Paylaşım Yap
Tüm Reklamları Kapat

Yeni Bir Araştırma, Dinozorların Atalarında Tüylerden Ziyade Pulların Yaygın Olduğunu Düşündürüyor!

Yeni Bir Araştırma, Dinozorların Atalarında Tüylerden Ziyade Pulların Yaygın Olduğunu Düşündürüyor!
2 dakika
1,685
Tüm Reklamları Kapat

Kuşlar dinozorlardan evrimleşmiştir ve dinozor fosillerinde de genellikle tüy izlerine rastlarız. Bu durum, bazı paleontologları, tüylerin dinozorlar arasında erkenden yaygınlaştığı düşüncesine itiyor. Ortalama dinozor ailesindeki tüyleri analiz eden bir araştırma ekibi, çoğu dinozorun tüylü olduğunu iddia etmenin, konuyu fazla ileri götürmek olduğunu düşünüyor.

Paleontologlar 20 yılı aşkın bir süredir Tyrannosaurus veya Velociraptor gibi meşhur cinsleri de içinde barındıran ve kuşların da evrimleştiği grup olan teropodların, tarihlerinin erken dönemlerinden beri tüylerle kaplı olduklarını biliyorlar. Buna zıt olarak, kuş benzeri kalça kemerlerine sahip olan dinozorlar olarak bilinen ve Triceratops, Stegosaurus ve Ankylosaurus gibi türleri barındıran ornitşiyen soy hattı ile büyük, uzun boyunlu dinozorlar olan soropod soy hattının, modern sürüngenler gibi oldukça pullu bir yapıda olduğu da bilinmektedir. Gerçekten de, 2002 yılına kadar tüm deliller bunu işaret ediyordu. Ancak 2002 yılından itibaren yapılan bir dizi keşif, bazı kuş kalçalı dinozorların derilerinde filament benzeri yapılar olduğunu gösterdi. Bu da, tüysü yapıların tüm dinozor grupları için atasal bir özellik olup olamayacağı fikrini doğurdu.

Bunu ortaya koymak amacıyla Londra Doğa Tarihi Müzesinden Paul Barrett ile Toronto'da bulunan Kraliyet Ontario Müzesinden David Royals, dinozorların deri dokusundaki her türlü izi barındıran bir veritabanı oluşturdular. Daha sonra, bunlardan hangilerinin tüy benzeri yapılar olduğunu tespit ettiler ve bu dinozor-benzeri canlıların evrim ağacındaki ilişkilerini belirlediler.

Tüm Reklamları Kapat

2013 Ekim ayında düzenlenen, Omurgalı Paleontolojisi Cemiyetinin yıllık toplantısında sonuçlarını ilan eden Barrett, her ne kadar Psittacosaurus veya Tianyulong gibi bazı kuş kalçalı dinozorların derileri üzerinde büyük kuş tüyleri veya tüysü yapıları bulunuyor olsa da, geri kalan ezici bir çoğunluğun vücudunun ya pullarla ya da zırhla kaplı olduğunu [dolayısıyla bunların tüylü olamayacaklarını] ortaya koydu. Soropodlar arasında da pullar yaygın olarak bulunuyordu. Barrett şunları söylüyor:

Tüm dinozorların bir çeşit genetik yapı sebebiyle derilerinin tüycükler, kalın tüyler ve hatta doğrudan, bildiğimiz anlamıyla tüyler üretebilecek şekilde olduğunu iddia edecek kadar ileri gidebilirim. Ancak pullar, bu canlıların evrim ağacı üzerinde bu kadar yaygın olduğu için, atasal olan özelliğin pullar olarak göründüğünü söyleyebilirim.

Araştırmadan bağımsız olan ve Birleşik Krallık'ta, Birmingham Üniversitesinde paleontolog olan Richard Butler ise şöyle söylüyor:

Bu bulgular, dinozorların ilkel hallerinin de tüylü olduğunu ileri sürmek konusunda istekli olan bizler için bir gerçek kontrolü görevi görmektedir.

Tüm bunlara rağmen Butler, bulguların nihai olmadığını da belirtiyor. Bunu şöyle anlatıyor:

Geç Triyasik ve erken Jurasik periyotlarından doğru şartlar altında, bizlerin tüy izleri bulabileceği şekilde korunmuş ilkel dinozor fosillerimiz bulunmuyor. Eğer ki üzerinde tüyler olan ilkin dinozorlar keşfetmeye başlarsak, bu araştırmanın bize gösterdiği görüntü çok hızlı bir şekilde değişebilir.
Bu Makaleyi Alıntıla
Okundu Olarak İşaretle
3
0
 • Paylaş
 • Alıntıla
 • Alıntıları Göster
Paylaş
Sonra Oku
Notlarım
Yazdır / PDF Olarak Kaydet
Bize Ulaş
Yukarı Zıpla

İçeriklerimizin bilimsel gerçekleri doğru bir şekilde yansıtması için en üst düzey çabayı gösteriyoruz. Gözünüze doğru gelmeyen bir şey varsa, mümkünse güvenilir kaynaklarınızla birlikte bize ulaşın!

Bu içeriğimizle ilgili bir sorunuz mu var? Buraya tıklayarak sorabilirsiniz.

Soru & Cevap Platformuna Git
Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 1
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0
Kaynaklar ve İleri Okuma
 1. Çeviri Kaynağı: Nature News | Arşiv Bağlantısı
Tüm Reklamları Kapat

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 22/05/2024 11:23:49 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1819

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Keşfet
Akış
İçerikler
Gündem
Ornitoloji
Etimoloji
Uterus
Elektron
Şizofreni
Genel Görelilik
Yeni Koronavirüs
Nadir
Kimya
Jeoloji
Çalışma
Terapi
Çocuk
Hormon
Kadın
Canlı
İlişki
Kalp
Gebelik
Etik
Akıl
Hastalık Kataloğu
Felsefe
Entomoloji
Nükleik Asit
Aklımdan Geçen
Komünite Seç
Aklımdan Geçen
Fark Ettim ki...
Bugün Öğrendim ki...
İşe Yarar İpucu
Bilim Haberleri
Hikaye Fikri
Video Konu Önerisi
Başlık
Gündem
Bugün bilimseverlerle ne paylaşmak istersin?
Bağlantı
Kurallar
Komünite Kuralları
Bu komünite, aklınızdan geçen düşünceleri Evrim Ağacı ailesiyle paylaşabilmeniz içindir. Yapacağınız paylaşımlar Evrim Ağacı'nın kurallarına tabidir. Ayrıca bu komünitenin ek kurallarına da uymanız gerekmektedir.
1
Bilim kimliğinizi önceleyin.
Evrim Ağacı bir bilim platformudur. Dolayısıyla aklınızdan geçen her şeyden ziyade, bilim veya yaşamla ilgili olabilecek düşüncelerinizle ilgileniyoruz.
2
Propaganda ve baskı amaçlı kullanmayın.
Herkesin aklından her şey geçebilir; fakat bu platformun amacı, insanların belli ideolojiler için propaganda yapmaları veya başkaları üzerinde baskı kurma amacıyla geliştirilmemiştir. Paylaştığınız fikirlerin değer kattığından emin olun.
3
Gerilim yaratmayın.
Gerilim, tersleme, tahrik, taciz, alay, dedikodu, trollük, vurdumduymazlık, duyarsızlık, ırkçılık, bağnazlık, nefret söylemi, azınlıklara saldırı, fanatizm, holiganlık, sloganlar yasaktır.
4
Değer katın; hassas konulardan ve öznel yoruma açık alanlardan uzak durun.
Bu komünitenin amacı okurlara hayatla ilgili keyifli farkındalıklar yaşatabilmektir. Din, politika, spor, aktüel konular gibi anlık tepkilere neden olabilecek konulardaki tespitlerden kaçının. Ayrıca aklınızdan geçenlerin Türkiye’deki bilim komünitesine değer katması beklenmektedir.
5
Cevap hakkı doğurmayın.
Bu platformda cevap veya yorum sistemi bulunmamaktadır. Dolayısıyla aklınızdan geçenlerin, tespit edilebilir kişilere cevap hakkı doğurmadığından emin olun.
Ekle
Soru Sor
Sosyal
Yeniler
Daha Fazla İçerik Göster
Popüler Yazılar
30 gün
90 gün
1 yıl
Evrim Ağacı'na Destek Ol

Evrim Ağacı'nın %100 okur destekli bir bilim platformu olduğunu biliyor muydunuz? Evrim Ağacı'nın maddi destekçileri arasına katılarak Türkiye'de bilimin yayılmasına güç katın.

Evrim Ağacı'nı Takip Et!
Yazı Geçmişi
Okuma Geçmişi
Notlarım
İlerleme Durumunu Güncelle
Okudum
Sonra Oku
Not Ekle
Kaldığım Yeri İşaretle
Göz Attım

Evrim Ağacı tarafından otomatik olarak takip edilen işlemleri istediğin zaman durdurabilirsin.
[Site ayalarına git...]

Filtrele
Listele
Bu yazıdaki hareketlerin
Devamını Göster
Filtrele
Listele
Tüm Okuma Geçmişin
Devamını Göster
0/10000
Bu Makaleyi Alıntıla
Evrim Ağacı Formatı
APA7
MLA9
Chicago
M. Kaplan, et al. Yeni Bir Araştırma, Dinozorların Atalarında Tüylerden Ziyade Pulların Yaygın Olduğunu Düşündürüyor!. (30 Aralık 2013). Alındığı Tarih: 22 Mayıs 2024. Alındığı Yer: https://evrimagaci.org/s/1819
Kaplan, M., Bakırcı, Ç. M. (2013, December 30). Yeni Bir Araştırma, Dinozorların Atalarında Tüylerden Ziyade Pulların Yaygın Olduğunu Düşündürüyor!. Evrim Ağacı. Retrieved May 22, 2024. from https://evrimagaci.org/s/1819
M. Kaplan, et al. “Yeni Bir Araştırma, Dinozorların Atalarında Tüylerden Ziyade Pulların Yaygın Olduğunu Düşündürüyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Çağrı Mert Bakırcı, Evrim Ağacı, 30 Dec. 2013, https://evrimagaci.org/s/1819.
Kaplan, Matt. Bakırcı, Çağrı Mert. “Yeni Bir Araştırma, Dinozorların Atalarında Tüylerden Ziyade Pulların Yaygın Olduğunu Düşündürüyor!.” Edited by Çağrı Mert Bakırcı. Translated by Çağrı Mert Bakırcı. Evrim Ağacı, December 30, 2013. https://evrimagaci.org/s/1819.
ve seni takip ediyor

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close