Ulnar Dimelia

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Bu gördüğünüz, "ulmar dimeli" adı verilen ve yaygın olarak "ayna el sendromu" olarak bilinen, nadir görülen kalıtsal hastalığa ait bir X-ray taraması görüntüsüdür. Bu hastalığa sahip kişilerin işaret parmakları ile başparmakları bulunmaz; bunun yerine diğer üç parmakları ayna simetrisine uygun bir şekilde çiftlenmiştir. Kişilerin ellerinin ayna görüntüsündeki parmaklar tam gelişmiş ve işlevseldir. 

Bu hastalığın ortaya çıkışında sonik kirpi genleri ile Hox genlerinin ortaklaşa çalışmasındaki sorunlar temel olmaktadır. Sonik kirpi genleri omurgalı hayvanların uzuvlarının ne şekilde oluşacağını belirleyen genlerken, Hox genleri hangi uzvun vücudun neresinde olacağını belirleyen genlerdir. 

 

Kaynak: Radiopaedia

Hepimiz Yıldız Tozuyuz!

Evren'in Genişlemesi: Doppler Etkisi ve Karanlık Enerji

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Popüler bilim yazarı ve anlatıcısıdır. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden almıştır. Araştırma konuları evrimsel robotik, yapay zeka ve teorik/matematiksel evrimdir.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim