Evrim Ağacı

Yeni Bir Araştırma, Dinozorların Atalarında Tüylerden Ziyade Pulların Yaygın Olduğunu Düşündürüyor!

Yeni Bir Araştırma, Dinozorların Atalarında Tüylerden Ziyade Pulların Yaygın Olduğunu Düşündürüyor!

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Kuşlar dinozorlardan evrimleşmiştir ve dinozor fosillerinde de genellikle tüy izlerine rastlarız. Bu durum, bazı paleontologları, tüylerin dinozorlar arasında erkenden yaygınlaştığı düşüncesine itiyor. Ortalama dinozor ailesindeki tüyleri analiz eden bir araştırma ekibi, çoğu dinozorun tüylü olduğunu iddia etmenin, konuyu fazla ileri götürmek olduğunu düşünüyor.

Paleontologlar 20 yılı aşkın bir süredir Tyrannosaurus veya Velociraptor gibi meşhur cinsleri de içinde barındıran ve kuşların da evrimleştiği grup olan teropodların, tarihlerinin erken dönemlerinden beri tüylerle kaplı olduklarını biliyorlar. Buna zıt olarak, kuş benzeri kalça kemerlerine sahip olan dinozorlar olarak bilinen ve Triceratops, Stegosaurus ve Ankylosaurus gibi türleri barındıran ornitşiyen soy hattı ile büyük, uzun boyunlu dinozorlar olan soropod soy hattının, modern sürüngenler gibi oldukça pullu bir yapıda olduğu da bilinmektedir. Gerçekten de, 2002 yılına kadar tüm deliller bunu işaret ediyordu. Ancak 2002 yılından itibaren yapılan bir dizi keşif, bazı kuş kalçalı dinozorların derilerinde filament benzeri yapılar olduğunu gösterdi. Bu da, tüysü yapıların tüm dinozor grupları için atasal bir özellik olup olamayacağı fikrini doğurdu.

Bunu ortaya koymak amacıyla Londra Doğa Tarihi Müzesi'nden Paul Barrett ile Toronto'da bulunan Kraliyet Ontario Müzesi'nden David Royals, dinozorların deri dokusundaki her türlü izi barındıran bir veritabanı oluşturdular. Daha sonra, bunlardan hangilerinin tüy benzeri yapılar olduğunu tespit ettiler ve bu dinozor-benzeri canlıların evrim ağacındaki ilişkilerini belirlediler.

2013 Ekim ayında düzenlenen, Omurgalı Paleontolojisi Cemiyeti'nin yıllık toplantısında sonuçlarını ilan eden Barrett, her ne kadar Psittacosaurus veya Tianyulong gibi bazı kuş kalçalı dinozorların derileri üzerinde büyük kuş tüyleri veya tüysü yapıları bulunuyor olsa da, geri kalan ezici bir çoğunluğun vücudunun ya pullarla ya da zırhla kaplı olduğunu [dolayısıyla bunların tüylü olamayacaklarını] ortaya koydu. Soropodlar arasında da pullar yaygın olarak bulunuyordu. Barrett şunları söylüyor:

"Tüm dinozorların bir çeşit genetik yapı sebebiyle derilerinin tüycükler, kalın tüyler ve hatta doğrudan, bildiğimiz anlamıyla tüyler üretebilecek şekilde olduğunu iddia edecek kadar ileri gidebilirim. Ancak pullar, bu canlıların evrim ağacı üzerinde bu kadar yaygın olduğu için, atasal olan özelliğin pullar olarak göründüğünü söyleyebilirim." 

Araştırmadan bağımsız olan ve Birleşik Krallık'ta, Birmingham Üniversitesi'nde paleontolog olan Richard Butler ise şöyle söylüyor:

"Bu bulgular, dinozorların ilkel hallerinin de tüylü olduğunu ileri sürmek konusunda istekli olan bizler için bir gerçek kontrolü görevi görmektedir."

Tüm bunlara rağmen Butler, bulguların nihai olmadığını da belirtiyor. Bunu şöyle anlatıyor:

"Geç Triyasik ve erken Jurasik periyotlarından doğru şartlar altında, bizlerin tüy izleri bulabileceği şekilde korunmuş ilkel dinozor fosillerimiz bulunmuyor. Eğer ki üzerinde tüyler olan ilkin dinozorlar keşfetmeye başlarsak, bu araştırmanın bize gösterdiği görüntü çok hızlı bir şekilde değişebilir."


Kaynak: Bu yazı Nature News sitesinden çevrilmiştir.

Bu İçerik Size Ne Hissettirdi?
 • Muhteşem! 0
 • Tebrikler! 0
 • Bilim Budur! 0
 • Mmm... Çok sapyoseksüel! 0
 • Güldürdü 0
 • İnanılmaz 0
 • Umut Verici! 0
 • Merak Uyandırıcı! 0
 • Üzücü! 0
 • Grrr... *@$# 0
 • İğrenç! 0
 • Korkutucu! 0

Evrim Ağacı'na her ay sadece 1 kahve ısmarlayarak destek olmak ister misiniz?

Şu iki siteden birini kullanarak şimdi destek olabilirsiniz:

kreosus.com/evrimagaci | patreon.com/evrimagaci

Çıktı Bilgisi: Bu sayfa, Evrim Ağacı yazdırma aracı kullanılarak 06/06/2020 08:12:21 tarihinde oluşturulmuştur. Evrim Ağacı'ndaki içeriklerin tamamı, birden fazla editör tarafından, durmaksızın elden geçirilmekte, güncellenmekte ve geliştirilmektedir. Dolayısıyla bu çıktının alındığı tarihten sonra yapılan güncellemeleri görmek ve bu içeriğin en güncel halini okumak için lütfen şu adrese gidiniz: https://evrimagaci.org/s/1819

İçerik Kullanım İzinleri: Evrim Ağacı'ndaki yazılı içerikler orijinallerine hiçbir şekilde dokunulmadığı müddetçe izin alınmaksızın paylaşılabilir, kopyalanabilir, yapıştırılabilir, çoğaltılabilir, basılabilir, dağıtılabilir, yayılabilir, alıntılanabilir. Ancak bu içeriklerin hiçbiri izin alınmaksızın değiştirilemez ve değiştirilmiş halleri Evrim Ağacı'na aitmiş gibi sunulamaz. Benzer şekilde, içeriklerin hiçbiri, söz konusu içeriğin açıkça belirtilmiş yazarlarından ve Evrim Ağacı'ndan başkasına aitmiş gibi sunulamaz. Bu sayfa izin alınmaksızın düzenlenemez, Evrim Ağacı logosu, yazar/editör bilgileri ve içeriğin diğer kısımları izin alınmaksızın değiştirilemez veya kaldırılamaz.

Evrim Ağacı %100 okur destekli bir bilim platformudur. Maddi destekte bulunarak Türkiye'de modern bilimin gelişmesine güç katmak ister misiniz?
Destek Ol
Gizle
Güncel
Evrim
Genetik
Video
Hafıza
Astronot
Entropi
Köpek
Zihin
Sars-Cov-2 (Covid19 Koronavirüs Salgını)
Örümcek
Deney
Hayvan Davranışları
Ortak Ata
Sosyal
Besin Değeri
Müzik
Ağız
Mikoloji
Yumurtalık
Müfredat
Ornitoloji
Yumurta
Yeni Koronavirüs
Uçma
Hayvanlar
Daha Fazla İçerik Göster
Daha Fazla İçerik Göster
Türkiye'deki bilimseverlerin buluşma noktasına hoşgeldiniz!

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
“Günbatımı hakkında ufak birkaç bir şey bilmek, onun romantikliğini bozmaz.”
Carl Sagan
Geri Bildirim Gönder