarak, Evrim Ağacı'na destek oldukları süre boyunca reklamsız deneyime erişmeyi sürdürebiliyorlar.

Patreon destekçilerimizin Patreon ile ilişkili e-posta hesapları, Evrim Ağacı'ndaki üyelik e-postaları ile birebir aynı olmalıdır. Patreon destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi 24 saat alabilmektedir.

YouTube

YouTube destekçilerimizin hepsi otomatik olarak reklamsız deneyime şimdilik erişemiyorlar ve şu anda, YouTube üzerinden her destek seviyesine reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. YouTube Destek Sistemi üzerinde sunulan farklı seviyelerin açıklamalarını okuyarak, hangi ayrıcalıklara erişebileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Eğer seçtiğiniz seviye reklamsız deneyim ayrıcalığı sunuyorsa, destek olduktan sonra YouTube tarafından gösterilecek olan bağlantıdaki formu doldurarak reklamsız deneyime erişebilirsiniz. YouTube destekçilerimizin reklamsız deneyiminin devreye girmesi, formu doldurduktan sonra 24-72 saat alabilmektedir.

Diğer Platformlar

Bu 3 platform haricinde destek olan destekçilerimize ne yazık ki reklamsız deneyim ayrıcalığını sunamamaktayız. Destekleriniz sayesinde sistemlerimizi geliştirmeyi sürdürüyoruz ve umuyoruz bu ayrıcalıkları zamanla genişletebileceğiz.

Giriş yapmayı unutmayın!

Reklamsız deneyim için, maddi desteğiniz ile ilişkilendirilmiş olan Evrim Ağacı hesabınıza üye girişi yapmanız gerekmektedir. Giriş yapmadığınız takdirde reklamları görmeye devam edeceksinizdir.

Destek Ol
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Bir uzman, çok dar bir alanda yapılabilecek hataların tamamını yapmış kişiye denir.”
Niels Bohr
Geri Bildirim Gönder