2012 Venüs Geçişi

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

2012 Venüs Geçişi

İlk bakışta anlamsız gelebilecek bu fotoğraf, aslında pek çok insanın ömründe sadece 1 defa görebileceği bir olayı gösteriyor: Dünya'nın Güneş'e baktığı açıdan Venüs'ün geçişi. Bu olay yaklaşık 105 yılda 1 defa gerçekleşiyor ve Venüs, bu fotoğrafta görüldüğü gibi filtreli bir camdan Güneş'e baktığınızda, ufak bir karaltı olarak, tüm dış hatlarıyla gözüküyor! İçinde bulunduğumuz yüzyılın son geçişi, Türkiye'de 6 Haziran 2012'de sabah saat 05.21 ile sabah 07.50 arasında gözlenebilecek. Bir sonraki geçişin yılı ise 2117 yılı olacak!

Bu fotoğraf, bu paylaşımı yapmamızdan 1 dakika önce, Amerika kıtasında çekilerek internete yüklenmiş. Dolayısıyla biz bunu paylaşırken, Venüs Güneş önünden geçişini sürdürüyor. Bu süreç, 6 saat 40 dakika civarı sürecek.

Bu konunun detayları ve bilimsel açıdan önemi için lütfen aşağıdaki siteye göz atınız:

http://rasathane.ankara.edu.tr/2012/Venus_Gecisi.htm

Samanyolu Galaksisi'nin Kaçınılmaz Sonu...

Evren'deki Hızınız

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim