Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Dünya Ekonomik Forumu (WEF) tarafından yayınlanan yeni bir bildiriye göre okyanuslarımızdaki balık sayısı, gelecek 35 yıldan sonra plastik atıkların gerisinde kalacak. Yapılan bildiri, biliminsanlarının bütün uzaylıların muhtemelen ölmüş olduğunu söylediği ve Güney Afrika'nın yerli gergedan boynuzu ticareti yasağını kaldırmaya yaklaştığı, epey kasvetli haberlerin olduğu bir haftadan sonra geldi.

Bildirinin ortaya çıkardığı üzere, ürettiğimiz tüm plastiğin neredeyse üçte biri çevreye "sızıyor", çoğunlukla okyanuslarımızda son buluyor ve orada muhtemelen vahşi yaşam tarafından yeniliyor veya sonunda büyük bir yüzen çöp yığınına doğru ilerliyor. İyi haber ise (bir nevi), bildirinin, İsviçre, Davos'taki WEF buluşmasına denk gelecek şekilde çıkarılmış olması. Örgüt orada, "plastik sorunu"na karşı daha iyi çözümler ile daha fazla geri dönüştürme çağrısı yapıyor olacak.

WEF bu bildiriyi, yaklaşık 200 çalışmayı inceleyip 180 uzmanla konuştuktan sonra oluşturdu ve görüşmelerini ilerletmeyi yönlendirmek için bunu kullanacak. Belki en şok edici olan şey ise, plastik torbaları ve Tupperware yatırımlarımızı kesme girişimlerimize rağmen, plastik kullanımımızın hâlâ yükseliyor olduğu.

Şu an 50 yıl öncekinden 20 kat daha fazla plastik yapıyoruz (çoğunlukla paketleme için) ve bu üretimin gelecek 20 yıl içinde tekrar iki katına çıkması bekleniyor. Washington Post için yazan Sarah Kaplan şöyle diyor: 

"2050 yılı itibariyle, 2014'te yaptığımızın üç katından daha fazla plastik ürün üretiyor olacağız."

Eğer bu, kulağa kötü geliyorsa durum gerçekte de öyle olduğu için; bu plastiğin yüzde 95'i, sadece bir kere kullanıldıktan sonra atılıyor. Üstelik bu atığın yüzde 14'ü geri dönüştürülse bile, geri kalanı sonunda okyanuslarımıza gitmeden önce ya çöp sahasında son buluyor ya da sokaklara atılıyor. Bunların hepsi, en az 8 milyon ton plastiğin veya her dakika bir çöp kamyonu dolusu miktarın her yıl okyanuslarımıza gitmesine denk. Bildiride şunlar yazıyor: 

"Eğer harekete geçilmezse, 2030 yılı itibariyle bunun dakikada iki, 2050 yılında dört kamyon dolusu miktara ulaşacağı tahmin ediliyor. İşler böyle giderse 2025 yılı itibariyle okyanusun her 3 tonluk balık için bir ton plastik içermesi ve 2050 yılında balıktan daha fazla plastiğe sahip olması bekleniyor."

Üstelik, Kaplan'ın bildirdiğine göre bundan zarar görenler sadece okyanuslar değil:

"Plastik üretimi, küresel petrol tüketiminin yüzde 6'sını (bu rakam 2050 yılında yüzde 20'ye ulaşacak) ve küresel karbon bütçesinin (küresel sıcaklıkların 2 santigrat dereceden daha fazla yükselmesini önlemek için dünyanın üretebileceği en yüksek salım miktarının) yüzde 1'ini oluşturuyor."

Peki bu konuda ne yapabiliriz? WEF buluşması, bunu ele almaya hedeflenecek. Fakat açık olan bir şey var ki, plastik, pek çok farklı sanayinin ve hayatın bölümlerinin tamamlayıcısı ve bu sorun hızlı bir şekilde halledilmeyecek. WEF'ten Dominic Waughray şöyle konuşuyor: 

"Anlamaktan geniş ölçekli eyleme geçiş için, bu konu üzerinde kimsenin tek başına çalışamayacağı açık. Halkın, özel sektörün ve sivil toplumun hepsi, yeni döngüsel plastik ekonomi fırsatını yakalamak için harekete geçmeli."

Bunun gerçekleşmeye başladığını gösteren işaretler bulunuyor. ABD zaten (doğrudan okyanuslarımıza giden) plastik mikroboncukları sabun ve vücut sabunlarında kullanılmasında yasaklayan hamleler yapıyor ve bağımsız girişimciler, tek kullanımlık paketlemeye başka seçenekler bulmak için sıkı şekilde çalışıyorlar. 

Bu son bildirinin, daha geniş bir eylemi harekete geçirmek için yeterli bir uyarı işareti olmasını umalım.


Kaynak: Bu yazı ScienceAlert sitesinden çevrilmiştir.

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Öğrenmeye Devam Edin!
Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder