Rusya, Ukrayna'nın Yunus Birliğini Kullanıyor; Ancak Ne Amaçla?

Yazdır Rusya, Ukrayna

Rus kuvvetleri Ukrayna'nın Kırım'daki kuvvetlerine el koymakla kalmıyor, aynı zamanda Ukrayna'nın yunuslarına da el koyuyor! Ancak Rusya'nın raporladığına göre bunun tek sebebi savunma... Rapor, "Rusya'nın Sesi" ve RIA Novosti sebebiyle açığa çıktı ve uluslararası bir tepki topladı. Sonuçta söylentiye göre 1960'larda ve 1970'lerde deniz memelileri dalgıçlara saldırmak ve düşman hedeflerine patlayıcılar yerleştirmek için eğitiliyorlardı.

Sovyetler'in çöküşünden sonra Sivastopol'deki askeri eğitim merkezi halkın kullanımına açıldı ve şişeburunlu yunuslar, engelli çocukların yüzebilmesine yönelik aktivitelerde kullanılmaya başlandı. 2012 yılında, RIA Novosti'nin bildirdiğine göre Ukrayna Deniz Kuvvetleri askeri programı yeniden başlattı. Yunusların üzerine bıçaklar ve kafalarına tabancalar yerleştirmeye başladı! Rapor doğruysa bile (çünkü bu konuda bazı şüpheler var), plan pek fazla ilerleyemedi.

Fakat Rusya'nın Kırım'ı işgal etmesiyle birlikte bu program Rus Deniz Kuvvetleri tarafından güçlendirilebilir. Sevastapol Eyalet Okyanusevi'nde çalışan isimsiz bir çalışan, RIA Novosti'ye şöyle diyor:

"Okyanusevinin mühendisleri su altındaki yunusların operasyonel etkinliğini katlayarak arttıracak yeni cihazlar üzerinde çalışıyor. Hayvanlar şu anda oldukça eskimiş ekipmanlarla donatılıyor."

RIA Novosti'nin sonradan bildirdiğine göre yunusların ana görevi Rus gemileri etrafındaki sularda dolaşarak mayın, batık cisimler ve sualtı yüzücülerini tespit etmek olacak. Bu görevler, Amerikan Deniz Kuvvetleri'nin yunuslar ve deniz aslanları ile San Diego'da bulunan Uzaysal ve Denizel Savaş Sistemleri Merkezi (SPAWAR) dahilinde yürüttükleri eğitimlere benziyor. SPAWAR sözcüsü Ed Budzyna, denizel memelilerin su altındaki hedefleri tespit etme becerisi, "hiçbir robotla kıyaslanamayacak kadar" yüksek. Dolayısıyla yunuslar savaşta ve barışta önemli bir araç oluyor.

Peki Rusya'nın ele geçirdiği bu yunus programı, ABD'nin tehdit skalasında nereye düşüyor? Pek de yüksek değil. Budzyna, NBC'ye şöyle diyor:

"Ben çoktan iptal edildiğini düşünüyordum."

 

Not: Bu yazı NBC News adresinden çevrilmiştir.

0 Yorum