Uğurböceği ve Çiy

Bu yazının içerik özgünlüğü henüz kategorize edilmemiştir. Eğer merak ediyorsanız ve/veya belirtilmesini istiyorsanız, gözden geçirmemiz ve içerik özgünlüğünü belirlememiz için [email protected] üzerinden bize ulaşabilirsiniz.

Çiy, gündüz saatlerinde ve akşamları özellikle ince yüzeyli ve açık alanda bulunan cisimler üzerinde oluşan su damlalarına verilen isimdir. Çiyin oluşma sebebi, havanın soğuk olduğu saatler cisimlerin ısı yayınımıyla soğuması sonucunda atmosferin nemin, buharlaşmadan daha hızlı yoğunlaşması ve bunun sonucunda su damlalarının oluşmasıdır. Eğer hava sıcaklığı yeterince düşükse, çiy olarak bilinen su damlaları donar ve kırağı (don) adını verdiğimiz buz parçacıkları oluşur.

Görselde, bir uğurböceği (Coccinellidae ailesi bireyi) bu çiyin etkisi altında su damlaları içerisinde kalmış ve bu fotoğraflanmış.

Fil ve "Toz Kuşlar"

Hamileliğin 9 Ayı...

Yazar

Çağrı Mert Bakırcı

Çağrı Mert Bakırcı

Yazar

Evrim Mühendisi. Evrim Ağacı'nın kurucusu ve idari sorumlusudur. Bilim anlatıcılığı ve popüler bilim yazarlığı ile uğraşıyor. ODTÜ mezunu. Doktorasını Texas Tech Üniversitesi'nden evrimsel robotik alanında aldı.

Konuyla Alakalı İçerikler

Göster

Şifremi unuttum Üyelik Aktivasyonu

Göster

Göster

Şifrenizi mi unuttunuz? Lütfen e-posta adresinizi giriniz. E-posta adresinize şifrenizi sıfırlamak için bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Eğer aktivasyon kodunu almadıysanız lütfen e-posta adresinizi giriniz. Üyeliğinizi aktive etmek için e-posta adresinize bir bağlantı gönderilecektir.

Geri dön

Close
Geri Bildirim Gönder