Yeni Element Keşfedildi!

Bu yazı, Lund Üniversitesi isimli kaynaktan birebir çevrilmiştir. Çevirmen tarafından, metin içerisinde (varsa) açıkça belirtilen kısımlar haricinde, herhangi bir ekleme, çıkarma veya değişiklik yapılmamıştır. Bu içerik, diğer tüm içeriklerimiz gibi, İçerik Kullanım İzinleri'ne tabidir.

Okulda kimya dersindeki periyodik tablosunu hatırlıyor musunuz? İsveç'te Lund Üniversitesi'ndeki araştırmacılar daha önceden bilinmeyen bir kimyasal elementin varlığını doğrulayan taze kanıtlar sundu. Bu yeni ve oldukça ağır olan elementin ismi henüz verilmemiştir.

Lund Üniversitesi'ndeki fizikçiler tarafından yönlendirilen uluslararası bir takım araştırmacı atom numarası 115 olan ve yeni olduğu varsayılan bir elementin varlığını doğrulamıştır. Deney Almanya'daki GSI araştırma tesisinde yapıldı. Çıkan sonuç daha öncelerinde Rusya'daki araştırma grupların yaptığı ölçümleri doğruladı.

Lund Üniversitesi Nükleer Fizik bölümünden profesör Dirk Rudolph: ''Bu çok başarılı ve aynı zamanda yakın tarihlerde alandaki en önemli deneydi.''

Yeni kimyasal elementin gözlemleri haricinde araştırmacılar aynı zamanda super-ağır olan atom çekirdeğin yapısına ve özelliklerine daha derin bir bakış açısı sunan verilere erişebildiler.

Amercium'dan ince bir filmi kalsiyum iyonlarıyla bombardıman ederek, araştırma takımı yeni elementin alfa bozulmasıyla bağlantılı olan fotonları ölçebilmiştir. X-ray radyasyonu için beklenen enerjilerle fotonların bazı enerjileri uyumlu göründü ki bu da eldeki bir elementin ''parmak izini'' göstermektedir.

Bu yeni süper-ağır elemente henüz isim verilmemiştir. Saf ve uygulamalı fizik ile kimya alanlarından uluslararası birliğini oluşturan üyelerden bir komite keşfedilen bu yeni elementin onaylanmasından evvel ileri araştırmaların olmasını tavsiye edebilmek için yeni buluşları gözden geçireceklerdir.

Kaynaklar ve İleri Okuma:

  • Çeviri Kaynağı: Lund Üniversitesi
  • Ana Görsel Kaynağı: Futurity
  • Lund University. Existence of new element confirmed. (2013, Ağustos 27). Alındığı Tarih: 20 Temmuz 2018. Alındığı Yer: Lund University

Entelodont

Deri Üzerine Yazı Yazma: Dermatografi

Yazar

Arsel Berkat Acar

Arsel Berkat Acar

Yazar

Saha mimarı, yurtdışı satış temsilcisi ve skeptisizm yazarı. 2012 senesinden beri Psödobilim ve Bilimsel Şüphecilik üzerine özgün makale yazmakta ve çeviriler sağlamaktadır.

Katkı Sağlayanlar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Editör

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder