16-22 Aralık 2014'te Dünya'nın Yarısı Karanlıkta Kalmayacak!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu hafta ortalıkta dolaşan sahte bir habere göre NASA, 16-22 Aralık tarihleri arasında Dünya'nın 6 günlük bir karanlığı 

deneyimleyeceğini onayladı. Bu hikaye tamamen sahte!

Bu yalan hikaye Huzlers isimli hiciv, mizah ve eğlence amaçlı, ilginç başlıklarla birlikte, gerçeklerle ilgisi olmayan sahte haberler üreten bir siteden geliyor  (Türkiyedeki örneği: Zaytung). Söz konusu hikaye, yine son günlerde viral olan 2014 Aralık ayında Dünya'yı vuracağı iddia edilen Güneş Fırtınası ile ilgili benzer bir haberden türetilmiş gibi görünüyor. Ve bu hikaye aslında Maya Takvimi'nin sonuna bağlanan, Dünya'nın sonu olacağı söylenen 3 günlük karanlık dedikodusundan geliyor [E.A.: Haber ilk olarak 21 Aralık 2012'deki Marduk sahtekarlığına bağlanmaktaydı; şimdi aynı haber yeniden popüler hale getirildi. evrimagaci.org/fotograf/44/3150">Sahi, yok olacaktık, ne oldu o iş, hala antik hesap saçmalıklarına inanan var mı?].

Her şekilde, iki versiyon da doğru değil. Sahte Huzlers haberi bu büyük Güneş Fırtınasının dünyada büyük bir zarara yol açmayacağını iddia ediyor. Ve elbetteki bu, potansiyel olarak dünyadaki bütün güç şebekelerini çalışmaz hale getirebilecek bir Güneş Fırtınası için doğru olamaz.

Not: Huzlers, "satirik eğlence" yayınladıklarını açıkça kabul eden bir feragatname de içeriyor. [E.A.: Birçok satir sitesi bunu sitelerine koyar. Ancak Türkiye'deki koca koca sözde-gazeteler (?) kaynak kontrolünden bihaber oldukları için olduğu gibi kopyala yapıştır ile on milyonlarca insana sahte haberler yaymaktalar!]

 

Güneş Fırtınalarını Tahmin Etmek 

Bu geyiğin iki versiyonu da NASA'nın, Dünyanın, büyük bir Güneş Fırtınası tarafından vurulması beklenen net bir tarihi işaret ettiğini iddia ediyor. Fırtınaların böyle bir tahmin yöntemi bulunmuyor. Bilim insanları solar (Güneş ile ilgili) aktivitelerdeki artışları tahmin edebilir, ancak önceden kesin bir tarihte meydana gelecek spesifik bir fırtınayı tahmin edemezler. Ayrıca Dünya'yı vuracak büyük bir Güneş Fırtınasının etkisi, olsa olsa elektronik cihazlara zarar vermek olacaktır.

Şu an için bilim insanlarının, Güneşte gerçekleşecek bir patlamadan itibaren, bu patlama Dünya'ya ulaşana kadar 18 saatleri var.

 

Sonuç Olarak

NASA hiçbir şekilde, Aralık 2014'te Dünya'nın 3 ya da 6 günlük bir karanlığa gireceğini onaylamadı. Bu olayın 3 günlüğüne yaşanacağını iddia eden versiyon, 2012 yalanlarından türeyen bir hikaye iken, 6 günlük versiyon, önceki habere inananlar ile dalga geçmek amaçlı üretilen, yine önceki hikayenin "kopyala-yapıştır" versiyonu.

NASA hiçbir şekilde aylar önceden spesifik bir Güneş Fırtınasını tahmin edemez.


Düzenleyen ve Geliştiren: ÇMB

Kaynak: Bu yazı Bad Satire adresinden çevrilmiştir.

Bazı İddialarla İlgili Kamuoyuna Eğlencelik ama Bir O Kadar Da Önemli Bildiri (27 Ekim 2014)

Kütleçekimiyle İlgili (Muhtemelen) Bilmediğiniz 20 Gerçek!

Yazar

Ata Özdemir

Ata Özdemir

Yazar

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim